Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Høyde på lysskinne

Hei, er det noen karv til høyden til en 230V lysskinne til eks. utstillinger, med tanke på at hvem som helst kan stikke fingern oppi der? kan de direktekobles eller må det være støpsel?

Spurt ${formatDate(1645888417)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
spørsmål etter strøket fagprøve

Hei jeg hadde fagprøve for ca. 3 måndersiden og skal ta den opp igjen om en uke, men har enda noen spørsmål til det jeg gjorde feil/ som ble diskutert.

dette er TN-C-S anlegg bolig med stue, bad, bod.

fikk feil på å ha trukket CAT6A i stedet for CAT6utp, i følge sensor er det ikke krav til ekstra skjerming i bolig og fikk feil på dette?

utestikk som var plassert vegg i vegg med stue, burde vært gått på samme kurs som bod if. sensor? er det også krav til mansjett på plasfoliet, i tillegg til TEK7 rundt hull til rør?

vvb har egen kurs direkte koblet allpolig brudd, if. sensor kan man ha stikk til vvb på næringsbygg? (vet ikke hvorfor dette ble diskutert på en boligoppgave)

på bad (3,8mm2) lys over speil, var opp ned (greit nok), men if. sensor gjelder ikke stikk på lys som et uttak if. NEK400 standaren?

dette er jeg ganske sikker på jeg har feil, men da jeg varmekabel valgte jeg å ha avstand til vaskemaskin, med tanke på brent varmekabel, men står det noe i normen om dette. er det krav til at vaskemaskiner må være en viss høyde over gulv?

i fordelingstavle fikk jeg feil på plassering av kombivern øverst i venstre hjørne, da jeg skulle plassert det nederst høyre hjørne ved siden av AMS felt?

det var flere grunner enn dette til at jeg strøk, skal det være sagt.

Spurt ${formatDate(1645887055)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
krav til utjevning av foreldreskap VVS

Hei jeg trenger å nusse opp i et par ting angående krav til utjevning av fordeler skap :)

TN-nett

Generell installasjon

Ra = mer en bra nok

jfa på alle kurser

Jeg har en god del vann fordelingskap, noen av dem har aktuatorer som behøver 24V AC drift og 0-10VDC styring/regulering. Med andre ord; spenninga er ikke over 50V. Men jeg har valgt og trekke ned en 6mm2 CU for å utjevne skapet. Er dette egentlig vits ( om man bare tenker helt regulativt ) - Til info så er det ikke andre spenningsførende deler i en god radius rundt disse vvs skapene. Takk for alle svar :)

Spurt ${formatDate(1645718788)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hovedkurs

Det er ingenting i veien for at man kan bruke RKK forlagt A2 som stigeledning til en underfordeling? Legger da en 6mm2 jording i tillegg.

Spurt ${formatDate(1645614829)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
jording

Hei, skal legge enledere mellom en trafo og hovedtavle, avstand ca 10 meter. Samme bygg, men ulike rom.

Hvilken dimensjon må medfølgende jording ha? Må denne være minst halvparten av faseleder (beskyttelsesleder) , eller blir denne å regne kun som en utjevningsforbindelse?

Spurt ${formatDate(1645528466)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Komfyrvakt barneskole

Hei. Noen som kan gi et svar på om det er krav til komfyrvakt på en barneskole?

Spurt ${formatDate(1645527540)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
16
Jordfeilbryter underfordeling og El bil ladepunkt

Kan en ha jordfeilbryter type B 30mA til å forsyne en underfordeling i garasje med type A 30mA jordfeil automater? Kan en også sette opp en vanlig stikk til lading av elbil i denne underfordelingen vis den har en seperat Jordfeil bryter type A 30mA i forkant av ladepunktet ?

Spurt ${formatDate(1645522147)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Eltakstmann

Hei,

Jeg har tenkt tanken å kanskje bli Eltakstmann. Jeg leser forskjellige ting rundt om kring på nett om hva som må til for å kunne bli Eltakstmann. Er det noen her som sitter med oppdatert kunnskap om hva som stilles av krav, kursing, kompetanse, etc, for å kunne bli Eltakstmann?

Jeg har i dag fagbrev som elektriker, fagbrev i dataelektronikk og er utdannet fagskole tekniker i automasjon. Hva vil være veien videre i mitt tilfelle for å kunne bli Eltakstmann?

mvh

Nikolai

Spurt ${formatDate(1645466176)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Begynnerlønn Elektroinstallatør

Hei, er det noen som har en viss veiledning for begynnerlønn for en elektroinstallatør?

Det er selvfølgelig ekstrem kontrast i forskjellige fagfelt og firmastørrelser men la oss si en fersk servicebedrift med type mindre en 5 montører.

Eneste veiledende informasjon er en gammel tråd på forumet som startet i 2009.

Alt innspill settes sterkt pris på! :)

-Hilsen montør med en drøm

Spurt ${formatDate(1645443387)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Krav om dobbelisolering

Hei, hørte fra en selger ved grossisten at det er bare lov å montere dobbelisolert panelovn i bad? Stemmer det? Vil jo tro at det er greit så lenge det den har nok god ip-grad. Anlegget er ikke jodret hvis der har noe å si.

Spurt ${formatDate(1645281992)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.