Velkommen til Trainor Forumet

Alt du lurer på om Ex Forskrifter og normer DSB Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Varme arbeider Automasjon Elektrisk støy
kan du få svar på i forumet

10,000+
tråder
100%
spørsmål besvart
13,000+
registrerte brukere
1,200,000+
besøk i året
100%
spørsmål besvart
40+
years of experience
80,000+
course participants
1,200,000+
besøk i året

Elbranschens forum

I samarbete med
Tema Tråder
Ex icon Ex Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx 1567
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder icon Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 9646
Forskrifter og normer Hav og Sjøfart icon Forskrifter og normer Hav og Sjøfart Havindustritilsynet og IEC 61892 904
Varme arbeider icon Varme arbeider Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening 37
Automasjon icon Automasjon Prosess, styring og regulering 835
Elektrisk støy icon Elektrisk støy Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning 219
Batterier icon Batterier Inspeksjon og drift av batterisystemer 14
Questions in English icon Questions in English Ask questions and get answers in English 18
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Krav til kommunikasjon i bryterrom

Finnes det noe krav til kommunikasjon i bryterrom? På vår fabrikk vurderer vi å fjerne fasttelefonenene som står i bryterrommene. Mobiltelefoner er forbudt i fabrikken pga Ex. Så vi lurer da på om det er noen krav i f.eks FEF om kommunikasjon i fra bryterrom.

Noe annet som er viktig å tenke på ifm risikovurdering når vi vurderer å fjernekommunikasjonsmuligheten fra bryterrommene?

Spurt ${formatDate(1581497399)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Soneinndeling Bad - Del 7, NEK400

Hei,

Ser at dette har vært oppe tidligere, men har ikke blitt helt klok på det. I dag blir det ofte levert badekar med dusjuttak. Blir det riktig å tolke dette som figur 701b eller 701c i Normguiden? Det er heller ikke inntegnet sone 2 rundt figur c. Vil det si at ved en risikovurdering kan en montere IP20 utstyr utenfor her?

Spurt ${formatDate(1581183652)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ansvarsforhold ved tjenestekjøp

Jeg sitter som faglig ansvarlig i et forholdsvis stort selskap, med flere underavdelinger.Jeg er ansatt i Elektroavdeling, hvor vi er 35 ansatte, men står som faglig ansvarlig for hele selskapet da det er ett AS.

Selskapet har og sveiseteknisk/mekanisk og serviceavdelinger.

I dette henseende har jeg gjort noen tanker om tjenestekjøp.I tider hvor elektroavdeling er travle med egne prosjekter, gjør service/sveiseavdeling innkjøp av elektrotjeneste fra eksterne elektroentreprenører. (F.eks ved el installasjon i skip, industrihaller eller annet hvor det er jobber som omhandler elektro).Vi i elektroavdeling blir da ikke involvert i disse jobbene, og jeg kan ikke gå god for hva som blir utført og levert kunde.

Hva sier regelverket, og kan man "fraskrive" seg det ansvaret som andre avdelinger tillegger meg som faglig ansvarlig i hele selskapet ved slike tjenestekjøp, eller blir dette ansvaret automatisk overført da underentreprenør har egen faglig ansvarlig ?

Ekstern elektroentreprenør er autoriserte selskaper med installatør, relevant erfaring og er kvalitetsbevisste, men den dagen det skjer noe galt er det undertegnede, som sitter som ansvarlig i selskapet som har utført jobben som blir kontaktet, ikke underentreprenør.

Spurt ${formatDate(1581408929)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Antall studietimer - Installatørprøven

Hei,

Er det noen som har erfaring om hvor mange studietimer man bør ha før man møter opp på installatørprøven?Hvis man tar utgangspunkt i en normal elkraftingeniør med noen års erfaring?

Vet det vil være enorme individuelle forskjeller her, men hadde vært kjekt å vite om man trenger 100 timer eller 1000 timer til studering.

Tenker å ta Trainor sitt forberedende kurs, hvor lenge før prøven anbefaler dere å ta dette kurset? Finnes det andre kurs dere kan anbefale? Finnes det studiebøker annet enn rene forskrifter som er myntet på installatørprøven?

Spurt ${formatDate(1581083100)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
100mah jordfeilbryter i hobbyverksted

Hei.

Jeg har bygget en garasje/hobbyverksted. Det er et tørt og isolert varmt bygg som skal brukes som hobbyverksted og det skal legges ut en 16m2 trefas på 50A fra tavlen i boligen til dette bygget. På grunn av at flere småmaskiner i sporadisk bruk i dette hobbyrommet drives av frekvensomformere er jeg lite lysten på å bruke 30mah jordfeilautomater til annet enn lys og varmepumpe (en kurs på 10A og en på 16).

På de andre kursene som er 2 stk 16A til vanlige 1-fas stikkontakter og en stk 16A trefaskontakt vil jeg helst ha en felles 100mah jordfeilbryter. Anlegget i hobbyrommet får eget jordspyd.Lar dette seg gjøre på noe vis, eller kommer jeg ikke unna 30mah jordfeilautomater på alt sammen?

Håper noen har godt svar på dette.

Spurt ${formatDate(1581102578)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Forskjell på B-automat og selektivt inntaksvern?

Hei. Skal bytte/oppgradere et inntak. Vil bytte boks med gamle UZ elementer til fordel for ny kapsling med kombiautomat. Inntaket er lett tilgjengelig så vil fremdeles fungere som hovedsikring for hele huset.

