Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Uhell og ulykker knyttet til strøm

I forbindelse med uhell/ ulykker med strøm, hvordan skal man håndtere disse?
Så vidt jeg kan se er det så langt forefinnes kun anbefalinger hvordan disse skal behandles.
Om man har en ulykke hvor for eksempel en person er bevistløs er vel saken grei, denne personen kommer da mest sannsynlig under kyndig behandling.
Men! Hva med de mer udefinerbare hendelsene. Svært mange elektrikere har opplevd slike. Du får for eksempel støt i en finger i forbindelse med arbeid på en stikkontakt.
De får en liten vekker, men arbeidet fortsetter videre uten at verken du selv eller andre stiller noe spørsmål med hva som egentlig skulle ha vært gjort.
Det jeg ønsker er å få redegjort litt rundt disse hendelsene.
Hvordan skal/ bør disse behandles ut i fra et medisinsk synspunkt.
Hvordan skal slike meldes, om de skal meldes i det hele.
Hva kan konsekvensen bli om man forholder seg normalt passiv?
Osv osv.
Håper å kunne få noen gode innspill her som videre kan brukes i for eksempel et verneombudsmøte. Elektro er i mange fall en egengruppe som øver sin egen selvjustis. Dette betyr at vi utenforstående kjenner lite til faget, og de sikkerhets regler som gjelder innenfor dette fagets rammer.

Spurt ${formatDate(1265098320)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Fagutdannelse

Må minst en mann ha fagbrev for å utføre AUS arbeid ihht § 16 FSE Lavspenning? I paragrafen står det at det er nok med tilstrekkelig opplæring.

Spurt ${formatDate(1265023140)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Skruer til eldre takbokser

Er det noen som har en formening om hvor en kan få tak i skruer til eldre takbokser?

Jeg tenker på den typiske siluminboksen en finner i betongtak i Obosleiligheter etc.

Mange bruker vanlige treskruer til å feste lamper, men dette er jo ganske uheldig da man ikke får særlig hold.

De er omtrent på størrelse med M5 skruer, men jeg tror det er tommeskruer.

Spurt ${formatDate(1265020140)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ullundertøy

Hei!

Er det krav om bruk av ullundertøy på seg (i forhold til lover/forskrifter) når man arbeider på elektriske anlegg?

Spurt ${formatDate(1265012940)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Timelønn elektrikker 2010

Hei!

Hva har du som elektrikker(grunnlønn, fagbrev) i timelønn?

Da tenker jeg IKKE på ut prisen, men hva elektrikkeren får betalt.

Dette er kansje ikke det beste spørsmålet i ett fagforum, men det er artig å belyse dette temaet her det er mange fagfolk.

Spurt ${formatDate(1264955580)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Badstue

Skal legge opp et lampepunkt i sone 3 i badstue. Skal bruke røranlegg. Har lest i NEK 400,703.512. Er litt usikker på kravet til kabelen for denne lampen når det gjelder tempratur siden det er skjult anlegg. Kabelen går direkte inn i lampen.

Spurt ${formatDate(1264935600)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Flere kurser i en gjennomføring/nippel

Står det noe om at det er lov til kun en kurs i en gjennomføring/nippel (til tavle etc.) ?

Spurt ${formatDate(1264852260)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Berøringsfri polsøker

Er en berøringsfri polsøker, Feks. type Fluke se link:

http://gycom.intellectasystems.se/coreweb/Navigate/Document.aspx?x&Catalog=T001&DocId=279&Style=BasePacToHtml&MarkQuery=8091123&FORCE=9334

godkjent for spenningsprøving ihht FSE §§ 14 og 15, sikkerhetsbarriære 1???

Spurt ${formatDate(1264698900)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Røranlegg/skjult anlegg

Er det lovlig å skjøte gamle stålrør med plastrør?

Spurt ${formatDate(1264680300)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Røranlegg/skjult anlegg

Er det lovlig å skjøte gamle stålrør med plastrør?

Spurt ${formatDate(1264678800)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.