| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1560 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9570 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei
Vi har et prosjekt med omsorgsboliger hvor 10 målere (nettmålere) for boliger plasseres i bygningens hovedfordeling. Dette er iht. NEK399, metode B.
Det skal senere muligens bygge et frittstående bygg med x antall boenheter. Jeg mener da målere (nettmålere) for det nye frittstående bygget må plasseres i "Hovedfordelingen"(underfordelingen) i det frittstående bygget. Men NEK399 ser ikke ut til å si noe om dette.
Noen som har noen meninger her som kan løse litt opp i dette?
Løst
Hei jeg hadde fagprøve for ca. 3 måndersiden og skal ta den opp igjen om en uke, men har enda noen spørsmål til det jeg gjorde feil/ som ble diskutert.
dette er TN-C-S anlegg bolig med stue, bad, bod.
fikk feil på å ha trukket CAT6A i stedet for CAT6utp, i følge sensor er det ikke krav til ekstra skjerming i bolig og fikk feil på dette?
utestikk som var plassert vegg i vegg med stue, burde vært gått på samme kurs som bod if. sensor? er det også krav til mansjett på plasfoliet, i tillegg til TEK7 rundt hull til rør?
vvb har egen kurs direkte koblet allpolig brudd, if. sensor kan man ha stikk til vvb på næringsbygg? (vet ikke hvorfor dette ble diskutert på en boligoppgave)
på bad (3,8mm2) lys over speil, var opp ned (greit nok), men if. sensor gjelder ikke stikk på lys som et uttak if. NEK400 standaren?
dette er jeg ganske sikker på jeg har feil, men da jeg varmekabel valgte jeg å ha avstand til vaskemaskin, med tanke på brent varmekabel, men står det noe i normen om dette. er det krav til at vaskemaskiner må være en viss høyde over gulv?
i fordelingstavle fikk jeg feil på plassering av kombivern øverst i venstre hjørne, da jeg skulle plassert det nederst høyre hjørne ved siden av AMS felt?
det var flere grunner enn dette til at jeg strøk, skal det være sagt.
Løst
Hei, er det noen karv til høyden til en 230V lysskinne til eks. utstillinger, med tanke på at hvem som helst kan stikke fingern oppi der? kan de direktekobles eller må det være støpsel?
Løst
Hei
Driver på med fagprøven nå, som er å renovere/bytte ut anlegget i et hus fra starten av 70-tallet. En av oppgavene er å bytte ut innmaten i fordelingen fra gamle skrusikringer til nye kombivern. Skal bytte ut flere av tilførslene til nye kabler, men ikke alle. Den gamle typen kabel som er brukt stort sett overalt i huset fra før av er av varianten som har mindre tverrsnitt på jordleder enn faselederne.
Jeg vet at normene ikke har tilbakevirkende kraft, og at det er uforsvarlig å kreve at alle kurser byttes ut når jeg bytter innmat i skapet. Lurer egentlig bare på om det er noen vurderinger eller begrunnelser som kan tas med for å oppnå et tryggest mulig anlegg. Kan f.eks formelen i NEK400-543.1.2 brukes?
Takk for svar :)
Løst
Hei, skal legge enledere mellom en trafo og hovedtavle, avstand ca 10 meter. Samme bygg, men ulike rom.
Hvilken dimensjon må medfølgende jording ha? Må denne være minst halvparten av faseleder (beskyttelsesleder) , eller blir denne å regne kun som en utjevningsforbindelse?
Løst
Hei,
Etter at medlemmer av Prøvenemda har blitt byttet ut har det dukket opp noen nye tema som våre lærlinger ikke har vært berørt av tidligere:
1. Prøvenemda har vært opptatt av at spindel og arm fra positioner skal tildekkes for berøring (HMS). De sier at det finnes deler å få kjøpt til dette, som tilbehør til ventilen. Har aldri hørt om dette tidligere, og ikke finner jeg egnet utstyr å kjøpe til dette. Er det et krav om dette? Hvor kan man finne det?
2. Prøvenemda henviser til at ved bruk av nødstopp skal trykkluft stenges og prosessanleggets pneumatiske rør skal blødes ut. Her igjen skal det finnes komplett utstyr som tar seg av dette. Hva heter slikt utstyr, hva søker jeg etter om jeg ønsker å kjøpe noe slikt.
3. Prøvenemda henviser til forskrift for pneumatiske anlegg og at man skal kurses i dette. Også nytt for meg, hva heter forskrift og hvilke kurs omhandler dette?
Håper noen kan belyse noen av mine spørsmål så vi får fulgt opp dette på best mulig måte.
Mvh Rune
Løst
Det er ingenting i veien for at man kan bruke RKK forlagt A2 som stigeledning til en underfordeling? Legger da en 6mm2 jording i tillegg.
Løst
Hei jeg trenger å nusse opp i et par ting angående krav til utjevning av fordeler skap :)
TN-nett
Generell installasjon
Ra = mer en bra nok
jfa på alle kurser
Jeg har en god del vann fordelingskap, noen av dem har aktuatorer som behøver 24V AC drift og 0-10VDC styring/regulering. Med andre ord; spenninga er ikke over 50V. Men jeg har valgt og trekke ned en 6mm2 CU for å utjevne skapet. Er dette egentlig vits ( om man bare tenker helt regulativt ) - Til info så er det ikke andre spenningsførende deler i en god radius rundt disse vvs skapene. Takk for alle svar :)
Løst
Hei,
Kanskje ikke så forskriftsrelatert.
Har forsøkt å finne ut om en jordfeilbryter i et IT-nett virker uten jord, men finner ikke noe på nettet og ender opp med å spørre her.
Når jeg mener uten jord så mener jeg uten jordelektrode i installasjonen, en hytte et stykke borte fra trafo.
Vil testknapp da fungere?
Løst
Heisann, Hva er korteste vei for å bli godkjent automatiker/elektriker? Har erfaring fra tidligere og gikk elektro 1. året på Videregående skole, men tok fagbrev i produksjonstekniker faget, men kunne gjerne tenke meg å ha muligheten til å jobbe med mer tekniske ting, Noe "snarvei" uten å måtte gå lærlingtid og evt skole på ny? Har jobbet som Automatiker, så jeg har erfaringen til å bestå en evt "test"
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.