Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1568
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9655
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 904
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 37
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 836
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Skremmer

Noen som har lest denne artikkelen fra aftenposten? :

http://www.aftenposten.no/bolig/Se-hva-de-fant-i-den-strokne-leiligheten-til-over-8-millioner-7332076.html#.UnE9EhCAdFV

Dette kan det jo ikke være fagfolk som har gjort, men feilprosenten på nybygg blant aut.firmaer er også stigende, hva sier dere om dette?

Spurt ${formatDate(1383249960)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Installatør godkjenning

Hei,

Jeg jobber i et firma som leverer mobile løsninger (containere). Gjelder kravet på lik linje med vanlig elektriske installasjoner en godkjenning av ansvarlig installatør ?
Det er i prinsippet et pluggbart utsyr. Kunden som bruker produktet plugger til en apparat kontakt for å strømsette containeren.
Kan det da defineres som en maskin?

Spurt ${formatDate(1383038820)}
Løst Løst
Ex
Mekaniske Atex komponenter

Hei.
Vi har en mekanisk ventilblokk som vi har godtatt å få levert i svart stål. Dette skal males ihht standard, men det betyr at det mekaniske atex merkeskiltet blir uleselig.

Hvordan festes slike skilt for å hindre overmaling, eller evt andre løsninger som gjør at vi ikke mister atex sertifiseringen før utstyret er installert :)

Spurt ${formatDate(1383056100)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Komfyrkontakt

Kan ein koble oppvaskmaskin på ein komfyrkontakt 20A.

Spurt ${formatDate(1382963040)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
RK-Kabel

Prøvd og sett etter dette i Nek-400 2010.

Det skal brukes RK-Kabel i en koblingstavle.
Hva sier reglene med endeavslutning?
Vet det skal brukes nite siden det er mangeleder, men kan man bruke loddebad?
Det er snakk om 0,5-2,5mm2 kabel.

Da avmantler man, dypper enden i flussbad og holde i ett bad med loddetinn til det har sugd seg skikkelig inn og blir til 1 fast leder.

Spurt ${formatDate(1382949540)}
Løst Løst
Elektrisk støy
Problemer med koketopp

For noen uker siden satt jeg inn ny REHAB sikringsskap hos kunde, og nesten før jeg fikk gjort meg ferdig gikk sikringen på koketoppen. Koketoppen gikk også med feilmelding og to plater sluttet å fungere. Feilsøket kursen og fant ingen feil (ca 230V som det skal være).

Siden dette er komisikringer slik at evt jordfeil ikke skal være noe tema. Åpnet opp platetopp og fant at deler av kretskort var svidd (gitt brudd)

Kunden kjøpte ny koketopp og tenkte at problemet var løst inntil jeg nylig fikk beskjed av kunde at den nye koketoppen også begynner å fjuske.

Dette er 400 TN anlegg 1-fas

Noen som har vært borti noe lignende?

(hjelp)

Takker for alle svar og tilbakemeldinger.

Spurt ${formatDate(1382890440)}
Løst Løst
Ex
ex batteri

Hei, eldre ceag armatur har utvendig batteri, hva er det som gjør at dette ikke kortsluttes når kabelen til batteriet blir kuttet? Armaturen lyser etter at kursen er lagt ut, dvs at det er spenning på batteriet.

Spurt ${formatDate(1382780640)}
Løst Løst
Ex
Utstyr for bruk i gassfylte beholdere

Har vert borti et firma som driver med inspeksjon av tanker/beholdere som er gassfylte. ( kun gass, ikke oksygen).
Utstyret de da kommer med er ikke EX merket i hele tatt.
Dette begrunner de med at det ikke er krav til dette når det er så høy gassblanding at det ikke kan antenne.

Utstyret er avslått når det slippes ned i tanken, tanken er nedkjølt og mediet derfor flytende. Tanken har kun et meget lavt overtrykk.

Skjermene og kontrollutstyret de bruker er også non EX, dette trekker de noen meter bort fra åpningen og annser det da til å være ok.

Syntes denne teorien virker noe tynn og syntes utstyret burde ha EX sertifisering.


Stemmer dette?

Spurt ${formatDate(1382857920)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
TFXP

Hei

Holder på med et kjøpesenter hvor teknisk rom ligger plassert slik at vi må gå inne i bygget med tilførselskablene. Diskusjonen med DLE er da hvor langt TFXP kabelen til E-verket kan ligge inne i bygget,på kabelbru, før vi må skjøte ut /skifte ut med pfxp/pfsp. Finner ikke noe eksakt på dette annet enn at det må risikovurderes i hvert enkelt tilfelle. Noen erfaringer her?

Spurt ${formatDate(1382644560)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Høyspent kabler 11-22 Kv

Hei.
Hadde noen spørsmål angående korreksjonsfaktor for høyspentkabler som ligger i gtrøft.
Noen steder i nettet ligger det så mye som 43 kabler i samme grøft, hvilken korreksjonsfakrot må man ta hensyn til her?
De fleste tabeller går brae til 10 stk, noen grunn for det?
Hva er bakgrunnen (formel el lignende) til denne korreksjonsfaktoren?
Går ut i fra at alle er max belastet. Kan godt være noen ligger i rør eller i betong klosser.
Er det en norm/lov som sier nøyaktig hva denne K.faktoren skal være som vi ikke har lov å vike fra?

Spurt ${formatDate(1382595180)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.