| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9573 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hva slags dokumentasjon skal man ha fra en kabelbanker etter endt jobboppdrag? jeg er ikke elektriker, men jeg synes et A4 ark er litt i snaueste laget? skal det ikke være bilder over hvor rør er lagt i veggen?? hva om mor banker inn en spiker med bilde av besta og drar gjennom K-rør osv?
Løst
Vi har fått følgende synergi;"Det ble av dekket at Ex-merking på stikkontakter er slitt , usynlig etter en tid ute I vær og vind. Bør bestilles inn om montere opp nye".Er dette nødvendig ettersom vi har flere stikkontakter i andre områder hvor dette ikke er et problem......
Løst
Hei. Lurte på om du kunne forklart hva som menes med heavy duty og normal duty for frekvensomformere? Og hvordan vi finner ut hva som er behovet.
Løst
Jeg er fersk EKOM installatør og har en kunde som ønsker å få montert en PLS for styring av ventilasjon samt diverse, inkl skjermstyring. Jeg sjekket hos NKOM og fant følgende om arbeid som EKOM inst. kan forestå:
Eksempler på systemer som utløser krav om at arbeidet utføres av autorisert virksomhet er regulerings-, alarm- og styringssystemer som SD-anlegg, KNX, xComfort, brann- og innbruddsentraler, i tillegg til kabel-TV-nett, fibernett og datanett. Regulerings-, alarm- og styringssystemer som SD-anlegg, KNX, xComfort, brann- og innbruddsentraler mm. er også regulert av DSB og DIBK, men deres regelverk omfatter ikke installasjon og vedlikehold av ekomnett. Installasjon og vedlikehold av ekomnett omfattes av Nkoms regelverk."
Jeg tolker dette da som at jeg kan ta på meg oppdrag innen det meste av styresystem (SD - PLS) og alarmanlegg. Er dette riktig tolkning? Har også forespurt NKOM men her tar det tid å få svar.
For info har jeg montører med både automasjons og elektro fagbrev samt jeg selv har lang erfaring innen automasjon/PLS og alarmsystem.
Løst
Det er flere poster om akkurat dette temaet, men jeg velger å lage en ekstra.
I forbindelse med renovering av bolig fra 1980 skal det trekkes nye kurser med stikkontakt til vaskemaskin og tørketrommel. Det er ikke mulighet for nye rør, det blir derfor trekt 4x2,5mm2 PN A1 forlegning. Installatør (min sjef) mener det ikke er noe problem å sikre disse med Eaton xDigital 15A=(I2 19.5A). Jeg mener derimot at det kun er ABB's 13A med I2 =15,6A som kan brukes etter NEK400:2014.
Tar jeg feil her?
Løst
Hei!
Hva er IEC,CENELEC og ATEX? Er det krav til dobbeltmerking ihht CENELEC og ATEX ved bruk av utstyr i eksplosjonsfarlig område?
Det neste jeg lurer på er hva som er viktig å ta i betraktning ved IS-beregning. Er det kapasitans og induktans i kabelen som er viktig å tenke på?
På forhånd, takk for svar :)
Løst
Hei,
Hva er fordelene og ulempene ved Ziegler og Nichols 1 og 2 metode? Hvem metode brukes hvor? Brukes metode 1 der hvor det tillates å sette prosessen i svingninger?
På forhånd, takk for svar :)
Løst
Hei,
Jeg lurer litt på forskjellen mellom hvordan de ulike protokolene kommuniserer på. Tenker da på foundation fieldbus, profibus og modbus. Er noe av forskjellen hvordan de mottar signaler på og hastigheten på overføringen av datapakken?
Felles for alle disse er vell at feltinstrumentet sender ut en datapakke med adresse og informasjon om blant annet prosessverdi, som videre blir mottatt i master og behandlet i kontrollsystemet?
På forhånd, takk for svar :)
Løst
Hei, jeg lurte på om det går an og trekke flere kurser til evt. veggbox/takbox kjøkken med 16A hørt det er noen som praktiserer det.
A=2,5mm2
Inst.ref A1
Takk for svar
Hilsen lærling
Løst
Hei, har en liten oppgave hvor jeg skal prosjektere lader for el-bil på jobb. Og er en del ting jeg er usikker på når det kommer til dette.
Tenkte å gjøre dette veldig enkelt ved å bruke Mode 1 (enkel stikkontakt).
Spørsmål:
1. Når det står ''enkel stikkontakt'' blir det da feil å sette opp ett stikk med to uttak, da det kan koble seg andre på det uttaket som ikke blir brukt? Står jo i 722.302 at det skal være en egen kurs til lading av el-biler.
2. Uttrykket ''Schuko'' er nytt for meg, er dette bare navnet på en helt vanlig stikkontakt? Samme som vi har hjemme? Eller er dette en egen type som er laget for lading osv?
3. Da kursen for lading ikke skal sikres med mer enn maks 10A og det må settes opp en 30mA jfb type B (for å ta DC-feilstrømmer osv) kan jeg da sette opp denne: El-nr:1606371?
Gjerne kom med andre tips
mvh
Lærling
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.