Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9573
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 832
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Korrosjon

Aksepteres det rust/korrosjon på koblingsboks eller exe motordeksel. Evnt hvor finner vi forskrifter om dette.

Spurt ${formatDate(1018269240)}
Løst Løst
Ex
EEx n

Etter denne sertifiseringen EEx n er det brukt noen store bokstaver , hvor finner jeg betydningen av disse?

Spurt ${formatDate(1019115120)}
Løst Løst
Ex
Endring av bruksområde

Det plasseres en lakkboks for biler i ett eksisterende verksted. Hvilken betydning for det for eksisterende utstyr i omgivelsene.

Spurt ${formatDate(1017988320)}
Løst Løst
Ex
Ex-normer, CENELEC og IEC.

I forbindelse med kjøp av utstyr fra USA spesifiserer vi hvilke normer som skal følges. Kan vi gå ut i fra at CENELEC og IEC er likelydene m.t.p Ex-krav.
Amerikanerne referer til PEL, er det en standard som kan brukes her i landet?

Spurt ${formatDate(1018256700)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Repetisjon av EX- kurs

Hvor ofte skal ex kurs repeteres? Står det noe om dette i forskriftene?

Spurt ${formatDate(1016805420)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
arb. på el utstyr generelt

Vårt firma ""X"" leverer en del utstyr både til offshore og onshore oljeindustri. Vi har en del ingeniører/teknikere i vår stab som arbeider med oppstart og vedlikehold på dette utstyret. Disse har IKKE noen form for sertifikater eller liknende for arbeid på elektrisk utstyr.
Hva sier regelverket her? Er det fritt frem siden det er ""eget"" utstyr? Utstyret kan være alt fra 12V og opp til 66oV.

Spurt ${formatDate(1016694600)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
EX ribberørsovn

Ved montasje ov godkjent EX ribberørs ovn i en kontainer, er det da krav om at det skal monteres en beskyttelses plate over denne ?

Spurt ${formatDate(1016704200)}
Løst Løst
Ex
Ex motorer

Hei.
Vi driver å tester hjemmesiden og har et spørsmål innen Ex motorer
Hvor mye kan vi gjøre selv i forbindelse med reperasjon av ex motorer, innen exe, exd etc.
Hilsen
Peder Heien

Spurt ${formatDate(1016533860)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Revisjon NEK 400

Lurer på om dere kan si noe om revisjon av NEK 400, og eventuellt krav om Jordfeilbryter for hele installasjonen for alle anlegg.

Blir dette gjeldenebare for bare boliger, og kan dette få tilbakevirkende kraft ?

Spurt ${formatDate(1016542560)}
Løst Løst
Ex
EXD nippler

Vi har til nå brukt EXD nippler hvor man avslutter skjermen i nippelen. Dette gjør at man må bruke 4 leder-kabel, for å få med jordingsleder inn i kapsling/ koblingshus.
Nå har det kommet en type nippler hvor man kan trekke med skjermen inn i kapslingen, og event. skjøte på en jordleder der. Kan man bytte til disse nipplene på alle steder de ""gammle"" nipplene er brukt? Uten å ta hensyn til volumet inne i kappslingen?

Spurt ${formatDate(1015504200)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.