Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1560
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9571
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Vern - mindre tverrsnitt

Kan man legge opp til en direkte tilkoblet varmeovn på 2000W med 1,5mm2 og sikre den med 16A? (åpen forlagt) Hvor i NEK400-2010 finner man dette.

Spurt ${formatDate(1297352280)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Spon/laminatgulv varme

Har lite erfaring med gulvvarme og skal ordne varme i en gang.
Det er sponplater til underlag og skal legges klikk-laminat over, kunden ønsker den totale byggehøyden så lav som mulig.
Noen som har erfaring med dette?
Tenker da på byggehøyde og kabel vs varmefolie.

Spurt ${formatDate(1297588440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dokumantasjon av kortsluttningsstrømmer på fagprøve

Jeg skal avlegge fagpøve, og regner med jeg må sette opp en underfordeling.
Jeg må da dokumentere hvilke kortsluttningsstrømmer (IKmaks og IKmin) det er i underfordeling på kursfortegnelsen. (sannsynligvis IT nett)

Jeg må jo da få oppgitt IKmaks og IKmin i forsyningen (hovedfordelingen)

Hvordan går jeg fram for å beregne dette?

Spurt ${formatDate(1297341360)}
Løst Løst
Ex
Internkontroll

Hei, har et spørsmål angående internkontroll av ex-installasjoner. En kunde har et biloppretterfirma med tilhørende lakkbokser og blanderom. Soneklassifiseringen er ok, og han har nå engasjert et firma som skal ta seg av internkontroll elektro. Hvilke kvalifikasjoner må dette firmaet ha for å ta internkontrollen inne i ex-området? Må dette firmaet ha spesielle ex-kvalifikasjoner, eller er dette påkrevet bare når det skal gjøres noe fysisk med anlegget? Kan ikke se at dette firmaet er registrert med ex-kvalifikasjoner, men det er kanskje greit å ta kontrollen, det er jo ikke mye inne i sonene likevel.
Hvis det er påkrevet med dokumenterte kvalifikasjoner, er det da den som fysisk skal kontrollere som skal ha dette, eller er det firmaet?

Spurt ${formatDate(1297272120)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Helsestasjon

Hei forum!

Jeg jobber med et prosjekt på en helsestasjon der det finnes undersøkelsesrom, helsesøster, og gynekolog. Helsestasjonen er en del av et større offentlig bygg.

Ut ifra NEK400-710 antar jeg at overnevnte romtyper normalt klassifiseres som gruppe 1 områder. Noen som har erfaring fra lignende, og kan bekrefte dette?

Hva er i så fall kravene som må følges? Jeg har lest litt og kommet frem til skjerpede krav om tilleggsutjevningsforbindelser, selektivitet, belysning med to strømforsyninger(nødlys) etc.
Noen med erfaring som kan si litt om hva som blir gjort i praksis?

Det skal inn etterlysende ledesystem i resten av bygget, kan dette kombineres med elektrisk ledesystem (nødlys)?
Kan etterlysende ledesystem være tilstrekklig i overnevnte medisinske områder?

Spurt ${formatDate(1297283220)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Motstand og strømmer i trafo

Var ute på en jobb idag hvor jeg mistenkte en kortslutning i en trafo, så jeg målte 0.8 ohm mellom fasene i trafoen på primærsiden.
Samme på sekundærsiden. Syntes det var litt merkeligt at det skulle være kortsluttning på begge sidene så jeg målte noen andre trafoer vi hadde på lager. Målte det samme på alle, virket mesten som om det ble mindre motstand dess større KVA trafoen er ? . !

Det jeg da lurer på er hvordan dette kan gå an? At en spole på 0.8 ohm som blir matet med 230 volt ikke trekker et lass av strøm ( 1000KVA )
Måler jo ikke noen ampere når sekundærsiden er ubelastet ( etter at startstrømmen har tatt sitt.) Men når da belastningen på sekundærsiden stiger så øker strømmen på primærsiden.

Kjenner godt til motor prinsippet, hvor det induseres en strøm i en leder som beveger seg inne i et magnetfelt og visa versa. Men på en trafo er det jo ingen bevegelige deler.

Noen trafoguruer som kan utdype seg?

Spurt ${formatDate(1297206720)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Sikring som tripper grunnet pc-power

Har snakket med noen kollegaer som har opplevd at sikring tripper pga. pc-power som blir satt inn (laptop power/eksterne power). Noen som har vært borti lignende?

Spurt ${formatDate(1297235880)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Permanent oppkobling av konteiner

Midlertidig Lagerkonteiner (Lys og varme) har stått provisorisk tilkoblet stikkontakt offshore i nesten 4år, denne skal nå kobles opp permanent.

Hva er kravene for å koble en konteiner permanent?

Spurt ${formatDate(1297322100)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ventilasjonsanlegg

Kan et ventilasjonsanlegg i bolig tilkoplet via stikkontakt regnes som annen ledende del? Kreves det egen utjevningsforbindelse i tilleg til beskyttelseslederen i tilførselen?

Spurt ${formatDate(1297073100)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Finnes det skriv om hvor et sikringskap kan være plassert

Er det lov å plassere sikringsskap i soverom?
Tenker på branfare å stråling. Har hørt om folk som har det også grunnen til jeg spør.
Står du skal plassere det på en plass med enkel tilkomst,osv

Spurt ${formatDate(1296926580)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.