| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9573 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Det er et evig plassproblem i gamle NEBB skap o.l. når det gjelder innsetting av nye automater, og spørsmålet mitt dreier seg egentlig om hvor går grensen for når man kan tillate seg å sette inn en ekstra DIN-skinne over/i nærheten av måler. Ser mange plasser rundt forbi at det er mange kreative løsninger. Ser ut til at noen utelater avdekninger rundt nye kurser, jeg mener jo at ASD er et minimum ellerhva?
Retningslinjene sier jo at målerplassen skal være 400x250 (HxB). Tror det er svært få, til og med, nye boligtavler som tilfredsstiller dette.
Har hørt rykter om at enkelte DLE'er skriver avvik på installasjoner hvor mange har rehabilitert gamle NEBB-skap med 3 DIN-skinner og de sier at 2 er maks.
Hva mener dere om dette? Hva med avdekning? Hvor går grensen for hvor ""langt unna"" måleren vi skal være med en evt. ny kurs/skinne? Står vel ikke angitt noe eksakt der?
Løst
Hallo.
Sitter å blar litt i ""schneiderboka"" og ser noe jeg lurer litt på.
1. Hva menes med oppstrøm(bryter) og nedstrøm(bryter), refererer da til tabellene på side 738 og utover?
Oppstømmsvern første vern og nedstrømmsvern etterfølgene vern? ?
2. På last/skillebrytere og effektbrytere står det ""Uimp"", hva er Uimp betegnelse for?
3. Alle dei forskjellige strømmene som blir omtalt:
Icn , Icu , Ics ?
Burde nok ha vist dette men er litt utenfor det fagområdet jeg jobber innen.
Takker for alle svar.
Løst
Er det slik at alle stikkontakter i bolig nå må ha finvern, det står at alt utstyr i overspenningskategori 1 i bolig skal ha dette, kan jo være overalt egentlig.Virker strengt og totalt unødvendig og ekstremt dyr løsning etter min mening!Har noen forstått dette på annen måte enn oss?
Løst
Det står i montørhåndbok 2010 at landbruk skal ha maks 25 volt berøringsspenning mot 50 Volt normalt.Noen som vet hvor dette står i forskrift eller norm?
Løst
Hei!
Lurte på om noen vet om noen litt større firma som har
ansatt energimontører/elektrikere i 2/4 rotasjon offshore på plattform?
Har fagbrev som elektriker og energimontør, + teknisk fagskole.
Vet selvfølgelig om statoil og shell, men ser ikke ut som de trenge flere for øyeblikket.
Løst
12 Volt kupevarmer på 200W vil trekke 16A fra bateriet når den går. seier seg sjølv at bateriet ikkje holder serlig lenge. men om eg kun bruker den på litt lengre turer?
har ein wolksvagen turan, og ved 13 minus blir ikkje bilen varm.
http://www.biltema.no/no/Bil---MC/Biltilbehor/Vinterbil/Kupevarmer1/Kupevarmer-12-V/
Løst
Er det noen som har tips til gode klammer å bruke på gips?
Helst uten forborring og plugg.
Til PR kabel.
Løst
Hallo
Har fått et utstyr ombord som har Ex klasse EEx ic IIC T4.
Kjenner til Ia og Ib, men Ic er nytt.
Er det mulig å få en kort beskrivelse av dette?
Løst
Hei.
Dere har nok sett disse skruproppene som skrus inn i UZ-holdere i eksisterende sikringsskap.
Istedenfor en hylse med en smeltesikring i, så får man også tak i ""automatsikringer"" som man kan skru inn i eksisterende UZ kurser.
Jeg synes det har vært lite prat om disse i fagmiljøet.
Hvordan er disse? Er de som regel mer fintfølende enn smeltesikringene?
Hvordan er de sammenliknet med automatsikringer?
Selvsagt så vil man få samme sikkerhetsnivået ved kortslutning som smeltesikringer ved at kun en av dem vil løse ut.
Der en automat vil gi allpolig brudd.
Men hvordan er eksempelvis karakteristikken på slike automatpropper?
Er de seigere eller finere?
Vil elsikkerheten få en gevinst om man slutter å bruke smeltesikringer og heller bruker kun disse automatproppene?
Løst
I forbindelse med oppussing av et kjøkken så har det vært litt dårlig planlegging fra vårt firma sin side. Kabelen er lagt og nedstøpt under gulvflisene med en kaldkveil som ligger klar. Vi har nå tre kurser inne på dette kjøkkenet. En 10A kurs for lys og stikk, en ny 16A kurs for koketopp og ventilator og en komfyrkurs på 20A vi skal bruke på ovnen.
Men planen var å trekke en ny kurs til varmekabelen, og dette regnet vi med skulle være en enkel fiks på slutten.
Men så enkelt var det dessverre ikke. Det er klin umulig å komme seg gjennom røranlegget med ny kurs.
Så da kunne man sikkert brukt 10A eller 16A kursen på varmekabelen. Men den har allerede hendene fulle og samtidighetsfaktoren vil bli stygg.
Med ovnen på så målte vi med tangamperemeteret at det er god plass til varmekabelen på kursen under worst case belastningsscenario.
Så spørsmålet er da; kan man koble til varmekabelen med 1,5mm2 som fast last som man henter ut fra det tekniske stikket? Slik det ser ut nå så ser dette ut som den eneste løsningen når alternativet er åpen forlegning hele veien fra skapet, som vil koste mye mer.
Dette er et ganske stort hus og vil bli et langt strekk.
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.