| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Jeg leste en tråd her på forumet der en automatiker hadde gjort noe greier hjemme hos seg selv der det ble påpekt at automatikere ikke lenger har lov til å forestå eget anlegg.
Hva da hvis en automatiker, hypotetisk sett, har forestått anlegget sitt tidligere og legitimt under gamle FKE med veiledning, og han nå i nyere tider får påpekt feil på det anlegget av DLE.
Skal man følge jussen rundt det så kan jo ikke han da forestå noen endring av anlegget.
Jeg vet mange tenker på det med tilbakevirkende kraft, men dette kan da ikke gjelde kvalifikasjonsforskriftene siden arbeidet skjer i nåtid og kvalifikasjonskravet følger den som utfører og forestår og ikke anlegget? Eller finnes det noen særbestemmelser innen akkurat slike problemstillinger?
En som var elektriker før i tida, før kvalifikasjonskravene kom, men som nå ikke er definert som en elektrofagmann kan jo heller ikke arbeide på sine tidligere verker under dagens regelverk heller, for å bruke samme logikken
Løst
Hei.
Er det krav til krypavstand mellom Ex iC og ex iA koblinger?
Løst
Har akkurat flytta inn i en leilighet der vi gang på gang får slått av sikringen på kursen der varmtvannsbereder er koblet inn. Det kan skje når som helst, enten før eller etter bruk av varmtvannsberederen. Her om dagen begynte også jordfeilvarsleren å pipe, men da hadde ikke sikringa på den nevnte kursen gått. Kan det være en sammenheng mellom jordfeilen og problemet med varmtvannsberederen?
Løst
Hei!
Driver å ser litt på forskrifter på skip. Lurer på hvor mye man kan støtte seg til NEK 400 og montørhåndboken iforhold til installasjoner på skip ? Montørhåndboken har jo veldig mange fine utregninger og formler.
Ser NEK410 og Forskrift for maritime anlegg sier lite (eller så har jeg ikke funnet det) om direkte krav til f.eks overbelastning og jordfeil. F.eks. er kravet på båt også maks 50V berøringspenning? Er det krav til 30mA jordfeilvern på forbrukerkurser?
Kan man da kan legge til grunn ""kravene"" i nek400 som egentlig ikke gjelder for skip?
Mvh Thomas
Løst
Jeg lurer på hvordan betegnelsen ""small power"" er definert. Og inkluderer den definisjonen 230V kontrollkretser? Eventuelt 110V kontrollkretser?
Bakgrunnen for spørsmålet er kravet til momentanutkobling på ""small power"" offshore og for hvilke kretser dette gjør seg gjeldenede.
Løst
(Samme spørsmål er lagt inn under kategorien ""Automasjon"")
Jeg lurer på hvordan betegnelsen ""small power"" er definert. Og inkluderer den definisjonen 230V kontrollkretser? Eventuelt 110V kontrollkretser?
Bakgrunnen for spørsmålet er kravet til momentanutkobling på ""small power"" offshore og for hvilke kretser dette gjør seg gjeldende.
Løst
Hei!
Er det regler på at man skal kun bruke PFXP som tilførsel til et sikringsskap pga dobbel isolasjon?
Løst
Hei!
Hvilke krav stilles til sluttkontroll av lynvernanlegg? Hvor kan jeg evt lese meg opp på dette?
Takk for svar.
Løst
Heisann.
Kom over en case på jobb nå.
På en varmekabelkurs er det to stk koblingsbokser,- begge står i zone 2.
Fra den første boks J01 kommer det en powerkabel inn (2x2.5"" BFOU)
I boks J01 er det to varmekabler, den ene er brukt som frostsikring på et glycolrør. Den andre er og brukt som frostsikring på glycolrør, men den er i tillegg brukt som power forsyning til boks J02. Denne kabel er 49m lang og forsyner som sagt boks J02. I boks J02 er det 4 andre varmekabler som er brukt som frostsikring på hver sine rør.
Spørsmål er som følger;
Er det lov og bruke en selvregulerende varmekabel som strømforsyningskabel på denne måten?
Mvh
Daniel
Løst
Hei.
Ned vasking av tanker om bord på skip slik som fuel- og vanntanker krever belysning.
Finnes de noe krav om at slike portable lyskilder skal enten være 24 volt samt Ex beskytta utstyr, eller begge deler hvis dette fins?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.