| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1567 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9646 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 904 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 37 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 835 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Holder på med examen over nett og et av spørsmålene er å ramse opp farer som kan oppstå i elektriske anlegg.
Selv har jeg kommet på:
-berøringsfare
-kortslutningseffekt
men dert er sikkert flere titals ting til, men jeg vet ikke hvor langt jeg skal gå...
jeg kan sikkert skrive alt fra feilmerking av utstyr til ikke sikring mot innkobling ved feilsøking osv men hvor skal grensa gå?
hva synes dere proffe at jeg bør ha med som realistiske hovedpunkter?
Løst
Hei! har fått i oppgave å koble opp en stjerne/trekant vender på ett motorbrett. I oppgaven står det at styringen skal være beregnet for en kappsag. Det skal også være en endebryter som skal være til ett sikkerhets deksel for å stoppe sagen.
Lurer derfor om jeg trenger å ha med nødstopp, eller om det bare holder at jeg har endebryteren først i styrestrømskjemaet foran stop. Slik at endebryteren fungerer som en nødstopp.
Er dette en metode som jeg kan bruke eller ville det vært smart å ha en nødstopp først?
Løst
Har en hovedtavle hvor det utenpå innmatingsfelt er montert skilt "400V TN-C-S" rødt med hvit tekst.
De 2 andre dørene med avgangene har ikke slik merking.
Har fått følgende avvik fra DLE med henvisning til FEL§32. "Merking av spenning og fordelingssystem i modulene i hovedtavle" Er det et krav at disse også må merkes og da med 400V TN-S?
Tavle er plassert i tavlerom, er det krav om at denne bygningsmessige døren skal merkes på noe måte?
Løst
Jeg har godkjenning som Sakkyndig Driftsleder. Tidligere kunne jeg da foreta installasjon på egen bolig og fritidsbolig.
Gjelder dette fortsatt? Finner ikke noe om dette i forskriftene
Løst
Hei Elbil lading innstilles til 16A i laderen, sikringen er en C20A. Kan man da legge 2.5mm2 til laderen, den faste lasten blir ikke belastet mer enn 16A, men sikret med en 20A. Det blir skrevet i kursfortegnelsen og samsvarserklæringen at fast last ikke er mere enn 3.6kW og innstilt verdi er 16A. Tvilen kommer når at kunder kan forandre den innstilte lasten svært lett i en App eller via et potmeter. Men igjen er dette inngrep i installasjonen som ikke er lov.
Løst
Hei,
Lurer på hva informasjon som skal stå i en koblingsplan/protokoll på høyspentanlegg?
Løst
Hei. Har trukket en 3x16mm kabel fra fra der jeg trodde sikringsskapet inne i huset skulle stå, og ut til en underfordeling i garasje. Dette er er rehab av hus/ny garasje
Nå viser det seg at plasseringen av sikringsskapet i huset må endres. Har derfor trukket en del av kablene på nytt, men vil helst unngå å måtte trekke om hele 16mm2 kabelen. Det blir masse kost og arbeid.
Den er bare 0,5 meter for kort. Spørsmålet er da om jeg kan avisolere den inne i plastrøret ca 0,5 meter under skapet og skjøte lederne med presshylse og limstrømpe slik at de er lange nok til å nå frem til sikringsskapet? Tanken er da å skjøte med vanlig PN i samme dimensjon som faselederne/jording ettersom jeg ikke ser noen grunn til å skjøte med kabel disse 0,5 meterne fordi den ligger i plastrør.
Jeg kan ikke se at det er noe galt i denne løsningen, men sjekker hva dere mener for sikkerhets skyld.
Takker for svar!
Løst
Hei!
Er litt forvirret ångående 2 polt brudd. For eksempel på bad. Som jeg har forstått det, så trenger ikke dimmeren å være 2 polig brudd? Er det fordi man ikke kan skifte pærene og at dette har noe med at spottene er SELV/PELV beskyttet?
Noen forteller meg at man må ha 2 polig brudd visst det er sluk i rommet, eller på våtrom?
Hvordan er kravene på dette? Kan noen forklare dette til meg helt enkelt??
Løst
Hei
Håper det er ok jeg legger ut dette innlegget her da det en masse gode fagfolk tilgjengelige. Hvilken brannsentral til bolighus med kablet detektorer og batteribackup anbefaler dere.
Kontakter en leverandører sier alle at sin sentral er best.
Viktige moment å tenke på er; pålitelighet, installasjon, tilgang på reservedeler osv.
På forhånd takk
Løst
Har fagprøve og lurer på om man må koble fra termostaten ved isolasjonsmåling? kan den ta skade? har en elko super termostat
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.