Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
LANDSOVERKOMSTEN

Dette er kansje ikke helt riktig forum men prøver likevell. Ett hypotetisk spørsmål kan bedrifter hvor de ansatte er fagorganiserte leie inn bedrifter hvor de ansatte ikke er fagorganiserte. Og må de da eventuelt forholde seg til landsoverkomsten ?

Spurt ${formatDate(1289231520)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Minimums avstander 11kv trafo

Hva er minimumsavstanden for en 11 kV trafo (innendørs), fase til jord?
Husker eg rett når eg sier at det er 5cm + 0,5 cm pr kV? :)

Spurt ${formatDate(1289205660)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
TN

Skal renovere en bolig. Denne har TN anlegg, 2 faser og Null. Er dette lovlig lenger.Når hele boligen skal renoveres med nytt inntak og sikkringskap.

Spurt ${formatDate(1289140560)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Brudd på målerplombering

Hva skjer om man ved en ulykke skulle klare å bryte plomberingen på en kWh måler under arbeid i et sikringsskap?

Hva kan en forvente seg av ""sanksjoner"" fra netteier?

La oss si det har skjedd meg, der jeg ikke har rørt målersløyfa, og måleren har målt riktig. På en side så er jeg en montør som har vært uheldig, men på en annen side så kan jeg virke inhabil. Med tanke på at jeg også er selve er kunden (og har installert på eget anlegg)

Ved arbeid mot måleren så skal dette meldes inn. Men ved installasjon av en ekstra kurs i skapet mitt så klarte jeg å bryte plomba på måleren min.

Litt smånervøs her nå.

Spurt ${formatDate(1289090220)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Produksjonsmaskin

Hei!

Har fått inn en produksjonsmaskin fra et maskinbyggerfirma med masse styreskap som inneholder PLS frekvensomformere og servodrivere.

Alt er CE merket ser fint ut innstallasjonsmessig selv om det er blandet forskjellige signalkategorier og PLS og frekvensomformer i samme skaper OSV.

Det som er saken er at nabomaskinen som alltid har gått problemfritt nå oppfører seg veldig rart nå som den nye maskinen er i drift i rommet ved siden av. Når vi slår av hovedstrømmen til den nye maskinen blir det ikke noe tull på maskinen i naborommet, men så fort vi slår på bryteren til den nye maskinen blir det noe muffens, så det vi lurer på er om det kan vøre noe RFI trøbbel her.

Ettersom dette er maskiner så kan vi vel ikke kreve noen dokumentasjon/utførelse/testresultater etter §11 i forskriften der det står noe om dokumentasjon av EMC osv

Hva kan vi gjøre for å få ting riktig her??

Takker for svar

Spurt ${formatDate(1289074800)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Reparasjon av elektriske apparater. Krav til kvalifikasjon

Er det noe krav til kvalifikasjon for å reparere elektriske og elektroniske apparater?
I privat øyemed. Som for eksempel komponenter på et stereoanlegg, DVD spiller etc.

Spurt ${formatDate(1288881780)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ingeniør

Har en ingeniør uten fagbrev selvstendig lov å måle,feilsøke eller ringe ut, i et elektrisk lavspenningsanlegg?

Spurt ${formatDate(1288875000)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Automatiker, Installatør Fagbrev

Har fagbrev som automatiker å ønske å ta innstalatør papirene ( fagbrevet ).

Når jeg gikk automasjon linjen på skolen tok jeg en tverrfaglig eksamen VK1 elektro slutteksamen ( samme som de tok de som gikk elektrikker linjen ). Har fått godkjent opplæringstid å opparbeidet nok timer som elektrikker assistent i registrert firma.

Spørsmålet er om den tverrfaglige eksamen som jeg tok holder for meg inkl den opparbeidedet opplæringstiden som elektrikker assistent til å stille som privatist i installatør fagprøven?

Spurt ${formatDate(1288861440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
AUS. Krav om to personer

Når man arbeider under spenning så skal det være en annen person tilstede under arbeidsøkten.

Må denne personen være elektrofagmann eller holder det at vedkommende er kurset innen førstehjelp? Eller stilles det ingen krav fra andremannen i det hele tatt?

Spurt ${formatDate(1288835820)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Spenningstap i kabel

Har ett hypotetisk spørsmål.
Om en kabel går 1000 meter loddrett opp, vil den da få noe som helst mer spenningsfall enn om den ligger vannrett?

Spurt ${formatDate(1288797780)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.