Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1559
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9567
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
PEN leder

Når det gjelder PEN ledere kikket jeg nøye på NEK 400 og litt eldre regelverk og for selve PEN leder klarte ikke jeg å finne andre krav til tverrsnitt enn 543.4.2 som sier minimum 10 mm2 kobber. Det er i mange forum svar her tidligere vist til forskjellige avsnitt for PEN leder og krav til tverrsnitt men disse henvisningene er stort sett for N leder som jo har klare krav. Altså kan en PEN leder være langt mindre enn fase ledere så lenge den er over 10 mm2? Mangler FEL og NEK 400 krav om tverrsnitt på PEN leder 240 mm2 AL faseledere og 10 mm2 CU PEN leder tillatt?

Spurt ${formatDate(1474997173)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Kabel inne i overtrykkstyrt område

Hei

Hvilke forskrift vil gjelde for valg av utstyr og installasjon inne i overtrykkstyrt område, f.eks kontainer. Snakker her om elektro installasjon hvor utstyret kobler ut ved 1. gass og fravær av overtrykk. Må man da fortsatt bruke offshore topside kabel eller holder det at den er halogenfri?

Spurt ${formatDate(1474970446)}
Løst Løst
Ex
Exic - skal det kobles som IS- eller NON-IS?

Hei.

På min arbeidsplass er det for tiden bl.a. en pågående diskusjon angående hvordan Exic-ustyr (kun til bruk i sone 2) skal kobles. Vi skal kjøpe et adresserbar panel fra Autronica med loop driver module BSD-310/N og røyk detektorer type BD-500/N. Loop driver er slik jeg har forstått det å anses som en barriere. Skal dette da anses som IS-kretser, dvs det skal brukes blå kabler (ev. grå merket blå), og skal det i det adresserbare panelet monteres blå rekkeklemmer for disse koblingene?

M.a.o. kan vel spørsmålet forkortes slik: Er Exic-kretser å betraktes som Exia/b-kretser?

Dvs, hvis vi ikke hadde denne loop driveren, ville vi da måtte finne en egnet barriere til våre detektorer?

Spurt ${formatDate(1474962783)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Norsk standard for næringsbygg

Hei,

Vi skal prosjektere et mindre kontorbygg for en kunde, som skal brukes både til utleie og eget bruk. For elektroinstallasjoner gjelder følgelig NEK 400. Men finnes det noen Norsk standard eller lignende som vi kan støtte oss på og vise til når det gjelder utforming av installasjonene? Jeg tenker da på om det finnes noen maler for kontorlokaler eller må vi bare gjøre vurderinger ut fra behov og følge NEK400?

Dette er jobber som oftest gjøres av RIE men i dette tilfellet har kunden kommet direkte til oss som installasjonsvirksomhet for å få laget underlag.

Takker for svar.

Spurt ${formatDate(1474878431)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Beholde installatørpapirer etter 10 år

Jeg har hatt installatørpapirene i noen år, men ikke kunnet stå som faglig ansvarlig pga. konflikt med en annen jobb jeg har. Hele tiden har jeg jobbet i installasjonsfirma med saksbehandling, prosjektering og montering av elektriske anlegg.

I Elsikkerhet #84 står det at hensikten med 10 års-kravet er at en skal holde seg oppdatert på regelverk og teknologisk utvikling. Det står òg i lovteksten at en kan godkjennes dersom en har "annen relevant praksis".

Kan jeg få beholde papirene fremover uten å måtte ta ny prøve, med begrunnelse i det jeg jobber med?

Takk

Spurt ${formatDate(1474882736)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
IT & TN

Hei.

På mitt fartøy,,så er det IT installasjon som så bør være. Men kom over en 690/230 trafo som forsyner db for stikk kontakter.

På sekundær siden har installatøren jordet N-punktet. N-punktet er forøvrig ikke ibruk eller.

Dette virker meget mistenkelig. Man har da altså et IT netw. som er ombygd til et TN (ikke bruk av N i felt).

Er det forsvarlig?

Spurt ${formatDate(1474863430)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Elbil lading - eksisterende anlegg

Hei!

Jeg har èn utendørs stikkontakt med en dedikert 16A automatsikring med jordfeilbryter. Etter anskaffelse av en hybridbil ønsker jeg å bruke denne stikkontakten (schuko) til lading av bilen, Audi A3 etron. Bilen "ladeboks" begrenser lading til 10A ved bruk av schuko-kabelen.

Det jeg lurer på er om dette er forskriftsmessig bruk av el-anlegget? Jeg vet at for nye installasjoner skal sikringen/forbrukskursen begrenses til 10A, men har disse reglene tilbakevirkende kraft på bruk av eksisterende uttak? Må jeg bytte sikring til en 10A for å operere lovlig?

Ps. Bilens ladetid fra 0%-100% er 3timer med bruk av schuko og ladeboksen kan settes til 50% effekt hvis varmgang blir et problem

Spurt ${formatDate(1474799598)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Installatør

Hei

Kan ett firma leie inn en person som har installatørpapirene eller må den personen ha en 100% stilling i det firmaet der papirene skal brukes?

Tim

Spurt ${formatDate(1474671900)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Drift av elektrofirma

Hei. Har komt i ein slik situasjon at i mitt firma har intallatøren sagt opp. Da er Eg den einaste elektrikeren som jobber der. Eg har lyst og drive denne bedriften videre, men da må eg leige inn eller ansette ein ny installatør. Eit annet alternativ eg har tenkt og lurt på er om det er lov/muligt, at Eg som vanlig elektriker samt går på teknisk fagskule på deltid, kan leige inn andre elektrofirma for å utføre jobben som eg planlegger og rekner på. Samt at eg er med å utføre elektrointallasjoner som dei gokjenner for meg?

Spurt ${formatDate(1474797046)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Merking av tavle/fordeling med spenning og nettsystem

Hei

Har merking av tavle/fordeling med spenning og nettsystem alltid vært et krav?

Hvis ikke når kom det inn som krav og dermed genererer avvik ved el.kontroll?

Det er jo selvfølgelig sterkt anbefalt uansett.

Spurt ${formatDate(1474633316)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.