| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9577 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 902 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Normalt bruker man type AC i en bolig. ( vekselstrøm )
Kan man bruke type A ( vekselstrøm og pulserende likestrøm )istedenfor?
Fordeler / ulemper?
Georg
Løst
Det skal for tilførsel til eksisterende 230V vaskemaskiner/tørketrommler for vaskeri i et sykehjem monteres en 80kVA trafo (400V-TN/230V-IT). Nettet forøvrig i bygget er 400V-TN, også for lys og ""vanlige"" stikkontakter i vaskeriet.
Bruker iso-overvåkning på sek. siden (ikke jordf.bryter/varsling) da jeg regner med liten kapasitans mellom jord og faser og dette utsyret ikke vil fungere.
Er dette tilstrekkelig?
Vedr. NEK400:2002 413.1.5.5: Hva menes med og hva er forskjellen på 2. og 3. avsnitt når det gjelder måten å jorde på ?
Beregner å jorde utstyret i vaskeri vha. jordleder i tilførselsledning for hver enkelt maskin. Tilkobles jordklemme i tavle der trafo monteres.
Løst
I 413.1.5.4 veiledning 3 står det at fordelingen som forsyner kursene ikke omfattes av kravet til overvåking. Men må fordelingen da bygges som kl. II eller er det ikke krav til dette?
Løst
Når EExde motorer i sone 2 område blir omklassifisert til EExn.
Hvilke krav stilles det da til vedlikehold av utstyret?
Er det riktig å sammenligne denne motoren med andre EExn motorer?
Er det sertifikatkrav på denne motoren nå, da den ikke er i henhold til standarder som f.eks IEC 60079-15?
Løst
Har vært i nærhet av noen ulykker,og vet i det ulykken skjer ikke hva jeg skal gjøre.
Hva bør en gjøre i en fallulykke.
Løst
Hva er reduksjonsfaktor og samtidighetsfaktor og hvordan brukes/utføres dette/disse
Løst
Hvilke krav stilles det vedr. installatør og
kvalifikasjoner på reperatører på et firma som driver med rep. og vedlikehold av elektrisk utstyr
fortrinsvis exe utstyr(eks EX fodelingsskap)for offshore industrien.
Løst
Er det krav til jordfeilbryter også på kurser for nød-/ledelys hvis dette er helt egne kurser i en fordeling eller kommer alle kurser i en tavle under 413.1.5.1.
Løst
Finnes det kontaktorer som er godkjent for montasje i boligskap eller løsninger på dette.
Ønsker styring av effektbatteri v.v bereder / sentral.
Hans
Løst
Det snakkes om jordfeilbrytere,jordfeilvarslere,strømstyrt jordfeilvern,jordfeilvern,isolasjonsovervåker.
Hva er forskjellen på de forskjellige typene og hvordan virker de.
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.