Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9571
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 832
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
jording fra trafo

skal jordleder som kommer fra it-nett tilkobles PE-skinne i sikr.skap?
Ved luft-inntak så kommer jo ikke jordingen med uansett, så da blir det jo ingen aktuell problemstilling. Og iogmed at trafoens midtpunkt skal være isolert fra jord har jo ikke denne noen misjon.
Men ved inntak i bakken så vil jo jordlederen følge med og skal den da tilkobles? Er den tilkoblet noen plass på trafo-siden?

Spurt ${formatDate(1249844940)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bad

Hvilket elektrisk utstyr og med hvilken ip grad kan en montere utenfor sone 2 på bad.
Hvor i NEK står dette??

Spurt ${formatDate(1250008200)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
lærling

Har endel SF6 brytere på anlegget,
Hvordan er det igrunnen disse virker sån funksjonsmessig.
Finner ikke noen gode tegninger for prinsippet på nettet.

typisk på anlegget 6,6kv 3fase Sf6 bryter med motor (trekker opp)

Spurt ${formatDate(1249856040)}
Løst Løst
Ex
Mekanisk tennkilde vurdering

Hvilken norm beskriver en prosedyre for testing og merking for mekansisk utstyr?

Spurt ${formatDate(1250246220)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jording av armering

Er det vanlig å jorde armeringen i ringmur/såle til en vanlig enebolig eller holder det å legge kobbertråd rundt ringmur og evnt jordspyd i hver hjørne? Forutsetter selvsagt at jordmotstanden blir tilstrekkelig lav ihht beregningene. Dersom armeringen skal jordes bruker dere bendsling eller sveiseing? Noen som har erfaring med Cadweld?

Spurt ${formatDate(1249940700)}
Løst Løst
Ex
IS kalkulasjon

Har ein positioner i ein IS krets forsynt gjennom ein PF barriere med UO 10VDC / IO 13mA / Po 34 mW / Ri 807,7ohm.
Har Ex sertifikat på positioneren.
Positioneren har eg fått oppgitt at den er Simple Device og har ikkje oppgitt Ui/Ii/Pi i sertifikatet.
Korleis skal ein då dokumentera at kretsen er ok?

Spurt ${formatDate(1250494320)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
PFSP løst på bakken i krypkjeller

Er det lov å legge en PFSP løst på bakken i en 0,5 meter høy krypkjeller under et hus.
Kjelleren benyttes ikke til noen ting og er tett for dyr osv.

Spurt ${formatDate(1250106840)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Testing av jfb

Hei.

Jeg er en elektriker som var på en periodisk kontroll av ei elder hytte her om dagen. I sikringsskapet var det gamle uz-elementer og, en ny 16A kombiautomat med jfb. Det var luftstrekk inn,og ingen e-verksjord. Jeg ville finne ut om det var etablert jordelektrode i installasjonen.

Følgende spørsmål er:

Ved testing av jfb med en installasjonstester. Vil jordfeilbryteren løse ut hvis det ikke er etablert jordelektrode?

Jeg har en teori om at den ikke vil løse ut, fordi feilstrømmen som blir etablert i installasjonstesteren ikke vil bli høy nok til å løse ut en jfb.

Jeg fikk ikke tstet ut dette selv siden jeg ikke hadde installasjonstester med meg.

Noen synspunkter?

Mvh

Jonas

Spurt ${formatDate(1250510160)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Legge PR løst over himling

Kanskje samme prinsipp som i tråden om PFSP løst i kjeller, men jeg spør alikevel.

I forbindelse med montering av informasjonsskjermer i bedriften så legger jeg opp strømmen til disse skjermene. Jeg henter spenning fra en stikkontakt i kanal i bordhøyde og videre gjennom kanalen (det går en liten kanal opp allerede) opp i taket og fører kabelen opp over himlinga og bort til andre siden av rommet der skjermen skal stå.

Kan jeg legge PR kabelen løst over himlinga? Dette er jo et meget utilgjengelig sted der kabelen får ligge ifred. Den termineres så i en stikkontakt over himlinga og apparatkabelen til skjermen føres opp gjennom himlinga og settes i stikkontakten. Det benyttes stikkontakt med strekkavlastning. Rammeverket til himlinga er jordet.

Over himlinga er det romtemperatur og ikke store belysningen som utvikler varme og det trekker litt der oppe. Så temperaturen holdes kjølig der oppe.

Høres dette greit ut?

Spurt ${formatDate(1250500560)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Brent

Det er lite aktivitet i offshore forumet så jeg tillater meg selv her.

En generator brant opp her på arbeidsplassen. Det viste seg å være likeretterbroen på akslingen. Kablene var brent av. Jeg mener den gjenomsluppne energi muligens kan ha skadet kablene, men da blir mitt spørsmål, tåler disse kablene veldig mye? Isolasjonen ser veldig bra ut, men jeg tenker frem i tid.

Spurt ${formatDate(1250546460)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.