Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1566
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9648
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 904
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 37
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 835
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording av avløp ved utvidelse

Ved utvidelse med ny kurs i en bolig så oppdager jeg at avløps-røret (plast) mangler jording/tjømemuffe.
Må jeg kreve at tjømemuffe monteres for at min utvidelse skal være ihht. forskriftene?

Kan en tjømemuffe som ettermonteres loddrett i et avløpsrør av plast, fremdeles gi god nok beskyttelse?

Spurt ${formatDate(1198716000)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
El sjekken

Forsikringsselskapene gir rabatt for noe de kaller el sjekken. Dette er visst en enkel kontroll som installatørene foretar for å vurdere tilstanden på det elektriske anlegget i privathus. Har vi som er elektrikere selv men ikke jobber for noen installatør lov å ta denne sjekken selv og underskrive el sjekk skjema? Har lite lyst å betale en elektriker for å gjøre en jobb som jeg like godt kan ta selv.

Spurt ${formatDate(1198836300)}
Løst Løst
Ex
Antenne som ikke er ATEX sertifisert

På Snorre er det installert en liten antenne av type ComAnt450D.
Info finnes her:
http://www.completech.fi/products.html
(se på produktkatalog, fil CAD.pdf)

Denne er ikke ATEX godkjent og leverandøren gir følgende begrunnelse for å benytte utstyret:
""According to test reports the antenna is not part of the certifed apparatus but may be used under the concept of IEC 60079-11 clause 5.4 ""Simple Apparatus"".

Er dette akseptabelt?

Spurt ${formatDate(1199712840)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
sd reler

god forklaring på SD rele

Spurt ${formatDate(1198564560)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Fagbevis Elektro

Har et spørsmål ang. arbeid på eget anlegg i hjemmet når en har fullført KRM sitt kurs ""Fagbevis i elektrofag og elsikkerhet"". Dette er et kurs som er godkjent fra DSB

Vil vi som har dette da kunne utføre arbeid på eget anlegg (hjemme) på lik linje med andre fag som automatikker ol. Evt. hvilke begrensninger vil der være.

Ref:
http://www.krm.no/kursinfo/fagbeviselektro2.pdf

For min egen del så har jeg og noe elektrobakgrunn med bl.a Gr.kurs Elektro, Kjølemaskinistskole og fagbrev, samt en del års erfaring innen elektroservice bransjen. Samt at FSE er utført på årlig basis.

Spurt ${formatDate(1198758060)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Amerikanske apparater på norsk nett

Med disse reiseadapterne som inneholder en liten trafo, er dette egentlig tillatt rent generelt? Jeg kan da ikke tenke meg at CE reglene gjelder i USA og at apparatene dermed ikke er lov å benytte på det elektriske anlegget i norge.

Reiseadapter til for eksempel barbermaskin, skjeggtrimmer etc.

Eller holder det bare at adapteret er CE merket?

Bare et hypotetisk spørsmål jeg har stilt meg selv.

Spurt ${formatDate(1198337640)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
400v/jording

hvorfor trenger man ikke tjømemuffe på 400V installasjon?? og hvorfor trenger man ikke dobbelisolert målerslyfe på 400v installasjon??

Spurt ${formatDate(1198358760)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jord/PE-leder

har spørsmål angående sette på kabelsko/niter på jord . Alltid noe herk å sette på en 6kvadrat kabelsko på 6kvadrat jordleder .<:_)

samme gjelder niter.

Hvordan er det med klipping av kordeller for å få den til å passe?

Spurt ${formatDate(1198224780)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Stikkontakter

Vi har en prosjektoppgave etter nyttår og vi har gjort det teoretiske før jul.

Vi har tegnet opp en stue og skal legge opp installasjoner der etter nyttår. Det er egentlig brakker som tømrerlinja har satt opp. Og jeg lurte på om det er tillatt å ha 1 stk 2-punkt stikk og 2 stk 4-punkt stikk der TVen og stereoanlegg skal stå (hypotetisk sett).

Men da er vi oppe i 10 punkter på veggen bak TV plassen. Er dette tillatt? Det er jo en stor sikkerhetsgevinst i dette i og med at det ihvertfall ikke trengs grenuttak;)

Eller hva synes dere?

Spurt ${formatDate(1198336920)}
Løst Løst
Ex
Kildehenvisning.

Hei.
Leste for en stund siden en lov som ble presentert her i forumet.
Uo < Ui
Io < Ii

se forumet:
http://www.trainor.no/servlet/nettsted.forum?function=showmessage&forid=1003

Noen som kan fortelle meg hvor jeg finner kilden til loven?

Spurt ${formatDate(1198224000)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.