Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
To kurser i ett rør NEK2014/Bolig2011

Hei,

Har lest tråden som angår to kurser i samme rør;

https://www.trainor.no/cms/Forum/Forskrifter-og-normer-landbasert/To-kurser-i-ett-roer

og ettersom tråden er gammel, ønsker jeg å høre deres vurderinger på følgende (aktuelt i en oppgradering av eksisterende anlegg):

1) Vil det være i henhold til NEK400:2014 og Bolig2011 å benytte en 5G1,5mm2 i felles 16mm rør forsynt av to 10A kurser?

Tanken min er: Strømføringsevne 2x1,5 A1 14,5A redusert med faktor 0,8 for to kurser i samme rør gir 11,6A. Det burde være innenfor både med 10A selv med I2=1,45In for "eldre sikringer", men forsåvidt enda bedre med nyere I2=1,2In.

Vil dette være ok? Selvsagt med god merking.

Takker.

Spurt ${formatDate(1480819748)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Forskrift PLS programmering

Hei.

Hvilke(r) gjelder ved forskrifter PLS programmering og andre programmeringer (HMI, KNX, etc)?

Ved programmering gjøres det ikke fysiske endringer på maskiner/elektriske installasjoner, men de kan påvirke installasjonene. Skal denne jobben risikovurderes, sluttkontrolleres og samsvarserklæres som andre elektriske installasjoner/maskiner?

Spurt ${formatDate(1480784707)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
strømføringsevne, reduksjonsfaktor

jeg sliter litt med å forstå prinsippene med reduksjonsfaktor.

det jeg har lest meg fram til i nek er at tabellene i Nek ikke tar høyde for kabler av forskjellige ledertverrsnitt. og at en ny tabell for det er under utvikling.

jobber med en oppgave hvor jeg skal legge opp en kurs til ny motor. 40 m direkte i jord og 5 m på vegg. kabelen ligger sammen med to styrestrømskabler står det oppgitt.

jeg har ikke regnet på spenningsfall enda men har kommet frem til at jeg vil bruke en dobbelt isolert 3x10 pvc. det står ingenting om hva slags tverrsnitt styrestrømskablene har og lurer på hvordan jeg kan dokumentere at det er greit at tilførselen ligger sammen med styrestrømmen. eller er det ett avvik?

Spurt ${formatDate(1480771907)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dobbelisolert PFXP i en fordeling

En bolig med eksisterende skap med jordfeilbrytere. Hybel etableres med eget skap med jordfeilbrytere. Strømmen hentes fra eksisterende skap med PFXP 4G6mm2, for dobbelisolert forlegning.

Dette skapet er langt, kabelen kommer inn i toppen og avisoleres der. Jordingen tilkobles i toppen, men sikringen er 50 cm lengre ned så jeg må sørge for at kabelen er dobbelisolert der også. Det er fristende å tre på kappen jeg nettopp avisolerte.

Noen tanker om dette?

Spurt ${formatDate(1480707067)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Måleinstrumenter kategori Offshore installasjoner.

Har et spørsmål angående måleinstrumenter og kategori for spenningstesting i 690V Underfordelingstavler med kortsluttningstrømmer på rundt 30-40kA.

Må vi ha kategori 4 eller holder det med kategori 3??

De fleste svar som vi har funnet ang. dette handler om på land med f.eks luftstrekk inn til et hus og her er det kat.4 på strekket inn og kat.3 på det som er fra inntaket og inn i huset.

Spurt ${formatDate(1480691095)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Lading av Elbil

Når en i dag kjøper en elbil så sier en at en vil lade den hjemme fra en eksisterende stikk i garasjen som ikke er en egen dedikert kurs uten jordfeilbryter av type B. Dette er en helt vanlig tolking i dag at stikkontakten var montert før 01.06.2014 og sier da at loven ikke har tilbakevirkende kraft likevel om elbilen er helt ny og stikkontakten aldri har vært planlagt å bukes til elbil lading.

Burde en ikke ha tolket normen dit at her er det en vesentlig bruksendring og at lading av elbil burde være i henhold til NEK 400:2014? (Da ser jeg bort ifra nød lading). Eller er dette en for streng tolking?

Spurt ${formatDate(1480685208)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Lage egen skjøteledning til projektor lerret.

Jeg har kjøpt meg prosjektor og lerret, men lerrete har for kort kabel til å nå ned til bakken der jeg har veggkontakt. Det jeg tenkte var å lage min egen skjøteledning med en stikkontakt, ledning og støpsel med jord. Tenke så å skru stikken opp i taken rett bak lerret og bare føre ledningen ned til nermeste stikk og koble i støpslet der.

Dette er ikke regnet som fast installasjon ikke sant? Er jo i praksis bare en skjøteledning, som skal overføre helt minimalt med Watt for å kjøre lerret opp og ned.

Spurt ${formatDate(1480585854)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
kvalifikasjoner installatør

Hei

Eg har nokre spørsmål rundt kvalifikasjoner for installatørprøven m.m.

Eg har to fagbrev ang. bygging/ rep. av elektriske maskiner, trafoer og generatorer og tilhørande 5 års praksis.

Toårig teknisk fagskule retn. elkraft

Toårig ingeniørskole retn elkraft.

Til sammen 8-9 års praksis frå nettselskap med prosjektering av distribusjonsnett og kontrollanlegg

med tilhøyrande høgspentanlegg, nettstasjoner og lågspentanlegg.

Er eg kvalifisert til å gå opp til ein installatørprøve?

Spurt ${formatDate(1480511921)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Godkjent mekanikker.

Hei.

Vi jobber med drift og vedlikehold av motorer og vifter på 230 og 400V anlegg hos 3 part kunder. Vi skal få en ny man i firmaet som har fagbrev som sveiser, men har jobbet med reparasjoner av motorer i 25 år. Vedkommende har ferskt FSE kurs fra tidligere bedrift. Vi er registrert i DSB. Har han da lov til å koble av og på motorer hos 3 part?

Hvis vi har tolket forskriftene riktig, så har han ikke det?

Spurt ${formatDate(1480414922)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Skjevbelastet elkjele

Hei.

Kunde har en elkjele, som de synes varmer litt dårlig.

Det er ikke mulig å komme til merkeskiltet.

Strømmen er målt, og det er strømtrekk på:

L1 - 125A, L2 - 160A, L3 - 160A.

spørsmål 1, noen forslag til hva som kan skape dette?

spørsmål 2, kunde ønsker at vi skal regne ut effektforbruket på denne elkjelen, hvordan gjøres dette med en så stor skjevbelastning?

Spurt ${formatDate(1480411226)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.