Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1559
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9567
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 901
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 38
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 831
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Oppgradering bad - felles jordfeilbryter

Idag står det felles jordfeilbryter forankoblet en rekke kurssikringer. Blandt annet bad som nå skal pusses opp. Er det OK å benytte eksisterende kurs, nedstrøms 30 mA jordfeilbryter. Det ideelle er selvsagt bytte ut felles jordfeilbryter med individuelle jfa, men det er ikke fasen her.

Spurt ${formatDate(1618861005)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Varmekabel og depron

Hei.

Har noen vært borti å bruke depron som underlag når man legger varmekabel og avrettingsmasse? Lurer på om varmekabelen vil ødelegge depronen, evt avgi for mye varme slik at depronen avgir gasser, tar fyr o.l.

Depron brukes jo ilag med varmefolie, men den sprer varmen mer jevnt over hele platen ift varmekabel

Fint om noen kjenner til ja eller nei og evt henvisning til forskrift.

Spurt ${formatDate(1619007412)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Direktekobling av oppvaskmaskin og kaffetrakter

Hei,

Vi pusser opp et semi industrikjøkken og lurer da på hvordan regelverket er når det gjelder direktekobling av en industri oppvaskmaskin (3x25A) og en industrikaffetrakter (3x16A). Har man lov til å koble disse i en koblingsboks istedenfor på stikk eller skal disse være koblet på stikk?

Dette er på en arbeidsplass om det har noen betydning.

Spurt ${formatDate(1618824143)}
Løst Løst
Automasjon
Fagprøve forberedelser

Skal opp til fagprøve i juni, er et par år siden jeg fullførte VG3 automasjon, så ting er litt tåkete, har alle skolebøkene fra VG3, og kan sikkert få tak i flere bøker om det trengs

men spørsmålet jeg har er, hva burde jeg spesifikt fokusere på til fagprøven, (oppfriskning av temaer). Jeg vil være best mulig forberedt til fagprøven.

Takker for svar :)

Spurt ${formatDate(1618832919)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Grense for egenmontering av solcelleanlegg

Hei!

I veiledningen til §6 FEK finner jeg at lavvoltsanlegg kan monteres av ufaglærte dersom, bl.a., effekten ikke overstiger 200VA.

Jeg har sett på et anlegg som betegnes "SMART 170 W 100Ah PRO"med lithiumbatteri, men når jeg spør ulike leverandører så får jeg ikke skikkelig svar på om anlegget yter en effekt på over 200 VA eller ikke.

Kan dere gi meg en forklaring på hvordan man beregner VA ut fra W-styrken på et solcellepanel samt om ytelsen til batteriet er en faktor i dette bilde?

Hadde også vært bra om dere kunne si noe om VA på det solcelleanlegget som jeg har nevnt ovenfor.

Mvh.

Spurt ${formatDate(1618834654)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
selv i downlight installasjon

hei

lurer på om hvorfor er det egentlig brukt selv i downlight installasjon?

Spurt ${formatDate(1618674716)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
kortslutningsvern

hei

er kortslutnigsvern automatsikring? hvordan virker faktisk kv hvis feilen kommer borti vernet?

Spurt ${formatDate(1618768963)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Faglig ansvarlig

Vår faglig ansvarlige Bedriftselektriker (ansatt 2007) med Gr.L, innmeldt til DSB ønsker å trekke seg tilbake. Kan vi da rekruttere internt til å stå som faglig ansvarlig for drift og vedlikehold av bedriftens eget anlegg iht forskrift ?

Vi har følgende kandidater:

A: 3-årig Maskiningeniør 1986-1989. Ingen elektroerfaring

B: Fagbrev Automasjonsmekaniker 1996, 216 timers Elsikkerhetsmessig videreutdanning iht TBL?s kravspesifikasjon Reform 94, Jobbet som Automasjonsmekaniker hos oss fra 1996. Ingen elektroerfaring.

C: 2-årig Teknisk fagskole Elektrolinje 1989-1991, Fagbrev Automatiker 2001, Jobbet som automasjonsmekaniker hos oss fra 2001. Ingen elektroerfaring.

D: Fagskole på deltid med fordypning i automasjon 2011-2015. Fagbrev Automasjonsmekaniker 1998. Jobbet som Automasjonsmekaniker hos oss fra 2003. Ingen elektroerfaring

Spurt ${formatDate(1618814415)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Krav til innstallatør

Hvilke krav stilles det til en fabrikk som har en egen elektriker. Kan denne personen utbedre feil på elektriske anlegg og maskiner uten at det er en installatør i bedriften?

Spurt ${formatDate(1618582364)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
'Ladefabrikk' / lade batterier for sykler og sparkesykler.

Hei.

Vi har fått forespørsel om å utføre installasjon av stikkontakter for lading av batterier til sparkesykkler og el.sykkler som plasseres ut for leie.

Det er mange batterier (hundrevis) som skal lades hver kveld.

Batteriene av type Li-ion lades med hver sin tilhørende lader med støpsel som er plugget i stikkontakt.

Lader er påstemplet:

Input 100-240V 2,5A(Max) Vekslestrøm.

Output 54,6V 3.0A likestrøm.

Firmaet har flere tilsvarende lokasjoner i Oslo hvor andre innstallatører har lagt opp 15A kurser med stikkontakter sikret med 'vanlig' 2x15A/C jordfeilautomater.

Skal man ikke følge 400-7-722 med jordfeilbryter type B her?

Er det isåfall ok løsning med lading av inntil 12A (80%) pr. 15A kurs som sikres med 1.stk. Jordfeilbryter Type B pr. kurs?

Er det andre ting man bør tenke på?

Spurt ${formatDate(1618585535)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.