| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1560 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei, skal avlegge fagprøve og luret på om det skal være et eget overspenningsvern i skapet eller omdet holder å ha kombi automatsikringer?
På forhånd takk for svar :)
Løst
Hei.
Jeg har utvidet og fikset en eksisterende kurs i gang i leilighet bygd i 2003. Her lå det en fintrådet RK kabel direkte i vegg uten rør (bak lister rundt dør) fra gammelt av. Jeg satt niter på denne da dette ikke var gjort fra før av og utbedret eksisterende anlegg, samtidig så jeg utvidet med 1stk ekstra stikk.
Jeg ønsker å dokumentere arbeidet med 5 sikre (egen bolig). Jeg er fagmann og har relevant praksis, men jobber ikke i elektro bedrift for øyeblikket, må derfor dokumentere dette selv. Til info så har jeg allerede lest Elsikkerhet 71 fra DSB angående kabel forlagt direkte i vegg. Det var etter 2008 at praksis rundt kabel forlagt direkte i vegg ble endret på, virker det som. Så da tenker jeg: Enten så dokumenterer jeg at dette er i orden (feks angi eldre NEK), eller så dokumenterer jeg at denne kabelen er forlagt fra gammelt av og at jeg kun har forbedret eksisterende anlegg i eldre installasjon.
Kan jeg enkelt og greit angi at feks NEK 2006 er fulgt i samsvarserklæringen? Det var vell lovt med slik kabel forlegning i den tiden? Kabelen er hel og pen, den er fintrådet (RK), og jeg ønsker å bruke denne for å slippe å legge ny, for da må jeg rive opp lister og evt vegg.
Løst
God dag, Jeg leser om jording og bonding i IEC 60079-32. Det henvises til Clause 13 flere steder, men jeg finner ikke denne Clause 13. Er det noen av dere som kan gi meg et hint?
Løst
Hei
Blar i FSE 2006 med revidert veiledning fra 2016 og ser tabellen for risikoavstand (s.13) er forskjellig fra NEK EN 50110-1:2013 (s.44). Det er spenningene opp til og med 60kV som er forskjellig, over det så er avstanden lik igjen.F.eks så er risikoavstand for 6kV 400mm etter FSE og 90mm etter NEK EN 50110-1:2013
Hva er gjeldende her? Kom det oppdaterte avstander i årene mellom der?
Bøkene er til info nyankommet fra Energi Norge sin installatørpakke og skal være siste revisjon.
Løst
Hei,
Er boretslag underlagt Internkontrolforskriften?
I såfall, er dette for de er underlagt eltilsynsloven?
Tenker da på om boretslag er pålagt internkontroll av det elektriske anlegget og hvilken forskrift dette er underlagt
Løst
Hei
Scenario er som følgende:
Bas på et stort anlegg blir bedt om å signere en sjekkliste av sin PL som omfatter utførelsen av et arbeid som vedkommende ikke har utført selv. Si at det er en grov feil på det elektriske anlegget som forsaker skade på installasjonens funksjon eller mennesker, husdyr og eiendom.
Hvor gjeldene er denne sjekklisten da, kan den brukes til å ansvarliggjøre Basen som ikke utførte arbeidet selv? Hvem er egentlig den juridiske ansvarlige for utførelsen av et arbeid på et stort prosjekt ? Evnt hva er de juridiske bindelsene i et slikt dokument ?
Takk for alle svar :)
Løst
I 534.4.9 står det at "dekningsområdet" til et overspenningsvern er 10 meter. i 722, står det at tilkoblingspunktet skal være beskyttet av et overspenningsvern. De fleste vareleverandører følger normen på 10 meter. Spørsmålet er:
-Er tilkoblingspunktet laderen, eller tuppen på ladekabel?-Dersom tilkoblingspunktet er mer enn 10 meter fra eksisterende overspenningsvern i installasjonen, må det da installeres et nytt overspenningsvern ved lader (UF)?-Er det andre hensyn som kan påvirke "dekningsområdet" til overspenningsvernet?
f.eks ved større ladeanlegg, store boliger med lang avstand, garasje langt fra fordeling.
Løst
Heisan!
Jeg bor i enden på en rekkebolig hvor jeg nå er i gang med å bygge en garasje. Sånn jeg har skjønt det så blir jeg nødt til å flytte OV'en som sitter inne i sikringsskapet i huset og ut til det utvendige tilknytningsskapet som sitter ute på husveggen med måleren og da sette en lastskillebryter inne i sikringsskapet der OV'en satt og en lastskillebryter i det fremtidige sikringsskapet som blir i den nye garasjen... Det jeg lurer på er jo om det her er riktig og om OV'en som blir flytta ut eventuelt må ha et varmeelement inne i skapet da dette skapet står utendørs eller om dette ikke er nødvendig...
Løst
Har følgende avvik i rapport;
I forbindelse med montering av tilknytningsskap hvor det var integrert fordeling til garasje og bolig var det ikke plassert overbelastningsvern. Det må dokumenteres at anlegget er beskyttet ihht NEK 400:2018 431.4 og 431.5
Det som er spørsmålet er hva som er feil.
Det er TKS med tilhørende 63A smeltesikringer som skal fungere som OV (og KV) på hele anlegget. Det er benyttet 16mm2 tverrsnitt, både til bolig og garasjefordeling, som skal være innenfor med tanke på strømføringsevnen. Må det være egne OV i tillegg?
Dette er rart i mine øyne, eller er det noe jeg ikke forstår?
Løst
Hei.
Bør det være uproblematisk å benytte et 5k potensiometer som spenningsdeler for 24Vdc?
Jeg har to 5k potmeter som er koblet identisk. Signalet går rett i en mikrokonroller, så det er ikke koblet belastning direkte over potmeteret. Det ene potmeteret er blitt defekt, etter å ha fungert i et par uker. Det andre potmeteret fungerer fortsatt, men frykter at det bare er spørsmål om tid før det ryker.
S.O
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.