| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9577 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 902 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei
Vi skal montere en solenoid fra Lucifer, type 482870.01, Exia IIC T6.
Vi ønsker i denne sløyfen å benytte galvaniske skiller fra P&F, Lucifer anbefaler P&F type KFD2-SD-Ex 1.48, den er godkjent for Exia IIC. Men vi ønsker å benytte P&F KFD2-SD-Ex 1.36, denne er godkjent for Exia IIB.
Må vi følge IIC som solenoiden er merket eller kan vi velge et galvanisk skille merket IIB.
(Kravet på platformen er IIB)
Kapasitans og induktans er ikke et problem, men vi ble noe usikker da det i sertifikatet til solenoiden står max tillat spenning 26V/135mA, KFD2-SD-Ex 1.36 er merket Uo=25.9V Io=184mA.
Vi har hatt en ""sunn"" diskusjon rundt dette og vi vil gjerne vite hva som er korrekt.
Løst
Dette gjelder ventilregulerte batterier, er det noen krav til separat batterirom for denne typen. Kan uautorisert personell ha tilgang til et batterirom som inneholder denne type batterier.
Løst
Eksempel
Hvis det fra et utendørs lavspent fordelingsskap skal legges to inntakskabler til et hus/kontorbygg hver med kapasitet 120kW/315A, hvilke krav stilles da til kabelforlegning / forlegningsavstand etc? Har ikke funnet noe spesifikke krav verken i fel eller nek400. Er det opp til hver enkelt netteier å bestemme slike prosedyrer?
Forstår at kabelavstand og temperatur påvirker strømføringsevne, men hva med EMC-forhold / krav?
Vedrørende EMC er det vel fordelaktig å føre kraft, tele, data i samme grøft frem til singel entry point? Krav til forlegningsavstand mellom disse?
Løst
En pumpemotor bliver overflødig (200kw), pumpe i samme område ønskes opgraderet fra 110-->200kw,
kan man skifte over mellem disse 2 pumpemotorer
eller bliver man nu fabrikant.
De sidder i zone 2
Løst
Har fått sesifikasjon på motorstyrt ventil med følgende ex merking: ""II2G EEx c/e IIB T4""
EEx c/e hva betyr dette ?
Løst
Vi har hatt en diskusjon på jobb om hva det er som gjør at en exd kapsling tåler en eksplosjon. Noen mener at Kapslingen er dimensjonert for å tåle trykket uansett om boksen er helt tett, men at hvis det skulle lekke ut noe gass så skal den avkjøles gjennom flammspalter. De mener også at når vi smører flammespalter med fett vil det si at boksen er tett og trykket/gassen kommer ikke ut. Andre mener at grunnen til at en exd kapsling tåler en eksplosjon er at trykket blir sluppet ut gjennom flammespaltene og avkjølt der så ikke eksplosjonen føres ut i atmosfæren. Fettet på flammespaltene vil ikke gjøre det så tett at trykket ikke kommer ut. vi lurer også på om exd nipler må ha flammespalter eller kan de være helt tette? Mener da at det er nok med flammespalter på kapslingen.
Håper på en grei oppklaring på dette.
Løst
Hei
På en av våre produksjonsskip så har vi installert en gassinjeksjonsskid hvor noen av hjelpemotorene er UL sertifisert.
Skidden ble i sin tid kjøpt inn fra USA, dette gjelder også for disse motorene.
Jeg sliter med å finne ut hva denne sertifiseringen omfatter og hvorfor dette ikke er godkjent under norske forhold.
Kn dere gi meg et klokt svar.
ps: vi skal skifte disse motorene
Løst
Ved inspeksjon av det elektriske anlegget i en bolig, ble det påpekt at timer må installeres til kaffetrakter.
Er det kommet krav til at det blir installert timer på kjøkkenet til kaffetrakter o.l.?
Eller er dette lokale bestemmelser som er satt av det lokale kraftselskap?
Løst
Hvilken forskrift gjelder per i dag overordnet offshore? Før gjaldt jo fea-m, gjelder denne ennå for eksisterende anlegg?
Løst
For betjening av inntakssikringer (knivsikringer) er det krav til instruert personell? Hva er instruert personell? Holder det med at eieren blir instruert av fagpersonell (montør)? Eller må eieren gå på kurs?
Mvh: Magne
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.