Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1561
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9577
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 902
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 832
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Elektrisk støy
EMC - høyspenning/telekommunikasjon på offshore installasjoner

Tenkt en høyspent DC kabel, 132 KV, til en plattform fra land. Spenningen konverteres til AC i inverterene, og transformeres deretter ned til 11 KV. Med viderefordelt kraft skal den tilsammen behandle rundt 170 MW (omtrent som Bergen bys forbruk).

Hvilke krav må man forholde seg til når dette skal møte NORSOK sine krav til telekom utstyr (VHF, PA, telefon, UHF)? Tenker på skjerming, bygningsløsning osv. Jeg har en fornemmelse av at dette kan bety mye støy...
Inverterene skal konstrueres etter spesifikasjoner for landanlegg. Er dette tilstrekkelig når det skal møte offshore spesifikasjoner? Hva med nærliggende plattformer (innen en radius på 0,2 - 0,3 nautiske mil (3-500 meter)?) Hva kan gjøres for å beskytte seg mot problemer som måtte oppstå? Heldigvis er det ikke krav til HF og MF radio i dette området.

Spurt ${formatDate(1032184260)}
Løst Løst
Ex
Paralellkobling av HART transmittere

Hvordan blir det med sløyfeberegning om en kobler flere transmittere i paralell og bruker HART kommunikasjon. Hvilke innvirkninger vil dette ha på kapasitans og de andre viktige parametre ?
Kan Ohms lov med paralellkobling brukes ?

Spurt ${formatDate(1031301060)}
Løst Løst
Ex
Ex armaturer

Hei,

Ved vår fabrikk i Fr. stad har vi flere Ex områder. I en av disse områdene skal vi skifte ut en del lysrør,Her er det montert uknuselige rør. Spørsmål:

1 Må det brukes slike typer rør i sone 1 .

Spurt ${formatDate(1031895600)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Endeavslutning for kabler.

Ref FEAM para 1873.3 vedr mekanisk påkjenning og krav til isolasjoensstrømpe.

Vi bruker fireresistant kabel av fab DRAKA, har 3 paralelle 3x95 som går ut fra ei frekvensomformertavle.
Typisk avstand fra skritt til terminering er 1-1.5m.
Lederne vil nødvendigvis måtte krysse hverandre og vil kunne gnisse om platformen vibrerer, men har jo ingen annen mekanisk påkjenning inni tavla.
Om lederne pr definisjon er definert som brennbare vet jeg ikke, alt brenner jo om temp er høy nok.
Vil denne installasjon kreve strømpe i henhold til paragraf 1873.3

Spurt ${formatDate(1030713720)}
Løst Løst
Ex
EEx me II T4

Hallo. Må EEx me utstyr ha forankoplet barriere i klassifiset sone og hva står me for, anntar det har moe med magnetisk å gjøre.(Utstyr er en magnetventil)

Spurt ${formatDate(1030852980)}
Løst Løst
Ex
IS / NON IS signaler i samme kabel

Jeg ønsker å føre IS og NON IS signal i samme kabel. I.h.h.t NEK 420 kap. 12.2.2.5 så er ikke dette lovlig.

Min begrunnelse for dette er at siganlene skal over en kabeltrommel med sleperinger. (Bevegelig kran) På den måten vil jeg kunne bruke en kabeltrommel i stede for 2 separate kabeltromler.
Designet og prisen på kranen må endres hvis det ikke lar seg gjennomføre.

Finnes det spesialkabler eller andre kompenserende tiltak som jeg kan sette opp som et kompenserende tiltak ?

Spurt ${formatDate(1030456740)}
Løst Løst
Ex
Bensinstasjoner

Hei
Hva behøvs av eventuelle kurs og/eller tilleggskompetanse,utover Installatør Gr.L og fagarbeider, for å utføre installasjonsarbeider på bensinstasjoner?

Spurt ${formatDate(1030606200)}
Løst Løst
Ex
Ex-sone, fastlegging

Hvilke(n) myndighet(er) avgjør hvilken Ex-sone som skal være gjeldende ved en installasjon (f.ek.s hvilken temperaturklasse som er gjeldene, og hvilken gassgruppe som skal benyttes)?

Vi har en applikasjon der det suges luft + noe oljedamp gjennom en vakuumpumpe. For oljen er det på datablad kun oppgitt at flammepunkt er høyere enn 120 grader celsius, og at det kan antennes ved kontakt med varme eller en gnist (m.a.o veldig generell info). Vi kan komme opp i 120 grader celsius eller nær dette i pumpa, og vil montere en eksplosjons- eller flammefanger. Vi må da vite hvilken gassgruppe som er gjeldende for å velge riktig MESG for flammefanger. For selve pumpens del må vi også vite temperaturklasse osv.
Dette er ukjent og ikke opplyst på datablad, så hvordan/hvem bestememr dette?

Spurt ${formatDate(1029938640)}
Løst Løst
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart
Isolasjonsmåling.

Offshore innstallasjon. Megging av motorer.
Myndigheters krav til inntervall for hvor ofte isolasjonsmåling skal foregå.Om det er noen forskjell på om motorene står utendørs eller innendørs

Spurt ${formatDate(1030292520)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Takboks som koblingsboks

Er det mulig å utdype hva det er som er nytt med hensyn til korreksjonsfaktorer i forbindelse med å benytte takbokser som koblingsbokser i skjulte anlegg?

Spurt ${formatDate(1028923020)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.