Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Tabellen med risikoavstander i FSE angir risikoavstander med systemspenninger. Vil det da tolkes riktig at risikoavstand mellom jord og en fase på 132kV systemspenning skal interpoleres ut fra spenning 132/1,73 = 76kV, noe som gir risikoavstand på 814mm?
Løst
I forbindelse med korrekt montasje av ELKO stikkontakt 1090, savnes montasjeanvisning. Vet at montører rundt omkring i landet skrur fast stikkontakten kun i jordingsgaflene på kortsiden, og ikke gjennom festehullene på langsiden, slik som alle elektrikere har gjort i alle år før jordingsgaflene kom for noen år siden. Det finnes flere videoer på Youtube.no som viser montering i jordingsgaflene, f.eks. NDLA.no, som skal være et nettsted med faglig høyt nivå.?Venter på svar fra ELKO om disse jordingsgaflene er beregnet for å feste stikkontakten til underlaget. Disse jordingsgaflene skal brukes når underlag av metall skal utjevnes til jord. I ELKOs hovedkatalog informeres det om dette, men der står ingenting om festing av stikkontakten til underlaget.Er manglende montasjeanvisning fra ELKO årsaken til en utstrakt feilmontering av stikkontakt 1090 i Norge?
Løst
En tenkt problemstilling:
En kunde har et styreskap som inneholder kontaktor og motorvern samt noe ekstra styring til to pumper. Er dette å regne som en fordelingstavle, og som så skal tilfredsstille tavlenormen? Det går ingen andre kurser ut fra dette skapet enn det som tilhører pumpene.
Kunden ønsker å få montert en stikkontakt i nærheten av dette skapet. Kan man da sette inn et vern i dette skapet og legge ut en kurs til stikkontakten. Dette ser man har vært gjort mange ganger i industrien.
Jeg tenker at disse pumpene med tilhørende skap er et utstyr. Hvis man legger ut en kurs fra dette skapet så går det kanskje over til å bli en installasjon. Hvor går grensen mellom et utstyr og en installasjon?
Løst
Noen som har erfart at overgangmotstand på jordelektrode ved jordwire i sjø blir dårligere over tid?
Er klar over at det ikke er en godkjent metode men dette gjelder et eksisterende anlegg.
Jeg er overasket over at våre måleresultat viser at overgangmotstand har økt over tid.
Løst
Man kommer bort i tilfeller der huseier mangler dokumentasjon på hele eller deler av anlegget. En installatør kan jo da ta en verifikasjon av anlegget og utstede en erklæring på dette. Det kan ofte være vanskelig å anslå alder på anlegget og således hvilken norm eller forskrift som gjaldt da. Hvordan skal man forholde seg til dette? Skal man skrive et avvik dersom det mangler jordfeilbryter på bad for eksempel? Det kan være tvil om badet er bygget før dette kravet kom.
Løst
Når det gjelder PEN ledere kikket jeg nøye på NEK 400 og litt eldre regelverk og for selve PEN leder klarte ikke jeg å finne andre krav til tverrsnitt enn 543.4.2 som sier minimum 10 mm2 kobber. Det er i mange forum svar her tidligere vist til forskjellige avsnitt for PEN leder og krav til tverrsnitt men disse henvisningene er stort sett for N leder som jo har klare krav. Altså kan en PEN leder være langt mindre enn fase ledere så lenge den er over 10 mm2? Mangler FEL og NEK 400 krav om tverrsnitt på PEN leder 240 mm2 AL faseledere og 10 mm2 CU PEN leder tillatt?
Løst
Kan PEN leder være uisolerte dette er vanskelig å lese på side 159 i NEK 400 og FEL side 39 fordi det står kun at PEN ledere som er isolerte skal være gul/grønne i hele lengden og dermed ingen tekst om uisolerte PEN ledere slik jeg leser dette. Vi har et anlegg nå hvor det vil måtte byttes tre store kabler i bakken dersom ikke PEN kan være uisolert og det vil da bli en svært dyr affære og gå over til TN anlegg.
Løst
Jeg har hatt installatørpapirene i noen år, men ikke kunnet stå som faglig ansvarlig pga. konflikt med en annen jobb jeg har. Hele tiden har jeg jobbet i installasjonsfirma med saksbehandling, prosjektering og montering av elektriske anlegg.
I Elsikkerhet #84 står det at hensikten med 10 års-kravet er at en skal holde seg oppdatert på regelverk og teknologisk utvikling. Det står òg i lovteksten at en kan godkjennes dersom en har "annen relevant praksis".
Kan jeg få beholde papirene fremover uten å måtte ta ny prøve, med begrunnelse i det jeg jobber med?
Takk
Løst
Hei,
Vi skal prosjektere et mindre kontorbygg for en kunde, som skal brukes både til utleie og eget bruk. For elektroinstallasjoner gjelder følgelig NEK 400. Men finnes det noen Norsk standard eller lignende som vi kan støtte oss på og vise til når det gjelder utforming av installasjonene? Jeg tenker da på om det finnes noen maler for kontorlokaler eller må vi bare gjøre vurderinger ut fra behov og følge NEK400?
Dette er jobber som oftest gjøres av RIE men i dette tilfellet har kunden kommet direkte til oss som installasjonsvirksomhet for å få laget underlag.
Takker for svar.
Løst
Hei!
Jeg har èn utendørs stikkontakt med en dedikert 16A automatsikring med jordfeilbryter. Etter anskaffelse av en hybridbil ønsker jeg å bruke denne stikkontakten (schuko) til lading av bilen, Audi A3 etron. Bilen "ladeboks" begrenser lading til 10A ved bruk av schuko-kabelen.
Det jeg lurer på er om dette er forskriftsmessig bruk av el-anlegget? Jeg vet at for nye installasjoner skal sikringen/forbrukskursen begrenses til 10A, men har disse reglene tilbakevirkende kraft på bruk av eksisterende uttak? Må jeg bytte sikring til en 10A for å operere lovlig?
Ps. Bilens ladetid fra 0%-100% er 3timer med bruk av schuko og ladeboksen kan settes til 50% effekt hvis varmgang blir et problem
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.