Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om ExForskrifter og normer DSBForskrifter og normer Hav og SjøfartVarme arbeiderAutomasjonElektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året
TemaTråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx1534
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 4409445
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892887
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening37
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering826
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning218
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer15
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English16
Automasjon
Frekvensstyrt motor

Hei!

Har hørt at switchefrekvensen til en frekvensomformer er avgjørende for optimalisering av driften/levetiden på motoren som er tilkoplet frekvensomformeren.

Noen som vet noe om dette??

Takker så meget for svar.

Spurt 13:24 - 4.7.2007
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Skjøting av skinner

Hei!

Jeg skal skjøte to massive strømmførende skiner av kobber.

Spørsmål: gjør det noe å bruke syrefaste skruer i stedet for
vanlige i sort stål?

Spurt 15:26 - 28.9.2007
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Nedtrapping av tverrsnitt

Ved nedtrapping av tverrsnitt i tavler trenger man da å dokumentere at IK2min er større enn I5 på det foranstående vern samt at kabelen tåler gjennomsluppert effekt ?
Kan man se bort fra I4 ?

Kan man eventuelt se bort fra dette hvis kabler er kortslutningssikkert forlagt ?

Er klasse 2 godt nok som kortslutningssikkert i tavle eller må man bruke kortslutningssikker strømpe ?

Spurt 20:41 - 17.7.2007
LøstLøst
Ex
Motor merket Ex de IIB T4

Er det tilstrekkelig med en vanlig motorvernbryter med 0-spenningsspole for start/beskyttelse av motor med denne merkingen? Eller er det andre krav. Motoren skal stå i sone 1

Spurt 9:42 - 3.7.2007
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dato for krav om jordfeilbryter på hver kurs ?

Hvilke dato kom kravet for jordfeilbryter på hver enkelt kurs ?

Spurt 11:17 - 22.7.2007
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilautomater i TN anlegg

Er det krav i NEK at N-leder i jordfeilautomat skal ha vern? Finner ikke noe om dette i NEK 400:2006

Spurt 8:11 - 2.7.2007
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
installasjon i egen bolig

Hvis en automatiker skal gjøre en istallasjon i egen bolig, hvordan må han da gå fram? Med tanke på melding, sluttkontroll osv...

Spurt 10:23 - 2.7.2007
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utskifting av automater

Hallo!
Vi holder på med en rehabilitering av kontorlokaler på jobben. Alt av stikkontakter, belysning, varme og ledninger blir lagt opp på nytt. Det eneste som blir stående som før er skapet. Noen av oss er litt uenige i om det er krav at eksisterende automatsikringer(2 polete), må skiftes ut til jordfeilautomater. Det er jo et krav om at det skal være jordfeilbryter på hver kurs i NEK 400-2006.
Anlegget er 230V IT.
Er det noen som har vært samme situasjon?

Spurt 19:07 - 23.7.2007
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Strømgjennomgang i hund

Nå klarte schæferen min Ayla å bite i filler en koblingsboks og en PR kabel. Hun fikk tydelighvis strømgjennomgang siden hun var helt anpusten når jeg kom hjem og ville bare gå og legge seg. Ville ikke spise eller noe. Jeg måtte selv banke opp ny kabel og skifte ut koblingsboksen. Tror hun har lært nå at kabler ikke er noe å slipe tennene sine på. Hadde tilfeldighvis en kveil med PR 2 x 2,5 liggende under sofaen.

Jeg tok henne med til veterinæren og han sa at det bare var å ta godt vare på henne i de nærmeste dagene. Og det uten å en gang undersøke hunden.

Jeg sitter her nå og vurderer å ta henne med tilbake igjen. Virker som kroppen hennes har tatt mye juling fra strømmen. Noen tips til hva jeg kan fortelle dyrlegen som tydelighvis ikke har noen peiling på elektrisitet? Greit nok at jeg er montør, men jeg har minimale kunnskaper om spesifikke ting som strømmen kan påføre.

Har dere noen tips til hvordan jeg kan behandle strømskader? Kanskje holde henne mest mulig i ro. Det ser ikke alvorlig ut men hun har absolutt ikke hatt noe godt av det.

Noen erfaringer med dyr som har tatt skade av strøm?

Jeg blir bare så forbanna over at kun leger vet alvoret i dette mens dyrleger feier det under teppet og bagatelliserer det.

Spurt 15:27 - 30.9.2007
LøstLøst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
instalasjon i nytt hus

Hei
Er automatiker, men har tatt VKI og VKII eksamen for GrL.
Har planer om å bygge nytt hus til våren.( lafta hus)
Kva må til for at eg kan instalere sjølv ? Eventuelt ha det som prøve arbeid ?

Spurt 19:43 - 23.7.2007
LøstLøst
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.