| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1559 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9570 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei.
jeg og fattern bygger en husbåt.
vi lurte på hva slags kabler vi kan bruke til stikk230v og kabel til varmefolie?
hva slags kabel kan vi ha fra sikringsskap til denne stikken? https://www.elektroimportoren.no/stikkontakt-utvendig-16a-2pol-j-230v-6h-ip44/1578111/Product.html?Event=otherbuys
denne blir lagt i rør i veggen helt fram til stikk.
alt Ellers er kun 12v så det har vi kontroll på:)
info:
tenker det blir kun en 16A 2-polt
vi skal ha et lite skap inne til sikringen og divv utstyr
båten er 10meter lang og bredde på 4m, vi har lagt 16mm k-rør rundt til stikkontaktene.
Løst
For et elektroselskap som ønsker å utøve sitt virke for privat, næring og industri, så kreves det at selskapet har en faglig ansvarlig med bestått elektroinstallatørpapirer. Det er også mer eller mindre et krav at virksomheten må ha en ekom-installatør for å utøve sitt virke. Videre kjenner jeg til at det er FG-sertifisering for å drive med brann/tyverialarm. Må virksomheten være FG-sertifisert for å utøve sitt virke på brann og tyverialarmer, eller er det kun en anbefaling?
Er det andre sertifiseringer/godkjenninger virksomheten må/bør ha?
Ønsker en begrunnelse for svarene.
Løst
Hei.
Jeg har for en stund siden pusset opp og etter mye om og men har jeg nå fått utlevert samsvarserklæring på EL installasjon.
Ved en nærmere ettersyn ser jeg at erklæringen er utstedet av et annet firma (firma 2) enn de jeg hyret inn (firma 1). Erklæringen er også signert av en person jeg ikke kjenner til (ifølge brreg daglig leder i firma 2)
Firma 1 er ikke registrert i elvirksomhetsregisteret, det er derimot firma 2. Under arbeidet og under samtaler i ettertid gir derimot elektrikeren som utførte arbeidet inntrykk av at han er ansatt i firma 1 (hans nummer står opplyst på deres hjemmeside, konto på mitt anbud o.l) Jeg har ikke kjennskap om han var vært leid inn til firma 2 eller ikke under arbeidet.
Jeg har vært i kontakt med DLE som opplyser at de har flere bekymringsmeldinger på disse to firmaene som tilsier at firma 2 i tidligere saker også har signert for arbeid utført av firma 1.
- Hvordan går vi frem her, er samsvarserklæringen jeg har fått gyldig? Om DLE velger å slå ned på disse firmaene, kan det slå tilbake på meg?
Løst
Hei, hvilken forskrift/norm gjaldt på gatelys fra 1995 ?
Har fått en kontrollrapport fra DLE som krever dokumentasjon på at vern kobler ut innenfor forskriftens krav.
Her må man vel se på hva som gjaldt da anlegg var nytt.
Løst
Hei.
Område er sone 2.
Galvaniske skiller mot felt er Ex ia for digitale og analoge signaler.
Sikker side (relekontakter) er merket Ex na og Ex nC (Ex ec)
Power supply er også merket Ex na og Ex nC
Cat 3 sertifikater er merket med "X", må bl.a. ha minst IP54 kapsling, omgivelsestemp må ikke overstiges, utstyr som tilkobles må være godkjent for sone 2.
Men er dette alle krav ?
Må en Ex e kapsling med PS og galvaiske siller "typegodkjennes" på noen måte ?
Andre steder på denne siten er PS, galvaniske skiller, releer osv montert i Ex d kapsling med tilkobling via Ex e klemmer i Ex e kapsling.
Løst
Hei
Jeg vurderer å totalrenovere bolig. Har fagbrev innen automasjon fra 2015.
Har jeg lov å gjøre noe hjemme? (Trekke kabler og legge opp alt, å få en elektrikker til å koble dette opp)
Takk for svar!
Løst
Kan man utføre isolasjonsmåling på et anlegg med overspenningsvern ved testspenning 250V eller må det kobles ut?
Løst
Hei, av personlige grunner har jeg ikke muligheten til å ta installatørprøve / fagskole som medfølger.
Planlegger start av elektro bedrift med noen dyktige elektrikere jeg kjenner godt.
Mitt spørsmål er:
Er det et krav at installatør skal være fast ansatt i bedriften hvor han er faglig ansvarlig?
Eller kan det faglige ansvaret delegeres til F.eks et annet firma for et gebyr oppdrag til oppdrag?
Det er et ganske stort hopp fra null oppdrag til å starte bedriften og ansette en installatør på 60k+ I mnd ved siden av en rekke andre utgifter. En mellomting hadde vært optimalt om dette ikke er brudd på noen krav / lover.
Tusen takk
Løst
heisan et lite spørsmål .
alle kretser både is (blå kablene )og non is ( grå kablene) er operative
det er ikke foretatt noen spenning målinger eller jordfeil søk vha at strøm tang ennå
vi har diskutert hvor er det mest sannsynlig at jordfeilen kan befinner seg
Vi ikke en is krets med ev jordfeil trekke ned strømmen , dvs loopen vil være ubrukelig
mao mest sannsynlig at feilen ligger på non is kretsen
har dere noen formening ??
Løst
Heisan et lite spørsmål .
Alle kretser både is (blå kablene) og non is (grå kablene) er operative det er ikke foretatt noen spenning målinger eller jordfeil søk vha at strøm tang ennå
vi har diskutert hvor er det mest sannsynlig at jordfeilen kan befinner seg
Vil ikke en is krets med ev jordfeil trekke ned strømmen, dvs loopen vil være ubrukelig
mao mest sannsynlig at feilen ligger på non is kretsen
har dere noen formening ??
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.