| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9571 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 831 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei!
Har en motor montert på stålramme forankret i betong. Disse har samme potensiale. Ved service kan kabel til motor bli frakoblet, og da også beskyttelsesleder. I umiddelbar nærhet er det også montert varmeovn (utsatt ledende del)
Det kan da muligens oppstå potensiale mellom stålramme motor og chassis varmeovn. Vil det være nødvendig med utjevning til denne ramma for å sikre seg mot dette ved frakobling og arbeid på motor?
Anlegget er IT-nett. Forbrukskurser har jordfeilbryter.
Mvh Eriksen
Løst
Hei,
lurer på om det er noen gyldighets tid på en mottaks sjekk av 3 part? Har hørt noe si en mnd, hvis det ikke er sendt ut på den tiden må det ny sjekk til. Men finner ingen plass det står noe om gyldighets tid
Også lurer jeg på hva som er kravene når en unit har vært ute offshore Og ikke blitt brukt. Sendt tilbake til land, også skal det sendes ut igjen. Kan det sendes ut igjen uten og gjøre noe? Eller hva sier regelverket.
Løst
Hei,
Har en ExD temp transmitter, hvor temperatur føleren er av type RTD og går rett inn i temp transmitteren.
Kabelen fra selve RTD sensoren er beskyttet av en 6mm tubing hvor det er brukt compression fittings som innføring i transmitteren.
Er dette en godkjent løsning?
Løst
Hei,
Noen som kan si meg hvor i nek'en jeg kan finne at det skal monteres jordfeilutrustning ved oppgradering/berøring av kurs i bolig?
Løst
Hei
Hva sier forskriftene om når man borrer på multiboks i gammle anlegg med stive rør, der disse kan være vanskelige å skjønte inn i boksen? Typisk 1 cm utenfor boksen. Er det OK å benytte strømpe over lederne eller må det trekkes om til PFXP?
Løst
Tenker å styre en pumpe ved hjelp av to flottørbrytere, en for lav vannstand (Start pumpe) og en for høy vannstand (Stopp pumpe).
Pumpa vil starte når begge bryterne er på, og stoppe kun når begge er av igjen. Hvordan kan jeg koble dette?Takk for svar.
Løst
Hei Jeg skal fordele, jorde og legge utjevningsforbindelse over skjøter på rør i er Ex anlegg. Er det noe krav til at dette utstyret skal være Ex godkjent? Evt har dere noen erfaring på evt hvor man får kjøpt slikt utstyr
Løst
NEK sier lite om akkurat dette. Generellt så sier NEK at ting skal monteres etter anvisninger fra leverandør.
På Nexans sine sider står det "Kan også forlegges direkte i isolert vegg uten ekstra beskyttelse".
I elsikkerhet så står det litt om dette, og alt mulig av ting man må ta hensyn til.
Hva gjelder her? Nexans sier uten ekstra beskyttelse. Er det noe mer man da må tenke på?
Løst
Skal montere inn ekstra sikringsskap til leilighet i kjelleretasjen i et eldre hus. I huset er det egen inntaksboks innvendig på loftet på den ene kortveggen (luftinntak). Her står KV/OV. Dette har tilstrekkelig størrelse, 3x50 A. Fra denne går det videre en kabel til sikringstavlen lenge inne i huset. Det er svært lite plass i denne sikringstavlen og ikke plass til ny 3 pol sikring og 16mm2 kabel. Føringsveier nedover i huset fra denne er også kompliserte.
En mulig løsning er å borre et hull ut gjennom inntaksboksen som er mye mer romslig, for deretter å gå med PFSP utvendig langs husvegg og ned til ny tavle. Setter da opp "forgreningsklemmer" etter OV/KV i inntaksboks.
OK løsning? Forutsetter selvfølgelig tilfredsstillende tetting rundt kabel og hull.
På forhånd takk for hjelpen!
Løst
Hi,
I tried this question in Audio/Visual, but I guess that's not where the fan experts hang out.I just hooked up my onboard sound (Asus A7N8X-X - Realtek ALC650) to a NAD amplifier and noticed a rather alarming steady background hiss when playing CDs. Poking around inside the case I discovered quite by chance that unplugging the case fan stopped the hiss completely. The fan is nothing special - an Enermax ball-bearing fan, ref UC-8FAB, with manual speed adjustment. The fan was plugged into the motherboard header. I'm wondering if electrical interference from case fans is a known problem? I've come across a small number of references to apparent interference with floppy disk drives and parallel ports. If I buy a different fan, will I likely get the same problem?
Please help.
I didn't find the right solution from the Internet.
References:- https://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?f=7&t=620400[url=https://jobs.vidzzy.com/hire-online-video-production-studio/]Online Video Production Studio[/url]
Thanks!
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.