| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9573 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Jeg har noen betraktninger rundt dette med Exd kapslinger og minimumsavstander fra flammespaltens åpning og til eventuelle omkringliggende hindre.
I flere av Ex standardene henvises det til tabeller som angir en minimum avstand til "solid obstacles" på 40mm for gassgruppe IIC for eksempel. Men denne tabellen har en tilleggstekst som sier noe alà "...unless the Equipment has been tested a at smaller distance of separation, and has been documented..."
Mine betraktninger gjelder "U" sertifiserte termostater med små Exd kapslinger, som er plassert inne i en Exe kapsling. Når termostastprodusentens ganske informative produktdokumentasjon ikke sier noen ting om at den må monteres minimum 40mm fra omkringliggende hindre, kan man da regne med at det foreligger en test som tillater unntak fra disse 40 millimeterne?
Løst
Hei,
Vi lager et instrument for plassering i sone 1 som har en ex-godkjent komponent inni som blir dekket over av et beskyttelsesdeksel. Dekselet kan ikke fjernes, så kunden har ikke mulighet til å lese ATEX-merkingen.
Er dette et problem? Bør jeg skrive noe på dekselet? En referanse til ATEX-sertifikatet for eksempel?
Løst
Situasjonen gjelder første inntak etter direkte jordet trafo (altså TN-C-S nett):
Eg vil forslå at PEN kobles rett på Hovedjordskinne (PEN leder merka med blå teip), og lask (blå, N) frå hovedjord til inntaksbryter. Dette er slik eg leser forskriftene det mest korrekte (IEC 60364).
Å koble PEN direkte til hovedbryter og deretter laske ned til PE, meiner eg ikkje er ihht. forskriftene. Det kan alternativt bli satt opp 1 PEN klemme/ PEN skinne, og koble derfrå til PE og N. Men å koble direkte til bryter er ikkje OK.
Stemmer dette, eller kan "splitten" bli utført akkurat som montør ønsker ?
Takk for svar.
Løst
Jeg er prosjektleder i et firma som selger elektrotekniske produkter, blant annet skilt. Vi monterer en driverboks ca 3 m fra skiltet. Tilkobler tilførsel 230V fra nettet. Går videre ut fra driverboksen med 24V til LED lyslist i terminalskiltet. Vi har brukt dobbeltisolerte drivere. Vi har en problemstilling der vi ikke ønsker å bruke dobbeltisolerte drivere. Hva blir forutsetning med å ikke bruke dobbeltisolert, kontra bruke isolert drivertrafo. Må skiltet jordes osv. Kan dere henvise til norm i NEK osv.
Løst
Hei,
Lokalt har vi en installatør (liten bedrift) som (blant annet) yter sine tjenester til elektromontører med egne firma som ikke er registrert el. virksomhet. Per FEK § 5 tolker jeg at dette strider mot loven. Det vil jo også være umulig å være selvstendig næringsdrivende elektriker (gruppe L) da det kreves en faglig ansvarlig ansatt i samme bedrift.
Stemmer dette? Og hvordan kan det evt. stoppes?
Løst
Hva sier NEK 400 om ringjord rundt hus (bygd i 2013) i et TN anlegg? I mitt tilfelle har elektriker lagt jordelektroden i samme grøft som VA inn til huset, og går ikke rundt huset. Er det greit så lenge Ra er under 100 ohm?
Løst
Hei. Holder på å få en jobb som inneholder følgende: Underfordeling, belysning og generell installasjon i et stort forbrenningsanlegg. Så er det et Dansk firma som skal levere hovedtavle, nødstrømsaggregat, og alt tilknyttet til prosessanlegget. Dette er et nytt bygg med lokal trafo i bygget!
Vedrørende det Danske firma så er de ikke registrert i Elvirksomhetsregisteret, sjekket i dag!
Jeg har tenkt å spørre om kortslutningseffektene ut fra hovedtavle, og at jeg forutsetter at de er ansvarlig søker mot e-verk. Jeg har videre tenkt å spørre om de oppfyller krav i FEK for arbeidet de har tatt på seg her.
Noen som har et godt råd på hvordan jeg bør gå frem her?
Løst
Hei
Vi har en skade på en plan flammespalte på en 53 liters IIB kapsling. Produsenten sier at den har maks 0.04mm spalte gap.
Flammespalte fakta
* Total lengde L: 29mm, inklusive 10-11mm bolthull
* Lengde utenfor hull. 8,5mm
* Lengde innenfor hull. 9,5mm
Skaden/hakket er dypt (helt klart mer en Ra 6,3mm hvis målt), og går over omtrent hele lengden utenfor bolthullet.
Er nå denne kapsling underkjent, eller fortsatt godkjent? Se bilder her for mer info:
Kapslings side:
lokk (ingen skade på det):
MVH Espen
Løst
Hei!
Vi har en kunde som ønsker at vi skal benytte oss av denne kabelen.
Kan vi nekte han dette?
Link til kabelen;
http://www.lietkabelis.lt/en/cable/bvv-pll
Løst
Hei,
På et mindre parklysanlegg med 6 stk 60w LED og 2 stk. 2x250W Son-T, der ene masten er plassert på begynnelsen og ene på slutten.
Hvordan bør man dimensjonere ca. det blir ikke rare strømtrekket, men totalt blir det rundt 180mtr fra fordeling til siste mast.
Febdok var litt vanskelig å bruke til dette .
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.