Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Maskin

Hei!

Når en maskinleverandør lager en maskin med masse PLS og frekvensomformere, hva skal vi få av dokumentasjon som omfatter emc målinger og alt som har med det å gjøre? Hvilke normer skal det brukes EN60?????

Takk for tilbakemelding

Spurt ${formatDate(1289908200)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording

Har en jobb etter kontrollrapport fra e-verk der dem påkrever kunden og jorde det gamle avløpsrøret (fra dassen) av jern. Det har nå blitt skiftet halveis ut med plast. Men de sier ingenting om samme problem for avløpet fra vasken. Det har også blitt skiftet ut halveis med plast. Hva er det riktige å gjøre her.

Spurt ${formatDate(1289905320)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
4 eller 5 leder

Kan man benytte eks. TFXP 4g150 med en separat cu. wire 50kv, eller må man bruke en PFSP 4x150+j til forsyning av en underfordelng i et 400v tn-s system?

Spurt ${formatDate(1289848860)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Definisjon av dobbel isolering

Er litt usikker på dette med dobbel isolering så lurer på om noen kan hjelpe meg.

Hva er kravet for at noe kan være dobbel isolert?
To lag med isolasjon mellom fasene og ut?
Hva med kabler som har denne ""porøse gummi"" fyllingen i, er denne godkjent nok?


Har sett at barbermaskinen og annet dill til baderommet er merket med to firkanter ( dobbel isolasjon ) men her er jo fasene i kabele bare skillt fra hverandre med sin egen isolasjon.

Spurt ${formatDate(1289673540)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Koblingspunkt

Hei.

Er det lov å koble to ledere (2,5mm2) inn på samme koblingspunkt i en stikkontakt? F.eks en Elko 1090 16A.

Spurt ${formatDate(1289666820)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Nytt eksemplar av fagbrev

Jeg vet ikke helt hvor jeg skal spørre så jeg spør her.

I forbindelse med en boligbrann nylig så mistet jeg alle mine tre fagbrev, sammen med flere andre viktige papirer som fødselsattest, pass etc. På henholdsvis elektrikerfaget, heismontørfaget og automatikerfaget.

Har fått utstedt nye papirer fra relevante instanser, men fagbrevene er jeg usikker på. Hvem kontakter jeg for å få utstedt nye eksemplarer?

Spurt ${formatDate(1289617860)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Måling av overgangmotstanden til jord

Hva er god jord når jeg måler overgangsmotstanden til jord, hvor går grensa mot at det er dårlig jord.

Spurt ${formatDate(1289548200)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Billigautomater

Jeg kommer stadig i diskusjon med folk angående elektriske installasjoner eller annet arbeid på boliger. Det være seg snekkerarbeid eller rørleggerarbeid.

Og ved at par tilfeller så har jeg nevnt hva jeg har gjort hjemme og hvilke automater jeg har valgt. Moeller PKPM kombiautomater.
Og disse koster jo fra 700 til 900kr for en tomoduls enhet.

Og mitt syn på automater er jo at de er for ditt elektriske anlegg som en fallsikring er for en takarbeider. Og da vil jeg helst kun stole på de litt dyre automatene. Som da Moeller.

Men de jeg har snakket med (som ikke er montører, men fortsatt meget oppegående) kan ikke å fatte å begripe hvordan jeg ""lar meg svindle på den måten"". Når man tross alt får en automat til 99kr på clas ohlson.

Bare den prisen skurrer for meg. Dette kan da ikke være trygg vare??
Jeg er ingen ingeniør som arbeider med å stressteste automater dagen lang like mye som jeg ikke er en ingeniør som designer dem. Så der jeg ikke har peiling så går jeg for magefølelsen og kjøper materiell jeg personlig stoler på. Moeller, Siemens etc. er blant produsenter jeg har tiltro til.

Noen som har erfaring med så billige automater?

Hvis de faktisk er av akseptabel kvalitet: Hvorfor kjøper vi da automater til nesten tusenlappen?
Hvis de faktisk er av særdeles dårlig kvalitet og er utrygge: Hvordan er det i det hele tatt lov å selge dem?

Jeg merket til eksempel i læretida mi, da jeg og dama bodde i studentleilighet i og med at hun var student, at sikringsskapet vårt bestod av automater fra GE. Dette var et 400V TN-anlegg, for kuriositetens skyld. Er GE til eksempel noe bra?

Eller AEG automater som Claser'n selger. Jeg ville da tro at AEG er en seriøs nok aktør. Men prisen skremmer meg litt.

Jeg ser også en produsent jeg aldri har hørt om. Som heter Chint, og som selges på elhandel.no.
Der får man en 16A topolt B karakteristikk jordfeilautomat til 352.

Ellers i livet så har jeg en filosofi om at en får hva man betaler for. Noe som har vist seg å stemme for alt fra stereoanlegg, barbermaskin, konkurransepistol eller revolver til jaktrifle.
Og jeg er overbevist om at det samme gjelder automater.

Noen meninger rundt dette?

Spurt ${formatDate(1289532900)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Termostat

Jeg har en hc 10 termostat. Denne vil ikke la seg programere på noen vis. Det er også koblet to varmekabler inn på den, Vk er ikke merket med ledere. Kan det ha noe å si med polaritet, eller er termostaten defekt?

Ekstra info om termostaten: http://heatcom.dk/fileadmin/user_upload/PDF-UK/HC_datablade-UK_12.pdf

Spurt ${formatDate(1289487600)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Lysbryter med vekkefunksjon

Jeg fikk en litt uvanlig forespørsel fra en kunde.

Grunnet vanskeligheter med å våkne opp av vekkerklokke alene i vintersesongen så kom spørsmålet om det var mulighet for at taklyset (en 100W glødelampe og downlights) automatisk slo seg på ved en fast tid hver morgen.

Og ikke noe problem det med en timerkrets.
Men saken er at man da simpelt tenker å sette opp en trippelboks der man har en timer i nederst og en bryter som overstyrer denne øverst. Og eksisterende dimmer til downlighs i midten.
Med tanke på dimmeren så ville jeg da latt downlights'ene leve sitt liv utenom timeren. Jeg vet ikke om dimmeren vil ta skade av å få full fasespenning over utgangen.

Slik det er nå så er det en dobbelboks med en bryter til taklampa og en dimmer til downlights'ene. Men den er inneklemt mellom en vegghylle oppå og en skjenk under. Så en trippelboks får ikke plass.

Finnes det noen mer avanserte løsninger som kan ha alle disse funksjonene? For eksempel om en setter en slags styring i sikringsskapet som kan styre en addresat (bryter) digitalt via eksisterende kabling? Da med timerfunksjon (overstyrt elektrisk av bryter inne på rommet).
Dette er skjult anlegg, der dobbeltboksen er montert over veggboksen.

Spurt ${formatDate(1289451540)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.