Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kombivern inntak

hei!

lurer litt på hvordan andreløser dette med kombivern i inntak?

I tidligere utgave står det som en alternativ løsning at kombivern kan plasseres i inntak, så sant der er lett tilgjengelig.

I 2014 utgave står det at kombivern skal plasseres i installasjonens sikringsskap, det står ingen henvisning.

Hvis dette kun er rettet mot nye installasjoner med utv. målerskap, så er det forståelig.

noen tolkninger rundt dette?

Spurt ${formatDate(1457706384)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Elektrisk installasjon Sameie

Er det mulig å utføre installasjon i egen bolig ved fagbrev og over 3 års erfaring?. Kan det og utføres mindre installasjoner og vedlikehold til et boligsameie som jeg er en del av, altså fellesområder (gang, uteområde osv).? er dette lovlig?

Spurt ${formatDate(1457613232)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Snelle anlegg

Er gamle snelle anlegg som er fortsatt i brukt tillatt brukt

Snelle anlegget er fra ca 1930 og sikring for dette er ved en 10A skrusikring.

Det er flere avganger med kabel på systemet

Spurt ${formatDate(1457598441)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Impedansmåling

Hvordan regner man ut forventet kortslutningsimpedans?

F.eks på tamp på 20 m kabel, 1,5 Cu.

Vet av disse for kabelen, men hvordan regner man det ut?

1,5 mm2 Cu --> 12,10 m?/m2,5 mm2 Cu --> 7,41 m?/m4,0 mm2 Cu --> 4,61 m?/m

6,0 mm2 Cu --> 3,08 m?/m

10 mm2 Cu --> 1,83 m?/m

16 mm2 Cu --> 1,15 m?/m

Spurt ${formatDate(1457526689)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Tilførsler i bolighus/hytter i grunn under isopor

Heisann

hva tenker dere om og legge tilførsler o.l i grunn under isoporen (innenfor grunnmuren) i enebolig/hytter?

Rørleggerene legger jo avløp/vannrør..

Kan jo legge oppå isopor, men under armering men ofte er det varmekabler/vannbåren varme der

Spurt ${formatDate(1457464502)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ny kurs til stekeovn

Hei.

Kunde har i dag 1stk 25A til stekeovn med platetoop. Beskyttet med Uz elementer, kabel: PN 2x6mm2 og 1x2,5 g/g i 20mm rør.

Kunde skal nå ha separat platetopp og stekeovn.

Trenger derfor 1stk 25A og 1stk 15A.

Tenker å benytte eksisterende føringsrør.

Kan man trekke inn 2stk ekstra PN med 2,5mm2, og benytte eksisterende 2,5 g/g som felles?

Så for å sette begge på hver jordfeilautomat med 30mA?

Max strøm gjennom jordlefer vil jo ikke kunne overskride 60mA.

Tenker selvfølgelig å merke begge ender.

Spurt ${formatDate(1457448798)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bedriftselektriker

Hva har en elektriker ansatt på en produksjonsbedrift lov å gjøre på bedriften der han er ansatt?

Har han lov å endre og utvide det elektriske anlegget eller bare vedlikehold (bytte likt mot likt)?

Spurt ${formatDate(1457379462)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Valgfri Elektroinstallatør ?

Hvis jeg vil ha utført elektrisk installasjonsarbeid i min bolig, kan jeg da benytte meg av valgfri elektro bedrift som står oppført i Elvirksomhetsregisteret på DSB sine sider og får opp "Utføre elektrisk arbeid hjemme hos deg" selv om de tillhører et annet Ansvarlig DLE enn i det nettet jeg er tilknyttet. ?

Kan alle autoriserte installatører drive installasjon i heile landet, eller må det søkes til DLE i det gjeldende nettselskapet.?

Spurt ${formatDate(1457291646)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Spotter kutter ved bruk av stikk.

Hei.

Har et problem med spottene i taket i stua. De lyser stabilt og fint og funker som de skal frem til jeg plugger en bestemt lader i stikkontakter på samme kurs. Det som skjer er at alle spottene blir svarte, men kan skrues på igjen uten ventetid. Sikringen går ikke, og den melder ikke om jordingsfeil på kursen hverken før, under eller etter laderen blir koblet til. Vet ikke hva spottene og dimmeren har av spenning, hz osv. da jeg kun leier her. Men hele det elektriske anlegg, spotter og trafoer er kun 6 mnd gammelt, og på kusen sitter det en 15A sikring uten fast trekk. Laderen det gjelder har input på 220V med 2.5A 60HZ, og output 19.5V med 9.2A. Noen som vet hva problemet kan være? Spesielt lurer jeg på om det kan være noe som evt. kan bli farlig om det ikke blir gjort noe med.

Spurt ${formatDate(1457196830)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Gamle forskrifter?

Har noen liggende elektroforskrifter de kunne ha tenkt seg å selge eller kvitte seg med på annen måte? Jeg er på utkikk etter:

NEK Feb 1988

NEK Feb 1991

Nek 400- 1998

Nek 400- 2006

Nek 400- 2010

Og gjerne også Nek 400- 2014

Den som har et eller flere eksemplarer av disse kan ta kontakt på jfredris@online.no

Takker på forhånd

Spurt ${formatDate(1457127200)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.