| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Selvregulerende varmekabel som f.eks Raychem XTV er oppbygd av to parallelle ledere i hele kablens lengde, mellom lederene er et materiale som endrer fysisk egenskap og ledeevne etter temperatur.
Vi diskuterer kortslutningsberegninger av varmekabelkurser i prosessanlegg. Skal varmekabelen tas med i f.eks Febdok-beregninger? Den har oppbygning som ligner på vanlig kabel helt ut til enden. Dermed vil en kortslutning i varmekabelens ende sikre utløsing av vern.
Eller skal det bare beregnes for kursen frem til og med siste koblingsboks før varmekabel? Kan potensielt da få kortslutning på varmekabelen som blir stående fordi vernet ikke løser ut.
(Ja, vet at "de fleste" feil på varmekabel er kortslutning mot jord/skjerm, og at JFB skal løse ut. Men JFB kan henge, og "de fleste" betyr ikke 100%)
Løst
Hei.
Vi har ved rehabilitering av en leilighet lagt PR kabel bak gulvlister til stikkontakter grunnet tidligere eier/kunde av leiligheten ønsket å unngå at PR ble banket synlig på list.
Veggen ble ikke åpnet og det måtte derfor slisses spor av snekker bak listene med plass til kabelen, da det var betongvegger og minimale muligheter med slissing ble det valgt og ikke legges rør på PR kabelen, da det ikke var plass/mulighet for dette.
Ny eier av leiligheten har hatt annen elektriker på besøk som har kommentert dette som strengt ulovlig, brannfarlig etc etc. Kunde krever nå reklamasjon på jobben.
Vet noen hva som blir gjeldende her, både ifbm ny eier, utførelse, hvilke krav/forskrifter/normer som gjelder?
Setter stor pris på svar :)
Løst
Hei,
Beste tips til å bestå installatør prøve.
Jobbe med gamle prøver?
Hvordan lære seg alle forskrifter, man har vel ikke så mye tid til å bla på selve prøven?
Ja, kurs på Trainor må sikkert også til. Men starter litt i det små.
Løst
Hei,
Lurer på hva strømføringsevnen til 120x10 ALU skinner er, og om 10mm distanse betydelig endrer strømføringsevnen til disse?
Løst
Hey, megget anlegget på et nytt hus, alle målinger var over 999 m ohm. Utenom 1 kurs som eg fikk 2.50 m ohm.. Koblet så vekk jordingen fra jordskinnen og målte igjen. Fikk då 999 m ohm...
Noen som kan skjønne hvordan det er mulig?
Løst
Om man benytter f.eks junistar isosafe og pls/tp/fx90. Hvordan bruker dere å gjøre det med tanke på røranlegget? Er downlightkabelen godkjent for å ligge løst over himlinga? det kan jo være vanskelig å avslutte k-røret 1mm fra strekkavlasteren på driveren.
Løst
Hei
Jeg blir litt usikker på dette. Meg forstått skal det, så sant det ikke er klasse II kurs eller egen skilletrafo, alltid være jordfeilbryter på småkurser.
Leverandør av branngardin har sentral som de krever at skal være uten jordfeilbryter. Den skal ha egen 10A kurs. Det ser ikke ut til at sentralen deres er klasse II.
Det er TN nett.
Hva er lov? Det er 5 sentraler, og det blir fort litt kosbart om man skal legge opp egne kurser med skilletrafo på alle sammen. Det høres også merkelig ut.
Er det mulig å sette sentralene i område for kun sakkyndig betjening? Ut fra sentralene er det bare 24V, så fra sentral til vindu er det jo greit.
Er det noen generelle unntak for jordfeilbrytere der det skal oppnås driftssikkerhet under brann? Normalt sett ville jeg sagt at det skal være med batteri og feilsignal.
Løst
Hei, noen på jobben sier at ventiler med svart trekant pp f.eks. høyre siden og hvit trekant på venstre siden betyr at veske eller gass går fra hvit til svart, men kan ikke gå fra svart til hvit side, altså enveis ventil, stemmer dette? Ser noen kaller slike ventiler for «throtttling valve» noe som i mitt hue betyr at ventilen er strupet/justerbar på mengdegjennomslipp?
Løst
Hei.
Lurer på hvordan en brukre febdok til å beregne eg ladelikeretter anlegg med batteribank. Da med tanke på kortslutnings strømmer oppstrøms? Noen som har erfaring med dette?
Total effekt blir vel batteribanken.
Løst
Hei,
Vi er et bygg på 30 leiligheter fordelt over fire etasjer med felles takterrasse på toppen.
Bygget er ferdigstillt nå i år etter TEK 17 og NEK 400:2018.
Spørsmål 1:
Det er på de private balkongene montert en dobbel stikkontakt, og dette er i henhold til kravene.
På takterrasse er det imidlertid ikke installert en eneste stikkontakt. Leser av bolignormen at:
Utvendig: Minst to uttak på alle verandaer, altaner og balkonger. For øvrig skal antall utvendige uttak tilpasses boligens utforming og planlagte brukVil en felles takterasse gå innunder dette punktet, eller eventuelt noen andre punkter som sier noe om antall uttak som skal installeres?
Spørsmål 2:
Det er korridorer/gang på ca. 20m i hver etasje, med litt varierende bredde. Inngang til midten av denne fra trapp/heis, med leilgheter både til venstre og høyre. (T form) I hele etasjen inkludert trapperom er det installert totalt én dobbel stikkontakt som er lokalisert i midten av korridoren. Det er da ca. 10m til alle ender av etasjen, men noe lengre ut til trappen.
Er det noe krav til antall stikkontakter i en slik type gang?
Regnes dette innunder samme kategori som "entre/gang" og dermed uttak ut i fra kvadratmeter? Eller faller denne innunder kategorien for "andre rom", og i det tilfelle hva ville dere vurdert et passende antall stikkontakter?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.