| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1567 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9647 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 904 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 37 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 835 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
har problemer med en veiecelle på kran som er koblet via barriere
det virker som om ""startstrømmen"" blir for stor og vi greier ikke å få igang veiecella.
må da prøve med sikringen av og på flere ganger før den kommer.
finnes det barrierer som er beregnet for slike laster og evt hvor kan jeg få tak i disse.
(har selvfølgelig prøvd å bytte barriere)
Løst
Hvor mye kan en installasjon utvides før det er krav om ny samsvarserklæring?
Løst
I forbindelse med at en lysmast ble fjernet så skulle tilførselskabel og kabelen videre til neste mast skjøtes under bakken. Jeg selv foretrekker da å bruke presskjøting med krympstrømpe. Vi leide gravemaskin og fikk fjernet fundamentet til masta og kablene er klare til skjøting. Bare at vi ikke rakk å fullføre skjøtinga før helga. Så på mandag skal vi skjøte. De andre på jobben vil gjerne bruke koblingsboks med skruklemmer.
Men skal ikke denne koblingsboksen med skruklemmer være åpen for inspeksjon? Med andre ord at vi måtte ha støpt et slags rom med et lokk på så vi enkelt kan komme frem til koblingsboksen.
Eller er det tillatt å bruke koblingsboks?
Jeg vet at for eksempel jordledere må press eller sveiseskjøtes om skjøten skal være utilgjengelig forlagt. Jeg vil jo regne med at det samme gjelder strømførende ledere.
Jeg fortalte at jeg ikke helt likte å bruke koblingsboks og at jeg heller ville bruke presskjøting med strømpe. Men dette gadd dem ikke høre på.
Kursen er en 32A med 6 kvadrat PFSP kabel. Og grunnen er kombinert sand og pukk.
Hvem har rett? Er det noen eventuelle normer jeg kan vise til for å overbevise de andre montørene?
Løst
Er det tillatt å bruke rørene i veggen til å legge lydkabler? Hadde en kunde som spurte om dette var mulig for å få lyden fra en datamaskin inn på stereoanlegget i stua. I røret nå er det en kabel som går til en stikkontakt som skal fjernes. Så røret skal ikke brukes mer.
Det er ikke store jobben egentlig å bare føre en slik ledning inn med trekketråd.
Må dette noteres i kursfortegnelsen at det befinner seg en signalkabel i rørsystemet?
Løst
Dette har jeg vært borti to ganger.
Ene fasen blir brutt(enpolt brudd). Men det er forsatt spenningsfall på rundt 50v.
Hva kan være/er årsaken til dette fenomenet?
Løst
Vi har en del støy problemer på vårt utstyr offshore som vi tror skyldes dårlig jording(potensial forskjell)
Hvordan får jeg faåå i hvordan system jorden er oppbygd på en plattform??
Løst
Hva bestemmer om det skal være branndetektor over himling ?
Er det høyde og størrelse på kurser eller hur ?
Løst
Hva er strømføringsevnen på en PFSP 3x240 forlegning E ?
Løst
Lurer på om det er påkrevd ihht nek 2006 å skifte uz element til aut.element ved montering av jfb på eksisterende anlegg?
Løst
Hallo,
Hva kreves det for å bli installatør gr. L?
Jeg har fagbrev og teknisk fagskole elkraft.
Noen kurs som kan anbefales?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.