| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9573 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hvorfor gjelder kravet om høyeste varige driftsspenning (Uc) for overspenningsvern i IT-nett type 1 og/eller type 2 ? 350V kun installasjon galvanisk tilknyttet allment nett?
Er det noe mindre brannfare ved installasjon galvanisk adskilt fra allment IT-nett?
Løst
Hei har en Grundfos pumpe med kondensator som jeg ikke finner cosphi. Det eneste som står på merkeskiltet er
50Hz 1~220-240V
3.1-2,8A P2 0,5kW
Løst
Heisann, ifh Nek:420 2010, så står det at ex-e betyr økt sikkerhet, men i forhold til alt eg finner på nett så er det blitt oppdatert til ex-e tennsikkert? Finner ingen klar definisjon på dette, da jeg bare har nek420-2010
Løst
Hei.
Jeg driver å feilsøker på en 3-fas vifte som er tilkoblet med 1-fas og kondensator. Problemer var/er at viften ikke går rundt. Jeg målte ca.120V mellom fasene og motoren "brummer" når jeg prøver å sette den i drift. Jeg kom frem til at kondensatoren måtte være defekt, og har nå byttet denne med de samme spesifikasjonene som den gamle(og ihht.merkeskilt). Men jeg har fortsatt samme problem. Jeg måler 230V mellom fasene når viften ikke er tilkoblet. Men når jeg kobler til viften måler jeg: L1-L2:102V, L2-"L3":90V, L1-"L3":120V. ("L3" er den ene utgangen på kondensatoren, den andre er koblet til L2)
Er det noen som har et forslag på hva problemet kan være her? Og hva kan den lave spenningen skyldes? Kan motor/vifte være kaputt? (viften går fint rundt når jeg prøver å dreie på den)
Takker for alle forslag.
Løst
Hei,
for registrering av virkeområder i elvirksomehetsregisteret må en kunne dokumentere erfaring/kompentanse inne de forskjellige grenene.
Men for arbeidsoppgaver:
Ligger det noe til grunn bak de? Tenker og registrere inn "prosjektering av elektrisk anlegg", men usikker på om jeg må kunne dokumentere noen tilleggskompetanse eller ikke for dette?
jr
Løst
Hei
Har en driftsbygning med eksisterende 160A hovedsikring. Bonden ønsker å få lagt opp 63A apparatinntak og tilhørende sggrgat/nettvender.
Hvordan løser man dette med en 63A nettvender ift. overbelastning og utforming?
Bør det splittes opp slik at 63A inntaket kun går på prioriterte kurser, eller holder det at den dekker hele tavlen, men sikret med 63A i forkant så bonden selv må sørge for at anlegget ikke blir overbelastet ved et strømbrudd?
Løst
Hei
Har Norsok Z-015 sjekklista en holdbarhetsdato.
Si en leverandør skal levere utstyr til en offshore installasjon. Utsjekk blir utført og sjekklista blir skrevet, men så blir jobben utsatt. Hvor lenge vare denne sjekklista?
De fleste ville være enig at hvis utsettelsen er på ei lita uke så vil det ikke være ett problem, men hva hvis det går måneder i mellom?
Løst
Hei.
Kan N-leder legges som enleder parallelt med kabel uten n-leder?
Kan ikke finne noe i skriften som taler mot dette.
Løst
Hei.
I avsnittet 810.514.102 merkedriftsspenning, finne det i første ledd ordet "strømart".
Hva betyr det egentlig? Er det nr. av skapet?
Mvh
Pierre R.
Løst
Kan noen forklare scenariet under?
vern A: 32A
vern B: 16A/C
Ikmin ende er på 500A, vern B løser ut momentant
selektiviteten mellom vernene er på 90A
Hva vil skje mellom vern B og A?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.