| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1559 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9567 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Kan man ikke bruke 1P+N jordfeilautomater i TN 400V anlegg ? Har et elskap levert fra UK her med dette, men el inst firma mener det skal være 2 pol jordfeilautomater. Alle ledere har samme kabel dimensjoner mm2, både på fase of N leder. Jeg ser i Nek400 et det anbefales at man bruker 2 pol, men det er vell ikke et krav .
Løst
Hei
Skal flytte et sikringsskap i en leilighet. Leiligheten er en del av et rekkehus med 7 enheter. Alle leiligheter har felles K-skap på enden av rekkehuset. Når sikringsskapet flyttes, må inntakskabel skjøtes da det ikke er mulig å bytte kabelen uten å grave opp hele nabolaget. Inntakskabelen ligger hel mellom K-skap og sikringsskap.
Hvordan kan dette gjøres forskriftsmessig? Kan eksempelvis kabel skjøtes skjult med krymp? Vil det utløse krav om tilknytningsskap ved grunnmur?
Løst
Skal IE/IS/PE være helt seperate og adskilte fra hverandre i et kontroll kabinett? Eller kan vi etablere 3 stk skinner som er internt tilkoblet og samtidig tilkoblet et punkt i strukturen? Dette gjelder hvor kontroll kabinettet også er plassert Ex område.
Løst
Hei. Som emnet sier. Skal sikkeehetsbryter være før eller etter trafo?
Dette er snakk i en 230/400 trafo til en varmepumpe. Er det krav til at det skal være sikring på sekundærsiden også?
Løst
Hei!
Jeg er ny i faget og ikke fått så mye opplæring i å feilsøke på 3-fase asynkronmotorer. Finnes det noen skisser som beskriver hvordan man skal feilsøke/kontrollere/måle en motor for å sjekke om den er elektrisk ok for å spenning settes?
Løst
Hei sliter litt med de 3 siste oppgavene på denne oppgaven her, eller klarer den siste først om jeg får avklaring i den oppforbi. Noen som har gode innspill til hvordan dette skal løses?
Til et 400 V TN-trefasenett er koblet en trefase 230 V asynkronmotor i stjerne som trekker 4,5 kW aktiv effekt med cos ? = 0,8. Parallelt med motoren er det stjernekoblet et kondensatorbatteri på 3 kVAr. Nedenfor er vist en skisse av koblingen kun for fase L1:
A1-A3 er innkoblede amperemeter. Anta at kondensatoren ikke trekker aktiv effekt.
a) Forklar kort om problemet med overharmoniske strømmer som kan forekomme i N-lederen i TN-anlegg!
b) Forklar kort hvorfor cos (?) pr. fase ikke er 0,83!
c) Beregn strømmen du kommer til å måle gjennom A1, A2 og A3. Hvorfor kan du ikke beregne strømmen gjennom A2 og A3 først, og så helt enkelt si at A1 = A2 + A3 ref. det dere har lært om Kirchoffs strømlov?
d) Beregn effektfaktoren for parallellkoblingen, samt aktiv og reaktiv effekt som trekkes fra nettet.
Løst
Hei
Har hatt problemer med overspenning i en nyere enebolig med utleiedel. Overspenningsvern har løst ut i begge begge boligdelene.
Hadde for i underkant av et år siden samme problemet., og en rekke komponenter og utstyr ble skadet da som nå.
Nettet er et 400V TN bakkenett.
Hva kan årsaken være og hvilke tiltak bør iverksettes?
Løst
Det er ulike meninger rundt kopling av stikkontakter, og om lederne bør «vris» før tilkopling i klemme.
hva er riktig?
Løst
Hei!
Har følgende problemstilling.
Når en har skilletrafo på et større bygg, skal en da legge utgjevning til metaliske rør/føringer. ( eks elektrolyse hall )?
Tenker da på , annen ledenede del: har du over 10000 ohm til jord så er ikke dette en del av elektrisk utstyr. Men her i dette tilfellet kan en ha under 10000 ohm.
Kan en evnt risikovurdere seg vekk i fra dette? Siden etter er et lukket området?
Løst
Heisann eg og ein kollega diskuterer hvordan ein skal løse denne problem stillingen.
Han har kjøpt ein pxx995dc1e plateteopp induskjon med boost funksjon som trekker 10800w
han mener den kan sikres med vanlig 25A kurs 1 fase siden han har it anlegg men den må vel kunne vera ein 3 fase mulighet som funger bedre for å få maks effekt utav denne toppen?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.