Hva bør jeg velge for best selektivitet? Og hva er forskjellen på et såkalt "selektivt inntaksvern" med B-kurve og en vanlig B-automatsikring? Ifølge produsenten er dette vernet " utviklet for å oppnå høyt selektivitetsnivå mot automatsikringer. Spesielt egnet som inntaksvern i bolig"

Hva er det som er så spesielt med dette?

Spurt ${formatDate(1581166076)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Rehabilitering av gamle NEBB skap.

hei, skal planlegge /prosjektere en rehabiliterings jobb av et gammel sikringsskap (nebb), det er ikke skrusikringer men gamle automatsikringer som står i skapet fra før. det skal nå installeres jordfeilautomater type ABB Ck. det er bestilt en rehab innsats i fra Demas (1703029 2-rader-modul), utifra den gamle kursfortegnelsen.

er det noen som har noen tips til relevante krav fra NEK, FEL, DSB, osv som stilles for denne jobben? er det noen momenter under jobben/ sluttkontrollen som man burde være ekstra obs på?

tilleggspørsmål:

er gamle nebbskap bygget i henhold til tavlenormen (NEK EN 60439 og NEK EN 61439/NEK 439)?

Spurt ${formatDate(1581183064)}
Løst Løst
Elektrisk støy
Kabel frekvensomformer, skjerming VS avstand

Hei,

Vi har hatt ett prosjekt der vi fikk i oppgave å trekke noen kabler i grøft til pumper i bakken. kablene skal ligge i separate rør, signal og kraft hver for seg lengde 100-120m. kablene skal ute kobles/skjøtes med pumpekabel av type gummi/bevegelig ledning som går ned til pumpe +-100m ned i bakken. I Tilførselsenden skal vi levere en kveil på ca 20m på innsiden av vegg. Dette er vårt grensesnitt. Her skal ett annet firma overta ansvaret for å montere kablene og koble disse til frekvensomformere.

Vi vurderer at her kan vil legge en PFSP kabel, da det er liten fare for EMC problematikk i denne installasjonen.

Etter at vi har fullført vårt arbeid før vi høre att kablene har blitt lagt på en felles kabelstige med Ekom kabler av forskjellig sensivitet av den andre parten, og vi blir beskyldt for å ha valgt en kabel som er forskriftstridig. Her er jeg uenig.

Spørsmålene blir da som følger:

PFSP kan brukes til motorkabel fra en frekvensomformer så fremt man tilfredsstiller kravene i NEK 400 avsnitt 444.6 Adskillelse av kurser, 444.7 Ledningssystemer og at montasjeveiledningen fra frekvensomformer leverandør tillater dette? Her har jeg lest manualer og vært i kontakt med fabrikanter som bekrefter at PFSP er en god teknisk løsning, spesielt ved lange kabellengder. Noe dokumentasjon på valgte frekvensomformere fikk vi ikke.

Skjerming av ekom kabler eller kraftkabler vil vel ha samme effekt? Her mener jeg det er installatør av innvendig installasjon som må gjøre en risikovurdering og vurdere avstander, ledningssytemer, EMC og ytre påvirkninger, og stille krav til valg av utstyr i sin installasjon.

Hvordan vil ansvaret fordele seg, når det er to parter som har installert hver sin halvdel av samme kabel?

En enkel løsning vi har foreslått for den innvendige installasjonen er å legge kraftkablene i metallrør, noe jeg mener ville ha løst hele problematikken med støy innvendig.

Spurt ${formatDate(1581086246)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ulovlig praksis ?

Hei.

Har vært og utført en tredjepartsvurdering på en elektrisk installasjon i en leilighet som er i et borettslag.

Personen som borettslaget annonserer til når det kommer til arbeid med det elektriske er elektriker med fagbrev og har sitt eget AS, i tillegg er han beboer i samme borettslag. Virksomheten er ikke registrert i EL-virksomhetsregisteret og personen er ikke installatør.

Fakturaen ble sendt fra den nevnte personen sitt AS direkte til forbruker. Når forbruker etterspurte nødvendig dokumentasjon kom dette fra en helt annen bedrift til forbruker sin store overraskelse.

I etterkant hevder personen som har utført tjenesten at han var innleid til bedriften som utstedet nødvendig dokumentasjon.

I etterkant av denne episoden har borettslagets styre gått ut med et skriv der de sier at beboere i borettslaget fortsatt skal kontakte virksomheten som ikke er registrert i EL-virksomhetsregisteret og personen er ikke installatør direkte og at han utfører arbeidet vegene av godkjent EL-virksomhet.

Hva mener dere om lovligheten av denne praksisen?

Spurt ${formatDate(1580981545)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
IP grad på bærbart utstyr

Hei

i flg IEC 61892-1, tabell 5 skal utstyr som er montert på åpne dekk være ha en beskyttelsesklasse mot vannintregning på IP56. Er det forskjell på om vi skal ha med bærbart utstyr ut på dekk?

Eksempelvis en radio remote som skal benyttes til utstyr på et boredekk? Hvilken IP grad er kravet? Det er ikke naturlig at den blir liggende ute på dekket når det f.eks skal foregå høytrykkspyling.

Er det beskrevet i noen standarder hva slags IP grad portabelt utstyr skal ha?

Spurt ${formatDate(1581061520)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Rune Øverland

Rune Øverland

Seniorinstruktør

Les mer
Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Bjørn Andre Ulseth-Rivelsrud

Team Leader Training

Les mer
Ole Petter Sørensen

Ole Petter Sørensen

Seniorinstruktør

Les mer
Sverre Isaksen

Sverre Isaksen

Senior Instructor

Les mer
Steinar Nilsen

Steinar Nilsen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.