| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1560 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei.
Jeg er nå ansatt i en ny bedrift som fersk instalatør og skal prøve å få ting i orden i bedriften. Men her er det litt overenstemmelser.
Håper noen kan hjelpe meg.
Vi har ledere (anlegsledere og prosjektledere ) so mener de ikke trenger FSE pga at de ikke er ute å arbeider, jeg mener det kreves FSE for dem også, noen meninger?
Vi har telefolk som spinner fiber på lavspentkabler som mener de ikke trenger FSE for de jobber med fiber, her har jeg krevd at de skal ha FSE ettersom de jobber nær lavspent, men møter mye motbør.
noen som har vært borti det samme problemet?
Løst
Er det krav om jordfeilbryter i TN-anlegg på kurser som kun forsyner belysning (ikke bolig)? Og hva er evt. krav til utløsestrøm?
Løst
Søke funksjonen virker ikke. Starter derfor en ny post.
Er det noen her som har tatt elkraft på nettstudie 3 eller 4 år?
Noen som kan fortelle litt om hvordan det er, står ikke noe spess på skolens hjemmeside.
Anbefales?
Jobber idag fulltid som automatiker og elektriker på et meieri.
Takk
Løst
Skal montere en prosjektor som jeg vil skal kunne kobles til PC og TV.HHva trenger jeg av kabler her type og koblinger.
Løst
Hvor går grensen når man snakker om eget anlegg?
Med tanke på hvor mange prosent eierskap man har i en bolig.
Man er jo medeier, og det vil jo være å betrakte som eget anlegg og jeg kan forestå anlegget der. Dette er en eldre enebolig som sårt trenger en elektrisk oppussing og jeg finansierte en liten del av den for min søster mot at jeg fikk små deler av eierskapet.
Løst
Som ansvarshavende for eget anlegg, hevder forsikringsselskapet at en skal ha et utenforstående selskap til å kvalitet sikkre anlegget for å komme inn under nek 405.Kan dette være riktigt.Og hvordan henger dette sammen?
Løst
Hei.
Jeg har lagt inn ny vedovn. En Scan 58 i støpejern.
Som jeg nå har murt fast og fått godkjent.
Men i stua er det jordede kontakter og varmeovner.
Må jeg jorde ildstedet også?
Løst
Jeg lurer på om det er mulig å søke f.eks Stat Oil for finansiering av utdanning, med bending til Stat Oil senere.
Hvilke firmaer tilbyr dette tilbudet?
Er det noen utenlands/innlands som trenger å utdanne dyktige ingeniører?
Løst
Hei, har et spørsmål. Hadde et firma ombord som ville sjekke høyspent trafoene ombord. De ville da termografere koblinger på lavspent siden på trafoene med spenning påsatt. Det er 6600V primær og 450V sekundær.
Mitt spørsmål er om lavspenningssiden på trafo går under FSH, slik at trafo må jordes og legges ut før man tar av deksler uavhengig om det er på primær eller sekundær side? Eller kan man siden det er 450V på sekundær siden åpne deksler med spenning påsatt da det ikke er høyspent ut fra trafo?
På forhånd takk for svar.
Løst
Grei ut om hvilket ansvar de som leverer, monterer og bruker byggestrømsystemet har.
Er det bra nok å bare referere til normene i NEK 704.1 eller finnes egne normer/forskrifter som omhandler f.eks opplæring av bruker, krav til bruksanvisning osv
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.