| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1560 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei.
Har i dag godkjenning for faglig utførelse og vedlikehold av høyspentanlegg, linjer og kabelanlegg gruppe H, men har ikke tatt noen installatørprøve, men er kun godkjent fra DSB.
Hvordan vil de nye forskriftene virke om jeg skifter selskap, vil jeg fortsatt kunne søke om å stå for den faglige utførelsen i nytt selskap, ekller er jeg nå nødt til å ta installatørprøven?
Løst
Jeg så på en P&ID at det var tegnet som på bildet.
Ideen er å sende trykksignalet til en Remote IO, men jeg satte spørsmål til tegnsettingen, er det slik det skal tegnes, eller er det en annen måte?
Håper tegningen er forståelig, samt at spørsmålet var forståelig.
Takker på forhånd for svar.
Løst
Hei
Jeg trenger hjelp til følgende oppgave:
Hva må gjøres med et anlegg dersom det ikke har rask nok utkobling i henhold til tabell 41A?
mvh
Aleksander
Løst
Anlegget er it nett
Nye Ma rør som soil (jern rør)
Rørene er selvfølgelig utjevnet i kjeller.
Det finnes ikke tjømemuffe.
Er det da krav til jording av slukrist ?
Løst
Hei
Jeg lurte på hvordan måleprinsippet til et eletrisk leveltrol er?
Og litt generelt hvordan det fungerer? :)
Løst
Jeg har en Metrel Eurotester MI3101.
Jeg ønsker å måle IK2pmin på toppen av en sikring. Dette fordi jeg kun monterer sikring, og så kommer et annet selskap og monterer utstyr som skal kobles sikringen.
Jeg setter faktoren til o,76 og måler dette:
Z-LINE PASS
Z: 0.81?
Isc: 216A
R: 0.79?
Xl: 0.15?
Fuse Type: C
Fuse I: 16A
Fuse T: 0.4s
Isc_lim: 160.0A
SYS.: IT
Så måler jeg på toppen av en sikring uten jordfeilbryter på samme samleskinne med faktor 0,36.
Z-LINE PASS
Z: 0.77?
Isc: 113A
R: 0.76?
Xl: 0.17?
Fuse Type: C
Fuse I: 10A
Fuse T: 0.4s
Isc_lim: 100.0A
SYS.: IT
Everket oppgir at IK2pmin er beregnet til 142A
Jeg forstår ikke helt måleresultatet mitt og tar kontakt med Elma som sier at jeg ikke kan måle slik, men at jeg er nødt til å måle i enden av en kabel for at dette skal bli korrekt.
Spørsmålet blir da :)
Ik2pmin som jeg måler til 113A på toppen av en sikring uten jordfeilbryter antar jeg er tilnærmet korrekt når everket beregner IK2pmin på inntaket til 142A. Men hvordan kan da verdien bli så enderledes på en jordfeilautomat? Jeg forstår at det har noe med faktoren å gjøre, men kan ikke lese at det står noe om hvor mange emter kabel som må tilkobles sikring før en skal bruke faktor.
Siste spørsmål: Skal det være mulig å koble instrumentet med faktor 0,38 på toppen av hovedsikring og få IK2pmin på inntaket?
Løst
Hei
I hehold til 823.537.05 er det krav til minst 2 uttak i boder. Vi har en sak der det er frittstående boder og det er ikke montert stikk i disse. Gjelder 823 også her?
Løst
Ved provisorisk anlegg hvor 24kv kabler blir liggende oppe på bakken; hva er kravet for merking? Hvor ofte skal kabelen befares/inspiseres?
Løst
Hei.
Er det på generell basis lov å låse seg inn i netteiers tavler for å slå på strømmen etter strømbrudd? Som montør. Eller har netteier anledning til å nekte dette?
I blokka her så er anlegget litt underdimensjonert og det hender av og til at strømmen går i oppgangen på overlast. Hvorpå jeg som beboer har låst meg inn i tavla med OLH nøkkel og slått på strømmen igjen så jeg og naboene mine får strømmen tilbake. Da netteier har lang responstid.
Løst
Er det noen som hvet hvor man kan laste ned skjema for dokumentasjon av varmekabelanlegg med t2 rød varmekabel or reflecta plater?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.