| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1559 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9570 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Vi har et anlegg som forsyner et datasenter. Oppbygning er som følger.
2 stk trafo 1250kVA samt 2 stk generatorer hver på 600 kVA. Det er 2 seprate ben. Generatorer er plassert i eget bygg et stykke unna bygget hvor hovedfordeling er. Det ligger ringjord rundt generatorbygg som er sammenkoblet med stjernepunktet på generator. Fra generatorbygg går det 3+N+PE. Null leder er koblet til N-skinne i hovedfordeling som igjen er lasket til PEN leder på trafoside. PE leder fra generator går inn på PE skinne som igjen er lasket mot PEN skinne på trafoside. Er det riktig å føre TN-S fra generatorer og inn til hovedfordeling hvor N, PE og PEN kobles sammen igjen?
skrevet på en mobil og kan være noe upresis og kort.
Skal prøve å laste opp skjema
Løst
Hei. Skal oppgradere anlegget i eget hus og har lyst til å gå for OV på 3x50. Men nå begynner jeg å bli usikker ettersom IkMin er oppgitt til kun 0,6 kA.Jeg klarer ikke å finne I5 for OV-vernet jeg har tenkt til å bestille (Schneider A9N26264), men jeg ser at en annen leverandør oppgir I5 til 800 A.
Er det tillatt å installere OV med I5 større enn IkMin? Planen er å montere KV på loft med NH-sikringer. Hvis samleskinna i skapet kortslutter så vil kanskje ikke OV løse ut, men KV vil etter hvert smelte. Er det større ulemper enn dette man bør tenke på?
IkMax er oppgitt til 1,5 kA hvis det skulle ha betydning. Begge verdier er tatt fra kursfortegnelsen og er målt av forrige installatør.I dag står det en 2x32 C-automat som hovedsikring. Jeg har ikke sendt oppmelding til nettselskap ennå.
Løst
Hei,
vi skal koble opp en del signaler hvor det meste instrumenteringsutstyret står per idag i sone 1, noe vi ikke får gjort noe med. Det er utstyr med både Ex i og Ex d og en motor med Ex e beskyttelse.
Motoren skal vi hente ut et termistor signal fra.
Alt Ex i utstyr har vi tenkt å kable opp til egne skap i Sone 2, alt Ex d utstyr er vi usikre på hva kravet er for beskyttelse på kapsling på et skap. Ut fra skapene skal vi hente en multikabel til aktuell PLS.
Ex i utstyr skal gå til Ex i PLS kort, mens Ex d går til vanlige non Ex kort.
Er det godkjent å sette opp et skap i sone 2 og kjøre Ex d signaler igjennom dette skapet?
Skapene er godkjent, med merking Ex db eb IIC T4
Løst
Hei, er det sånn at det stilles krav til dobbelisolering i IT-Nett?
Mener det er sånn at vis en klarer å bevise at berøringsspenningen er innenfor kravet, så vil det holde med RK..
Stemmer dette?
Løst
Hei
Et energiverk ønsker å få bygd en ny høyspentlinje fra A til B. Høyspentlinja det dreier seg om er en 66kV-linje, som ikke under noen omstendigheter kan komme under spenning, sett bort i fra lyn og atmosfæriske overspenninger.Energiverket har ingen infrastruktur (parallelle linjer, krysningspunkter etc.) mellom A-B.Energiverket setter jobben ut på anbud gjennom Sellicha, og et foretak registrert i elvirksomhetsregisteret blir tildelt jobben.
Energiverket har da selvfølgelig et byggherreansvar jmf. byggherreforskriften.
Så langt, så greit.
Så kommer noen spørsmål:
Kan noen definere driftslederansvar?
Jmf. FSE §3 - "Eier av virksomhet menes i denne forbindelse av den virksomheten som forestår utførelse..."
Før anlegget er overtatt av energiverket, hvilken myndighet etc. har energiverket ovenfor elektroentreprenøren mtp. driftsinstukser o.l.? Hvem er ansvarlig for ivaretagelsen av FSE/50110 under byggeperioden?
Før overtagelse: Er det et brudd på FSE, om energiverkets legger seg opp i elektroentreprenørens vurderinger av å ivareta forskriftens krav?
Løst
Hei, har nå fått utlevert fagprøven..
Tenkte eg skulle dokumentere jordingsanlegget.
Dette er oppgitt som informasjon ang. jording:
Dimensjonerende jordfeilstrøm Ij min, oppgitt av nettleverandør: 500 mA
Anleggets jordelektrode er utført som Cu wire/line 50 mm2 forlagt rundt bygget med en lengde < 100m.
Cu wire/line er forlagt i matjord/leire.
Da eg skulle til å begynne med dokumenteringen, så finner eg ikkje ut hva Ra vil bli, da eg leter i MHB.
Så står det ikkje noe ang. 50 mm2 Cu line, bare 25 mm2.
Noen som har forslag/tips?
Løst
I have been looking over the internal arrangement of a panel that will be mounted in a Zone 2 environment.
The IS & Non-IS terminals are >50mm apart but the IS wiring is routed to the galvanic isolators in the same trunking as the 24VDC non-IS power supply. The wires within the trunking are insulated but do not have a screen. I have flagged this as a conflict only to get the response that the separation only needs to 0.5mm (in accordance to table 5 in IEC60079-11 section 6.3.12 internal wiring).
Previously we required 50mm between IS & non-IS circuits with IS wiring installed in dedicated trunking within the panel.
Does this conflict with the statement in IEC60079-14 § 16.2.2.5.2 or is the 'intermediate layer of insulating material' the same as described in Table 5 mentioned above?
Løst
Hei,
Jeg lurer på hvem som kan koble f.eks en frityr fra 400v til 230v eller omvendt. Må det være en autorisert elektriker eller kan en servicetekniker uten kurs/utdanning gjøre jobben?
Vi har en del omkoblinger av storkjøkkenutstyr. Pizzaovner, oppvaskmaskiner, frityrer og lignende.
Omkoblingene gjøres etter tegninger fra leverandør.
Løst
Gammelt skap med 1 jordfeilbryter 30ma for alle kurser.
Må det installeres jfbautomat ved opplegg til ny kurs for vvb eller er det greit å beholde eksisterende?
Løst
Det er montert overspenningsvern med tennspenning på 280V i IT anlegg.Dette antas å være gjort for mange år siden. Det må i forbindelse med kontroll fra DLE dokumenteres valgt løsning. Var dette en godkjent løsning fra tidligere forskrifter ? Hva sa disse forskriftene om overspenningsvern da ?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.