Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1559
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9567
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
tavler

Et gammelt E-skap(nebb)har 3 målere for hver sin leilighet (tomannsbolig m/hybel).To av leil. renoveres med nytt el.anlegg.Er det da ok å skifte til aut.og jfb for disse leil og beskytte med asd-deksel og la den siste leil beholde uz-elementene som før?
Vurdering av temp.forhold,dok og merking,emc-forhold,pers.beskyttelse,brukerkat og andre relevante forhold utføres.
Vanskelig med rehabramme her pga plassmangel mht målerne.

Spurt ${formatDate(1193862840)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hovedjordleder

I en fabrikk skal vi legge hovedjordleder til en maskin med egen trafo. Trafoen er på 1600 kVA.
Hvor stor hovedjordleder trengs mellom bygningens jordelektrode og hovedjordskinnen?

Spurt ${formatDate(1193208360)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Installasjon i det fri.

Korleis er det med jordfeil-vern / -varsel til ein stikkontaktsentra i det fri? Ein sentra med 400 V TN-S, fra 2 X 16A til 4 X 63 A uttak, og sik.automatar ute i sentralen. Kan / skal det vere vern / varsel på tilførselen, eller på kvar enkelt kurs ute i stikkontaktsentralen?

Spurt ${formatDate(1193858340)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Heis

Montasje av en heis krver 400V TN-S nett på et eksisterende 230 V IT nett. Trenger traoen sikringer / Kortsluttningsvern på sekundær siden eller er dette ivaretatt ved hjelp av klasse2 kabel? Kursen er sikret mot overbelastning i heis fordelingen. Hvordan kan vi dokumentere kursen uten vern på sekundær siden (uten febdok).

Spurt ${formatDate(1193156640)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Installatør

Jeg mener å ha lest at kravene for å drive som selvstendig elektriker ble lempet noe på for en tid tilbake. Altså, jeg trenger ikke å gå den formelle veien som installatør for å drive selvstendig.
Som gammel elektriker innen elektroinstallasjon med mange års kompetasse kunne jeg ha tenkt å starte noe eget.
Er det noen som kan svare på dette?

Spurt ${formatDate(1193159820)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Nullspenningsbryter

Hei!

Er det noen som vet hvor jeg kan få tak i en nullspenningsbryter med nødstopp?

Spurt ${formatDate(1193137020)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ombygging

Under total ombygging av et utstillingslokale fra 90 tallet lurer vi på om vi kan bruke opp igjen tilførsler uten å gjøre noe i skapet. Kursene har ikke jordfeilbryter i dag. Må vi inn med det eller er eksisterende kurser ok?

Spurt ${formatDate(1193156580)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kategorier på måleinstrumenter

Har diskutert svar fra(Trainor) FSE kurs.
Spørsmål:Hvilken kategori må man ha på måleintrumentet når man skal måle på en stikkontakt i åpen forlegning? Kontakten har ikke deksel.
Vi svarer CAT II ,og får følgende svar: ""Feil,denne kategorien er beregnet på husholdningsapparater og stikkontakter på nedsikrede kurser med deksel. Stikkontakter med deksel på nedsikret kurs som er plassert i en fordeling må det brukes CAT III.""

Kan dere utdype dette?

Spurt ${formatDate(1193120580)}
Løst Løst
Automasjon
hoved- og styrestromskjema for enkelt heis

jeg får oppgave hvor jeg må tegne hoved- og styrestrømskjema til en heis, men jeg vet ikke hvordan jeg må tegne det.

Figur viser en heis i en sjakt. I bunn og på topp i heisesjakt er der en endebryter, som har til oppgave og stoppe heis i henholdsvis 1.etg og 2.etg. Bryterne er NC og heter S5(1.etg.) og S6(2.etg.)





Oppgaven din er å lage styringen for heisen. Motoren som er brukt i heisestyringen er en asynkron kortsluttningsmotor på 30kw med girutveksling.

Krav :

1. Sett opp hoved- og styrestrømsskjema for heisstyringen, med forrigling, motorvern og kortsluttningsvern.
2. Gi en beskrivelse av hva vi mener med en asynkron kortsluttningsmotor.

kan noen hjelpe meg?... i trenger this så furt så mulig

Spurt ${formatDate(1193135580)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
trafo i mast

Trafo i mast
Kansje ett dumt spørsmål men hva er hoved hensikten med trafo i mast.

Har det noe med høyspent til lavspent til forbruker og gjøre?

Bare luftinntak hus?

TRANSFORMATOR FRA MAST = TRAFOKIOSK PÅ BAKKEN bare trafo på bakken er større?

Litt usikker står lite på nettet om dette

Spurt ${formatDate(1193064240)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.