Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9575
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 832
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Aggregat til å forsyne hytte

Når jeg bruker bensinaggregat for å drive det elektriske anlegget på hytta, stilles det noe normativtforskriftmessig driftskrav til dette agregatet da? Må systemet jordes i henhold til de normene som ellers gjelder bolig eller hytteinstallasjoner?

Jeg er montør men har aldri drevet med aggregat før.

Spurt ${formatDate(1171902900)}
Løst Løst
Automasjon
Kalibrering av thermoelement!

Hvordan sjekker en på en enkel måte at et thermoelement fungerer etter de krav som er oppgitt?? Hva er fremgangsmåten??

Spurt ${formatDate(1171875600)}
Løst Løst
Ex
Temteraturbeskyttelse på heatere

Våre heatere har en intern TSHH bryter som skal sikre at heateren ikke blir for varm. Disse bryterne er under vårt vedlikeholdsprogram for PSD signaler og skal derfor funksjonstestes årlig. Det er en forholdsvis tidkrevende og vanskelig jobb å gjøre. Vi lurer på om vi kan omklassifisere disse bryterne. Mitt spørsmål: er disse bryterne en del av EX klassifiseringen av heaterne? (Da med tanke på temperatur klassifiseringen)

Spurt ${formatDate(1171889520)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Buy Levitra, Viagra, Cialis, Zithromax & Other Tabs

Buy Levitra
Buy Levitra
http://your-life.8888mb.com - Buy Levitra

Spurt ${formatDate(1171804080)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Nødbetjening av effektbryter av usakkyndig

Er det noen norm som sier at det er forbudt å la usakkyndige betjene en effektbryter ved nødstilfelle?

For eksempel ved å henge opp nøkkelen til tavlerommet i en ""knus glasset"" boks på veggen utenfor døren.

Et sted der vi var innleid hadde denne løsningen. Lurer på av kuriositet om dette er lov eller ikke.

Spurt ${formatDate(1171828680)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Tillatt å bruke jordfeilbryter med lavere toleranse?

Vi har noen jordfeilbrytere med 10mA utløserstrøm. Kan jeg bruke disse i en bolig installasjon? Eller må jeg holde meg til 30mA?

Spurt ${formatDate(1171967160)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
varmekabel

Hei.
Jeg er iferd med å bygge hus og i den forbindelse har jeg fått lagt varmekabel i 5 rom.Elektriker har lagt varmekabel på glattarmering.Han har nå provisorisk spenningssatt varmekabelen på badet men selv om den har stått konstant på(uten termostat)i 8 dager så oppnås ikke forventet gulvvarme(kun en lunk).Det er lagt 140W pr m2.Ved opphugging av betong viser det seg at armeringsmatten som kablene er festet på ligger ca 8cm-10cm dypt.Kan dette være årsaken til problemet.Tenker også på at problemet blir enda større i de rom hvor installert effekt pr m2 er enda mindre.Kablene er megget før og etter støp og er iorden.De trekker også angitt effekt iflg elektriker.Elektriker ga meg informasjon om at det måtte benyttes avstandsklosser på armering slik at kablene ikke kom for dypt.Støper har ikke brukt klosser.Dette blir vel støpers ansvar.Takk for svar.

Spurt ${formatDate(1171797360)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
ASD deksler

Er det noen som bruker ASD deksler ved utvidelse i eks. tavler? Vet jo godt at det blir brukt mye, men hvordan gjør dere det ihht. normen og IP2XC? Egentlig skulle vel alle nye automater o.l., avdekkes med IP2XC, selv om det er i eldre tavler? Personlig synes jeg at ASD deksler er veldig bra, men det er jo ikke etter normen.

Spurt ${formatDate(1171473960)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kan ein fargeblind bli elektriker?

Stilles det krav til synet når du skal bli elektriker? Det er jo selvfølgelig ein ulempe å ikkje kunne skilje alle fargane, men stilles det direkte krav om dette?

Spurt ${formatDate(1171521120)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Renovere sikringsskap

Jeg så en annonse i avisen der man kunne få renovert sikringsskapet sitt til nyere standard. Og jeg har jo et sikringsskap med skrusikringer.

Men jeg lurte på litt om dette med automatsikringer og litt fordeler og ulemper ved disse. Hva er den praktiske forskjellen for meg annet enn at jeg ikke trenger å kjøpe sikringer når strømmen går?

Har de en viss levetid? Må anlegget i huset forandres på noe vis?
Og ville dere si at 6000 for renovering av et sikringsskap er bra pris? Jeg har 5 kurser (16, 16, 10, 10, 25) og en hovedsikring. Eller er dette blodpris?

Jeg er helt grønn på elektro og beklager om jeg kanskje skriver litt utenom tema her.

Spurt ${formatDate(1172657640)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.