Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9571
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Toleder varmekabel

Når varmekabler blir valgt ut så blir de valgt ut utifra om man ønsker mindre elektromagnetisk stråling eller ikke.

Men hva om man produserte koaksiale varmekabler der den ene lederen går inni den andre? Da vil man vel få minimalt med stråling, vil man ikke?

Spurt ${formatDate(1205868600)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Melding av høyspenningsanlegg

Hvis en installatør gruppe H foretar nye høyspenningsinstallasjoner for et E-verk. Hvordan skal da installatøren melde anlegget? (feks ny nettstasjon). Skal det meldes DSB av installatøren, eller går det under E-verkets områdekonsesjon slik at de melder disse anleggene inn for DSB?

Spurt ${formatDate(1205823300)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Skapnippel

Hei!

Er det noen som vet hvor jeg kan få tak i skapgjennomføringer beregnet på dataplugger?

Saken er at jeg skal ha en 25 pins datakontakt inn i et skap til en PLS, og jeg har ikke lyst til å klippe kabelen.

Spurt ${formatDate(1205755320)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Invertere feilmeldingskontakt på frekvensomformer

Jeg jobber nå i et skap med en Telemecanique Altivar 11 frekvensomformer. Skapet er akkurat stort nok til selve frekvensomformeren og kunden spør om å få lagt ut en signallampe som indikerer feil på frekvensomformeren.

Greit det, tenker jeg og leser i manualen på frekvensomformeren. Finner ut at kontaktutgangene RC vil fungere som inngang og RA vil fungere som utgang (enpolt bryter) og jeg tenker med en gang da å kjøre en signallampe til å være koblet i serie med denne kontakten. Helt til jeg leser litt nøyere i manualen. Det er en NC bryter, av alle ting. NC... som om vi vil at en signallampe skal slå seg AV når noe er galt. Jeg har ikke plass til noe relé i boksen den står i og det er ikke plass til å plassere dette i en koblingsboks på siden pga plassmangel heller.

Noen som har kjennskap til denne frekvensomformeren og som vet om det er mulig å invertere denne kontakten? Har prøvd å kontakte Telemecanique uten å komme frem til en som forstår min norsk eller morsmålet mitt australsk, eller finne noe om dette i manualen.

Spurt ${formatDate(1207329180)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Alarmanlegg

Hei!
Lurte på om noen har vært borti kombinert brannalarm og tyverialarm anlegg. For hytte som er å anbefale.
Må ha GSM utringer.

Spurt ${formatDate(1205685420)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
400 V jordfeilbryter

bruker dere jordfeilbryter på kurser som bad og til stikk og lys ute eller bruker dere kombiautomater?

Spurt ${formatDate(1206724440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dimensjonering av hovedsikringer

Har blitt opplært til at dimensjonering av hovedsikringer skal være såpass at anlegget ikke blir hardt belastet. Dvs sikringer skal aldri belastes fast over 80%.

I mange hyttefelt begrenser e-verket hovedsikringene til maks 1x32A til hver hytte. Det medfører veldig varme sikringer. Har i korte perioder målt en god del større strøm i over sikringene.
Dette er etter min mening brannfarlig.

Andre som har noen tanker om dette?

Spurt ${formatDate(1205659560)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utkobling ved andre jordfeil

Industribedrift 230V IT.
Inntak effektbryter 600A.
Jordfeilovervåkning på inntak.
Forsyningstransformator 500 kVA allment nett.
Bedriften har oppegående internkontrollsystem.

Forbrukerkurser:
7 stk 80A effektbryter for sveisestikkkontakt

1 stk 63A effektbryter for ventilasjonsanlegg

1 stk effektbryter Gruppesikring for kombiautomater.

Spørsmål: Er det krav til utkobling ved jordfeil nr 2 på effektbryterene for sveisestikkontakter??

Spurt ${formatDate(1206716340)}
Løst Løst
Automasjon
Kalibrering sertifikat

Jeg holder på med fagprøven, og en av oppgavene er å skrive et kalibrering sertifikat til 2 nivåmålere.
Er det noen som har en mal på hvordan dette skal se ut?

Er det noen normer eller forskrifter som gjelder iforhold til dette med kalibrering, og hva sertfikatet skal inneholde?

Evig takknemlig for svar!

Spurt ${formatDate(1206723480)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
jordleder i pr

HAr jeg rett hvis jordleder i pr blir klipt,f.eks hvis du har en stue ,åpent anlegg og ujordede stikk,skjermen i pr skal alltid jordes..uanse

Spurt ${formatDate(1205448600)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.