| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9575 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Er det noen som er kjent med
Magnethulltakingssystem som clas olhsen selger?
Lokalisere koblingsbokser etter veggen er på plass.?
Magnethulltakingssystem
for koblingsbokser ved platemontering. Gjør det enkelt å lokalisere koblingsboksen bak gipsen og i samme moment også bore hull. For gips og sponplater, maks. 15 mm. Inneholder fire boksinnsatser og en søker.
Løst
Er det fremdeles slik at uansett skal en direktemåler ikke ha større forankoblet vern/målersikring enn 63A? Ev når kan en bruke større målersikring? Målere som er godkjent for 80A, kan en bruke målersikring 80A? Eller er det slik at en MÅ bruke målertrafo på alle anlegg større enn 63A?
Løst
Hei. har lærlinger lov til å jobbe alene/ selvstendig unten montør. Det jeg lurer på hvor står det i forskrifter?
Løst
Må først takke for et bra forum.
Det jeg lurer på er hva jeg gjør feil/glemmer.
Har et merkeskilt til en motor som sier:
2.2kW
230/400
8,2/4,7
cos phi 0,83
2200W er jo avgitt effekt, deler på cos phi for å finne hvor mye den trekker. = 2200 / 0.83 = 2650 W
for å finne amperen motoren trekker: 2650 / (400*1.73)= 3.83A
Men merkeskiltet sier 4,7A
Har gått rundt her hvor jeg er lærling og sett at det ikke stemmer på noen av dei som jeg rekner ut.
Så jeg antar at det er noe jeg gjør feil/glemmer.
På forhånd takk for svar.
Mvh.
Løst
Hos en kunde i et hus med eksisterende installasjon, skal vi montere en varmepumpe.
Varmepumpen krever jord, og stikkontaktene på stuen er ujordet.
Her er jordleder i PR-kabelen klippt og umulig å skjøte.
Har vurdert å legge
Løst
Hei!
Fikk en maskin fra tyskland, denne hadde endel trefase porselensikringer. Skal det ikke være alpolig brudd? eller bruker de noen andre forskrifter? maskinen var CE-merket
Løst
Jeg lurer på hvor lenge dette kurset er gyldig.
Løst
I forbindelse med sveising monteres det automatsikringer med 2 pol 16A med D karakteristikk. Automatene har en tendens til å falle ut under sveising. Leverandør av sveiseapparater anbefaler at det monteres motorvernbrytere i steden for automater da disse har en karakteristikk som de ""gamle"" UZ sikringene. Må det da monteres jordfeilbrytere foran motorvernbryterne med f.eks. 300mA?
Løst
Er det krav til 2polt bryter foran en dobbelisolert avtrekksvifte på bad med fuktstyring? Denne har ingen egen av/på bryter men kun justering av fuktfølsomheten
Løst
Hallo.
Det jeg lure på er hvorfor ohms lov ikke ""angår"" motorer.
I= U/R
f.eks motor uten last 400V / 10ohm = 40A
Og motor med last ( 10 ganger mer motstand )
400V / 100ohm = 4A
men i sannheten trekker jo motoren mer strøm jo mer last den må dra?
Hvorfor ?
Takker for svar.
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.