Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Er det tillat og måle spenning med et måleistument som er merket cat
iv 600v PÅ EN TAVLE MED 440V 80KA instrumentet inneholder sikring i
A meter målingen som tåler 10ka på 400ma og 20ka på 10a området .ved
feil innstilling på instrumentet klarer ikke sikkringene og bryte
kommer dette fram i fse da vi ser personer som måler på tavler med
høye korslutings verdier. Skal det brukes sikkringer i målepinnene ?.
Løst
Bedriften har i dag et tilegg for AUS-arbeid. Dette ønsker de å endre til en kombinert tilegg hvor de reduserer tilegget og utbetaler en bonus når hele anlegget er ferdig.
Er det tilatt å ha bonus på et prosjekt hvor det arbeides AUS (arbeid under spenning)
Løst
Kan man skjøte PR i en plastkanal med f.eks wago, og trekke ned i sikringsskapet?
Problemet er at jeg har ett sikringsskap i leiligheten som ser helt jævlig ut. Der alle PR'ene fra både skjult anlegg og åpent anlegg kommer som ei røys nedover veggen og ned i sikringgskapet mitt. Og skal jeg gjøre om dette, og få det til å se bra ut igjen samtidig må jeg gjøre det slik eller rive ned mesteparten av gangen for å få det bra.
Løst
Hei
Målte 20mA med lekaskjestrømtanga på en kurs som er tilkoblet noen batteriladere. Plages med at jordfeilbryter slår ut. Kan dette være på grunn av harmoniske? Anlegget er nytt og det er ikke jordfeil på laderne.
Løst
Hei!
Mitt spørsmål er følgende:
Hvis et firma kun prosjekterer elektriske anlegg, ikke utfører, må det da være en installatør i firmaet?
Eller gjelder dette kun for utførelse?
Vet noen om hvor jeg kan finne noe om ansvarsområde for en installatør?
På forhond takk
Løst
Hei!
Hvis en montør blir utsatt for strømgjennomgang på arbeidsplassen sin, hvem skal da kontaktes av offentlige myndigheter?
Vil firmaet få besøk/ettersyn av noen offentlige myndigheter i etterkant av ulykken?
Løst
Eg har eit problem med at min forankoblede jordfeilbryter løser ut, fordi det er jordfeil i nabolaget. Eg er tilkoblet i IT-nett. E-laget rykker heldigvis ut ganske kjapt på forespørsel, for å lokalisere jordfeilen, men dette skjer relativt hyppig, og er blitt eit stort problem. Når dette skjer på vinteren, og me er bortreist, kommer me heim til iskaldt hus og varm fryseboks og kjøleskap.
Er det noken som kan fortelle meg korleis eg kan fikse dette problemet, uten at eg trenger å bytte alle automatene mine (20stk.)?
Løst
Under opptakskravende til installatørprøven står det at en må jobbe som tekniker i 2 år etter endt skolegang. Rekner med at 2 år som sakkyndig driftsleder i en bedrift er kvalifiserende??
I FKE står det at installatøren skal ha sitt daglige virke i bedriften. Hvordan kan man definere det? 50% hos seg selv og 50% som f.eks sakkyndig driftsleder/annen stilling i en bedrift eller er det slik at en ikke kan jobbe med noe annet når en er installatør?
Tenker da litt på oppstartsfasen.
(trivst veldig godt hos nåværende arbeidsgiver men ønsker egen firma, vet at det beste hadde vært å fått leid meg selv inn men tror ikke det er ønsket ifra bedriftens side)
Løst
Finnes det noe regelverk som taler for at sikringsskap ikke skal plasseres inne i garderobeskap, små kott, små boder eller tilsvarende rom?
Opplever at arkitekter og byggherrer ofte vil ""gjemme bort"" sikringsskap i slike rom, noe jeg forsåvidt forstår, men for tilgjengelighetens skyld mener jeg det heller bør plasseres på mer åpne steder (der det følgelig blir mer synlig). Noen som har andre argumenter mot bortgjemt plassering?
Løst
Hei.
Hva er kravet til jordfeilbryter på varmekabel anlegg ute?
Kan man feks bruke 100mA?
Eller holder det med automatisk utkobling innenfor 0,4 s så jordfeilbryter er utelukket?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.