Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1560
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9571
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Beregning av Ik1pmin i TN-nett

Kva formel kan du rekne ut minste kortslutningsstrøm i TN-nett med?

Har sett i lærebøker og Montørhåndboka, men finner berre på IT-/TT-nett.

Eg har fått verdiar ferdig utrekna av Febdok, men vil også vite kva formel som blir brukt.

I følge eit spørsmål om det same på forumet fant eg at du måtte ha reaktans, induktans, cos phi, kabeltype, lengd og tverrsnitt, men det sto ingenting om kva formel du skal bruke.

I FEL Montørhåndboka står formelen for Ik2pmin i IT-nett, men der er det brukt impedans og faseresistans.

Eg har ein del verdiar frå Febdok, R+, X+, R0PEN og X0PEN, eitt sett ifm. max feilstrøm og eitt ifm. min. Antar det er desse eg må bruke.

Spurt ${formatDate(1168427520)}
Løst Løst
Automasjon
Feilsøking på PT-100

PT-100, element og Feilsøking.
Hvordan er de mulig og måle og kontrollere om at de er brudd i et Pt-100 element, av typen 3- leder.
Evt, hvilken Ohmsk verdi får vi når de ikke er i orden osv?

Ann Kristin.

Spurt ${formatDate(1176889200)}
Løst Løst
Ex
Strålecoax

Hva sier forskriftene om bruk av strålecoax (leaky feeder) i klassifisert område offshore? Antenne eller kabel?
Termineringer/plugger?

Spurt ${formatDate(1168244880)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Separat jordfeilbryter og automat

Vi hadde en jobb i et industribygg der vi skulle sette opp nye kurser i kantina. Og jeg velger selvsagt å gjøre dette med jordfeilbrytere.

Kunden hadde tatt vare på jordfeilbryterne fra en installasjon som ble tatt ned av et annet installatørfirma enn oss og spurte om jeg kunne bruke dette. Og det er jo det mest lønnsomme valget og da.

Så jeg bestilte et sett med PLSM automater og koblet disse sammen med jordfeilbryterne. Installasjonstesteren målte at alle jordfeilbryterne fungerte innenfor 30mA kravet og montøren og jeg ringte installatøren for å godkjenne anlegget vi hadde satt opp.

Da fikk vi kjeft siden dette ikke lenger var godkjent, i og med at vi heller kunne valgt kombivern (en løsning som hadde kostet mye mer penger i og med at kunden selv stilte opp med jordfeilbrytere).

Hva? Er dette noe nytt som har kommet? Jeg kan da ikke se at det skal være noe uforsvarlig ved å gjøre dette. Det var jo god plass i skapet og alt er jo fullstendig avdekket. Det er jo tull at man skal gå for den dyreste løsningen når man kan gjøre det billig og enda oppfylle kravene.

Spurt ${formatDate(1169686440)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Bruk av eksisterende 4mm2 kabel til 16A kurs

I et industribygg sto det en pressmaskin som bedriften ville kvitte seg med. Så vi påtok oss jobben med å fjerne maskinen. Vi er ikke ferdig med å koble bort alt sammen enda, men bedriften spurte oss om vi kunne legge opp en 16A enfas stikkontakt der hvor maskinen sto. Og denne veggen er full av armeringer som gjør det vanskelig å borre nye hull til ny kabel. Så vi tenkte da å bruke styringskabelen til maskinen som kabel for denne stikkontakten som nå skal opp.
Denne styringskabelen ble brukt til å drive en motor til et avsug på maskinen sitt arbeidspunkt.
Vil skruklemmene i stikkontakta (standard Elko) kunne håndtere dette tverrsnittet eller bør jeg da eventuelt ha en koblingsboks med overgangsklemmer i? (Slik at jeg da har en overgang til 2,5mm PR kabel.). Det er veldig trangt om plassen der.

Styrekabelen er lang nok i andre enden til at vi kan føre den inn i undersentralen på andre siden av veggen. Og den skal selvsagt sikres med en ledig 16A automat.

Eller er kanskje dette bare flisespikkeri?

Spurt ${formatDate(1168135860)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Jordfeilbryter for opprettsanlegg

Jeg gjør en jobb sammen med installatøren i firmaet mitt der vi skal renovere det elektriske anlegget på en gård. På denne gården driver de oppdrett av små dyr som katter, marsvin og kaniner. Og jeg tenkte litt på dette med jordfeilbrytere.

Er det noen regler for hvordan jordfeilbryter man skal velge med tanke på utløsningsstrømmer for ulike oppdrettsanlegg osv? Eller kan jeg bare kjøre på med 30mA?

Spurt ${formatDate(1168184400)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Endre på eget elektrisk anlegg

Hallo,

Jeg skal pusse opp og i den forbindelse bytte ut en del av kablingen og bytte sikringer (fra gamle skrusikringer til automatsikringer). Jeg har fagbrev som elektriker gr. L, tok dette for 6 år siden. Sluttet som elektriker for 5 år siden, så det er vel en del som har endret seg siden den gang..
Hva må meldes til det lokale eltilsyn, og når? Før arbeidet startes, etter?
Må jeg skrive samsvarserklering?
Noe jeg må passe meg for?
Jeg er ikke oppdatert på forskrifter de siste årene. Har fått med meg at det må legges opp jording på alle stikk.

Er lite kurser i leiligheten, så jeg kommer til å trekke inn 2 kurser i samme rør og splitte dem i et takpunkt. Skal trekke inn 2.5 kvadrat. Hva blir maks sikringsstørrelse på dette? Er snakk om stlrør i betong.

Spurt ${formatDate(1167898260)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
KS, IK og HMS

Hva må dokumenteres i et minimums HMS, IK og KS system for et enkelmannsforetak?
Må man i det hele tatt dokumenter noe som helst utover samsvarserklæring og installasjons sjekklister?

Spurt ${formatDate(1173023640)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Utskifte av tavle

Hvis et firma eg hjemme hos meg og skifter en tavle. Har ikke de da et ansvar å sjekke kontiniuteten i jordlederene i hele huset i og med at dette bør gjøres ved en såpass stor operasjon?

Spurt ${formatDate(1218789900)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
OV-vern

Dei fleste OV-vern i dag har 10KA bryteevne, lurer då på om dei er godkjent til å bruke som (KV-OV) i hus der det kjem inn eit linje strekk som har IK3max på under 10 KA. (Her har som regel ikkje nettlevrrandøren KV vern for kvart hus) Eller om man må bruke eit Kombi KV-OV vern.

Spurt ${formatDate(1167897360)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.