| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1568 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9654 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 904 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 37 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 836 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Jeg har tenkt på en ting angående endehylser.
Endehylser er jo laget for at ikke trådene i fintrådede ledere skal sprike i klemmene. Slik at en får hele tverrsnittet over klempunktet.
Og til endehylsene så har man endehylsetanga som skal presse endehylsene til å gi en tight fit rundt kobberet. Slik at lederen ""oppfører"" seg som en enleder.
Men endehylsa skal jo bare hindre at kordellene sprer seg ut av klemma. Så lenge klemma kan bite rundt hele ledertverrsnittet så må vel dette gi like god kontakt? Med andre ord uten endehylsetang.
Jeg tenker da på V og U klemmer. Der kordellene ikke slipper unna.
Er det noen konkret vitenskap rundt dette med endehylser?
Hvorfor må man egentlig benytte endehylsetang?
Ikke det at jeg ikke bruker det, men jeg blir bare litt nyskjerrig rundt det.
Løst
Har en usakkyndig liv å ligge rør i et hus, for så at en installatør kommer etterpå å trekker og kompletterer huset?
Jeg har lest FKE, etter det jeg leser så vil jeg påstå nei. Men det er mye tydinger, mange meninger og mange som praktiserer med å godta dette fra kunden.
Så hvem kan svare klart på dette? Hvem har lov å tyde FKE slik at man kan få et endelig svar?
(jeg har ikke tilgang til veiledningen til FKE)
Løst
Hei har bare ett spm, sier iec stadarden noe om vi har lov til å montere UZ element i ett nytt skap?? en av leverandørene har levert med ett UZ element, og eg har ikkje de rette standardene her for å si om det er lov eller ei, mente det var slutt å bruke dette i all hovedsak,, kansje bortsett fra på dc
Løst
fra når var det krav om at stikkontakter skulle være innstikksikre
( barnesikre )
Løst
Kunne noen ha svart meg på disse spørsmålene? Gjerne litt godt forklart.
Kan en bruke en Exd nippel i en Exe boks?
Kan en bruke en Exe nippel i en Exd boks?
Løst
Leser på wikipedia:
Spenningsfallet skyldes ledningsnettets resistans og er lik spenningen som oppstår på grunn av strømmen gjennom denne resistansen. Uten forbruk er både strømmen og spenningsfallet lik null
Man har vel spenningsfall uten last? Måler ofte høyere spenning i inntaket enn i enden av en kurs.
Løst
Er det riktig når jeg har koblet den skjerma kablen 360 grader inni sikkerhetsbryternen, og dratt beskyttelses kappa opp til jordklemma?
eller er det unødvendig når jeg har allerede festa den fast 360grader til metall plata ?
Løst
Hei,
Jeg holder på med å lese litt om eksplosjonsfarlige områder. I det heftet som jeg har utlevert står det mye om kapasitans og induktans(formler, grafer osv..)om hvor viktig det å ta hensyn til dette når en legger kabler.
Men det står ikke noe om hva det er? og hvordan det oppstår? kunne noen forklart meg dette?
På forhånd takk for hjelpen
Johnny Larsen
Løst
Hei, har et spørsmål. Når man velger kabel utifra tabell i Nek 400/410, er det en temperatur klasse/ledertemperatur på de ulike
kablene f. eks 70 grader. Dette er jo maksimal driftstemperatur vil dette si det samme som at kabelen kan anvendes i rom med temperatur som ikke overstiger 70 grader?
Løst
Hvorfor har 2 parallell koblede 95mm2 høyere strømføringsevne enn en enkel 240mm2?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.