| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei!
Vi har pdd hovedjorden vår via vannrøret inn til huset. I nærområdene har de begynt å skifte til plastrør, og vi har lenge tenkt på å etablere ny hovedjord. Jeg er ikke elektriker, men har bekjente som er det. Tenkte derfor å grave og slå ned 2 stk jordspyd på 3 meter. Her er det ikke gjort noen beregninger ihht trafostørrelse osv, kun gått ut fra montørhåndboken som jeg fikk låne. Er ganske interessert i dette selv, men tenkte at jeg kanskje kunne få råd her?
Tanken er derfor å gå med en RK 16mm2 gul/grønn fra tilknytningsskapet vårt og banke denne på undersiden av panelet på ytterveggen. På enden tenkte jeg å skjøte denne RKen med en skru/klemmehylse og gå over til cu-wire 25mm2. Derfra går jeg videre ut til to jordspyd på 1,5m (3m), som blir koblet sammen med cu-wire fra tilknytningsskap med samme skru/klemme kobling. Jordspydene blir slått ned med ca 3m avstand fra hverandre.
Men her kommer problemet: Huset er plassert på et fjell og er kun fylt igjen med litt jord over dette. Dybden på jorden kan jeg ikke uttale meg så mye om da jeg ikke har testet ved å slå ned jordspyd for å sjekke dybden. Tenkte derfor å fylle litt GEM-gel fra Elit for å få enda bedre overgangsmotstand. Som jeg har fortsått det skal overgangsmotstanden være så liten som mulig og under 1667Ohm for IT-nett for å tilfredstille kravene om maks 50V berøringsspenning (?)
Tenkte å gjøre selve jobben selv, men at jeg da får en elektriker til å koble til og gjøre de kontrollene som trengs.
Lar dette seg gjøre? :)
Takk for alle svar!
Løst
Vi produserer elektrisk utsyr (tavler og HPU) til offshoreindustrien og er ikke underlagt FEK da vi leverer et ferdig produkt med samsvarserklæring.
Vi ser nå på muligheten å oppgradere (refurbishment) av gammelt og utdatert utsyr, som er produsert av andre. Utstyret vil bli sendt til land og oppgradert på et verksted.
Ved å oppgradere og utstede ny samsvarserklæring blir vi da underlagt FEK § 8.Kvalifikasjonskrav ved reparasjon av elektrisk utstyr? Hva er definisjonen på reparasjon?
Løst
Hei! Ved dobbelisolert omformer, har jeg blitt informert at solcelleinstallasjon ikke skal jordes. Med mindre det er montert i område, mer utsatt for lynnedslag. Hvilke avsnitt i NEK, samt norm omhandler dette? Hvor står det spesifikt hvorfor -og hvordan dette skal gjøres?
Løst
Er 4 NEK399 skal utenfor et eldre 4 mannsleilighet/bolig. Er utrolig kronglete å hente strøm fra skapet på innsiden,oppe i 2 etg. I tillegg er måleren ute trefase, mens OV inne 2 fas. Tror de har gjort det slik pga plass i skapet.
Elbillader skal stå nære NEK399 skapet.
Det er vistnok nå lov å hente kraftkrevende laster fra NEK399 skapet.
Hvordan løses dette i praksis med sikringer og avgreininger i NEK399 skapet?
Løst
hallo jeg skal bygge om en gjerdesag fra 3-FAS til 1-fas åssen str på kondensator bør jeg velge og noen som veit hvor man kan kjøpe det?
p1: 2000w
p2: 1500w
u: 220v 3~I: 5,8 A
Løst
Hei.
Eg mener å ha lest i ett REN blad att det skal benyttes TFXP 4G50mm2 al som inntakskabel til bolig/frem til TKS skap.
Finner ikke dette igjen, men er det noen som kan bekrefte eller avkrefte om dette er riktig? Eventuelt refere til noen paragrafer?
Ser ikke helt hensikten med å bruke 50mm2 frem til f.eks små leiligheter som ikke har behov for dette..
Løst
Fikk testet nye kabelkniven her om dagen.
På måleleledning til tangamperemeter utilsiktet. Ikke-pluggbare.
Innafor å lodde sammen bruddene og krympe igjen? Måler kontinuitet mot målepinne før krymp med annet instrument.
Det er så ergelig å måtte sende det inn på rep og være uten eget på jobb en stund
Løst
Hei. En ny hytte på fjell. Klasse 2 som beskyttelsesmetode helt frem til jordfeilautomater 30mA. Vil stengrunn i forenklet tabell for overgangsmotstand til jord være OK for verifikasjon. Tenkte da 50 meter 25 CU line rundt ringmur rett på fjell. CU wire må ligge rett på innsiden av ringmuren da det ikke skal fylles på noe på utsiden. I tillegg legges CU wire i borehull sammen med inntakskabel / vann / avløp ned fra fjell ca 60 meter. Takk for gode innspill her.
Løst
Hei Jeg har en fagprøve stasjon som jeg fortiden studere og gjør meg klar for til 2021. Jeg er ikke godt kjent med pid i sammen med sekvens men har jobbet med begge deler seperert. Spørsmålet er da hvordan lage dette i sammen som et program
Det skal lages en program sekevns med prosentvis stigning av lufttryk i tank,Med fast forbruk.
Arbeidsområde på tanken er 0-5bar Sekvensen er som følger:
Tank trykket økes til 25% Trykket holdes stabilt i 1 min Tank øker til 50 % holdes i 1 min Tank økes til 75 % holdes i 1 minTank synke til 25 % og sekvensen startes på nytt.
All hjelp er takknemlig
Mvh Magnus
Løst
Hei!Jeg har fagbrev i Automasjon og har lysst til å utvide arbeidsområdet mitt. Snakket med den gamle læreren min fra Vg3 og fikk beskjed om å sjekke opp i kurs/opplæring for automatiker til gruppe L / lavstrøms sertifikat. Jeg finner ingen informasjon om dette på nett utenom å ta Vg2 Elenergi og ny "læretid".
kort fortalt:Noen som vet om hva som må gjøres for å få lov å koble 230v som automatiker?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.