Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Beregning av Ik1pmin i TN-nett

Kva formel kan du rekne ut minste kortslutningsstrøm i TN-nett med?

Har sett i lærebøker og Montørhåndboka, men finner berre på IT-/TT-nett.

Eg har fått verdiar ferdig utrekna av Febdok, men vil også vite kva formel som blir brukt.

I følge eit spørsmål om det same på forumet fant eg at du måtte ha reaktans, induktans, cos phi, kabeltype, lengd og tverrsnitt, men det sto ingenting om kva formel du skal bruke.

I FEL Montørhåndboka står formelen for Ik2pmin i IT-nett, men der er det brukt impedans og faseresistans.

Eg har ein del verdiar frå Febdok, R+, X+, R0PEN og X0PEN, eitt sett ifm. max feilstrøm og eitt ifm. min. Antar det er desse eg må bruke.

Spurt ${formatDate(1168427520)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilautomat berekna for IT/TT i TN-system?

Eg skal montere nytt sikringsskap med TN-nett som skal betjenast av usakkyndige.

Har tenkt å montere 4stk jordfeilautomater 16A B-kar og 1stk 20A B-kar.

Leverandørene har forskjellige typer jordfeilautomater, alt etter kva nettsystem du har. Einaste krav eg fant på dette området i NEK var 514.4 Vern:

«Vern skal anordnes og merkes slit at kursene som beskyttes er lette å identifisere. For dette formålet kan det være hensiktsmessig å gruppere vernene i fordelingen.»

Er det normer som kan hindre meg i å bruke ein jordfeilautomat som leverandøren skriv er berekna for IT-/TT-nett i eit TN-nett? Eg har vern for IT/TT tilgjengeleg og vil bruke dei om eg kan, ellers må eg bestille vern for TN. Mine vern er 2P og alternativet er 1P+N.

Spurt ${formatDate(1168420440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utelatelse av bryter for utelys

På en næringseiendom er utelyset (natrium høytrykk lyskaster) koblet direkte på automatsikringen uten topolt bryter. Lampa har fotocelle.
Det er kun utelyset på automatsikringen. Er dette lovlig?

Spurt ${formatDate(1168355340)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Landstrøm i lystbåt

Jeg har fått forespørsel om å installere landstrøm i en lystbåt. Dersom denne koples til uttak på land uten skilletrafo så skal jordleder fra land også koples til anlegget til lystbåten med de korrosive ulemper det kan medføre dersom der er potensialforskjell mellom landjord og sjøen.

Det jeg ønsker å gjøre er å installere overvåking som kopler fra både L+N+PE dersom strømmen i jordlederen overstiger en viss verdi. Går det an å gjøre dette på lovlig vis?

Spurt ${formatDate(1168298100)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Feste av veggbokser

Er det blitt vanlig å ""skyte"" fast veggbokser i betongtak med en spikerpistol? Boksene blir festet i bunn av boksen. Er dette en akseptabel installasjonsmetode?

Spurt ${formatDate(1168287720)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilbryter for opprettsanlegg

Jeg gjør en jobb sammen med installatøren i firmaet mitt der vi skal renovere det elektriske anlegget på en gård. På denne gården driver de oppdrett av små dyr som katter, marsvin og kaniner. Og jeg tenkte litt på dette med jordfeilbrytere.

Er det noen regler for hvordan jordfeilbryter man skal velge med tanke på utløsningsstrømmer for ulike oppdrettsanlegg osv? Eller kan jeg bare kjøre på med 30mA?

Spurt ${formatDate(1168184400)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bruk av eksisterende 4mm2 kabel til 16A kurs

I et industribygg sto det en pressmaskin som bedriften ville kvitte seg med. Så vi påtok oss jobben med å fjerne maskinen. Vi er ikke ferdig med å koble bort alt sammen enda, men bedriften spurte oss om vi kunne legge opp en 16A enfas stikkontakt der hvor maskinen sto. Og denne veggen er full av armeringer som gjør det vanskelig å borre nye hull til ny kabel. Så vi tenkte da å bruke styringskabelen til maskinen som kabel for denne stikkontakten som nå skal opp.
Denne styringskabelen ble brukt til å drive en motor til et avsug på maskinen sitt arbeidspunkt.
Vil skruklemmene i stikkontakta (standard Elko) kunne håndtere dette tverrsnittet eller bør jeg da eventuelt ha en koblingsboks med overgangsklemmer i? (Slik at jeg da har en overgang til 2,5mm PR kabel.). Det er veldig trangt om plassen der.

Styrekabelen er lang nok i andre enden til at vi kan føre den inn i undersentralen på andre siden av veggen. Og den skal selvsagt sikres med en ledig 16A automat.

Eller er kanskje dette bare flisespikkeri?

Spurt ${formatDate(1168135860)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Endre på eget elektrisk anlegg

Hallo,

Jeg skal pusse opp og i den forbindelse bytte ut en del av kablingen og bytte sikringer (fra gamle skrusikringer til automatsikringer). Jeg har fagbrev som elektriker gr. L, tok dette for 6 år siden. Sluttet som elektriker for 5 år siden, så det er vel en del som har endret seg siden den gang..
Hva må meldes til det lokale eltilsyn, og når? Før arbeidet startes, etter?
Må jeg skrive samsvarserklering?
Noe jeg må passe meg for?
Jeg er ikke oppdatert på forskrifter de siste årene. Har fått med meg at det må legges opp jording på alle stikk.

Er lite kurser i leiligheten, så jeg kommer til å trekke inn 2 kurser i samme rør og splitte dem i et takpunkt. Skal trekke inn 2.5 kvadrat. Hva blir maks sikringsstørrelse på dette? Er snakk om stlrør i betong.

Spurt ${formatDate(1167898260)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
OV-vern

Dei fleste OV-vern i dag har 10KA bryteevne, lurer då på om dei er godkjent til å bruke som (KV-OV) i hus der det kjem inn eit linje strekk som har IK3max på under 10 KA. (Her har som regel ikkje nettlevrrandøren KV vern for kvart hus) Eller om man må bruke eit Kombi KV-OV vern.

Spurt ${formatDate(1167897360)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Trefase til enfase

Veit ikke helt om dette har med norm og forskrift, men hvordan kobler man opp en trefase motor for å få denne til å gå som enfase motor. Har sett elektrikere som er i stand til å gjøre dette på strak arm.. Må nesten også spørre om hvordan man så beregner kondensatoren?? Må vel egentlig si at jeg er litt snau på teori rundt dette med enfase motorer, men har noen skjema eller lignende rundt det emne som de kunne tenke seg å dele er jeg interessert.
Kjører servise bil og har vakter.. kunne nok ha hjulpet flere om jeg kunne dette trikset...

Spurt ${formatDate(1167165960)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.