| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Ved lodding på elektronisk kort f.eks fjerne en motstand og sette på en ny. Går dette inn under varme arbeider?
Løst
hei alle sammen på mandag på skolen vi kobler noen stikk og etc.
Jeg har et spørsmål 10a kurs - tilførselen koble til koblingsboks -1,5mm2, trekker kabel til lys 1,5mm2 fra boks og til bryter 1,5mm2, kan jeg koble 2,5mm2 i koblingsboks på samme kurs videre til en stikkontakt er det lovlig?
Løst
Hei, eg skal legge opp 3 kurser mer enlederkabler på kabelstige med lokk vertikalt på ein utvendig betongvegg.
Anser at dette er mest likt forlegningsmåte B1.
Ser i 52B-17, merknad 2 at der lysåpning mellom kabler er >2 x ytre diameter, er bruk av reduksjonsfaktor for mer enn en kurs ikkje nødvendig.
Er det rett oppfatta at ein ikkje treng å legge inn antall parallelle kurser her i febdok når vi greier å halde denne avstanden?
Løst
Hei
Jeg har letet en del på nett og i diverse lærebøker for å finne et ordentlig svar på dette spørsmålet. Det jeg lurer på er:
Ved utførelse av verifikasjon skal det gjøres flere målinger, blant annet måling av største kortslutningsstrøm og utløsetid for jordfeilvern. For å få til dette på en best mulig måte er det vel hensiktsmessig å fjerne kapsling for å få tilgang til termineringer i sikringsskapet.
Vil utførelsr av disse målingene bli definert som AUS slik at jeg må benytte 1000V AUS utstyr under disse målingene, og hvordan skal jeg vurdere om det er behov for visir og flammesikker bekledning? Vil en installasonstester (eurotester) være AUS sikker?
Hadde vært veldig bra med henvisninger til normer og regler slik at jeg får gode "referanser"
Løst
Har fått en forspørsel om å legge opp et elektrisk anlegg i en russebuss.
Tilførsel er 6 stk 16A rundstift fra 3 stk aggregat. I sikringsskapet blir det 6 kurser, tanken er at hver kurs får hver sin tilførsel.
Litt usikker på om jeg skal velge elementautomater eller jordfeilautomater? Ved jordfeilbryter blir det evt å avlede til chassis.
Vil dette være innenfor? Hvor i NEK kan jeg finne relevant informasjon?
Noe annen infomasjon som kan være relevant for installasjonen?
Løst
Hei.
Er det noe i veien for å ha en enkel stikkontakt på samme kurs som f.eks vaskemaskin eller tørketrommel? Denne stikkontakten skal kun brukes til vannstoppventil for å stenge vannet i tilfelle vannlekkasje, og trekker veldig lite effekt.
Løst
På deres kurs FSE skip - Forsto jeg det slik at det må spesifikk kursing til for AUS.
Om så, hvordan kan man referere til en slik forskrift og tilbys det isåfall slike kurs?
Mvh Joachim Løver
Løst
Hei,
Gitt scenario:
Kunde har en leilighet utført etter feb91, han blir nå syk og har behov for behandling med elektro medisinsk utstyr i egen bolig.
Vil dette tolkes som en bruksendring?
Dagens norm:
NEK 400:2018 823.132.3.103
For å redusere faren for utkobling ved overbelastning, skal utstyr hvor utkobling kan medføre fare for liv og helse være forsynt med egen kurs fra fordelingen.
NEK 400:2018 823.410.3.4
For kurser som forsyner utstyr hvor utkobling kan medføre fare for liv og helse, skal beskyttelses metoden automatisk utkobling av strømtilførselen i samsvar med NEK 400-4-41, avsnitt 411.
Altså vil en leilighet etter dagens norm være utstyrt sikrere enn den gamle leiligheten.
Vil utstyr med med intern batteri kunne kompensere for evt. tiltak?
Løst
Hei
Er det krav til jfb i sikringsskapet hvis man bruker f.eks mr flex og Elbillader har innebygget B vern?
Løst
Hei!
Har fagrpøve og skal ikke bruke nødstopp på anlegget. Det er allerede ett anlegg som er i bruk, og skal montere inn en ny pumpe. Her ønsker eg bare å bruke sikkerhetsbryter med gul bakgrunn med rød bryter.
Er det noen forskrifter som går god for det?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.