| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9574 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Jeg vet at dette har vært oppe før, men jeg blir aldri helt klok på dette...
2 scenarier, begge på allment IT-nett, utvidelse av eksisterende anlegg u/jf. varsling.
1: PFSP til ny fordeling i garasje, 32A. Alle forbrukerkurser i garasje har 30mA jf.br.
Er det krav til jf. bryter for denne hovedkursen?
2: PFSP til varmepumpeanlegg, direkte tilkoblet, 32A.
Er det krav til jf. bryter for denne hovedkursen? Eller vil være slik at hovedkursen i de aller fleste tilfeller gå innen 5s.
Det er veldig ofte snakk om at ved bruk av dobbelt isolert kabel vil krav til utkobling i tide og utide frafalle, men i realiteten så er det ofte allerede benyttet enten PFSP inn, eller RK/PN på målersløyfe. En 300mA jordfeilbryter koster jo ikke all verden, i tillegg gir den garantert utløsning ved 2. jordfeil.
Løst
hva kan kunde gjøre selv uten at det blir godkjent av elinstallatør?
vi har alltid hørt at kunden selv kan koble plugg og bryter til lampetter, kan ikke finne noe om dette i FEK FSE etc. Hvor finner jeg dette i klartekst?
Løst
Hvordan er reglen/ene for gammelt utstyr. Det er jo lov å bytte ut gammelt utstyr med noe som er like bra eller bedre, men er det lov å flytte på utstyret?
Jeg har et OV-vern på 63A som beskytter en 16mm^2 kabel, OV-vernet står i dag montert på vegg, vil det være lov å flytte denne inn i det nye sikrinskapet?
Løst
Hei.
Vi har problemer med at det er en høyfrekvent lyd fra PC skjermer som står tilkoplet stikkontakter som er forsynet fra UPS kurser. Jeg forstår det slik at dette kan være forårsaket av sinuskurven fra UPSèn.
UPSène vi har er på 200KVA.
mvh
Tore
Løst
Hei.
er det spesielle krav til ip på lampe i et kjølerom beregnet for vin?
Løst
Hei
Kom litt i tvil på jobb idag.Gjelder et sikringskap som er dobbelisolert.
Skal skroget på dette ha forbindelse til jord?Målte 0,45ohm, så det er forbindelse, men høy motstand i forhold til hva som er forventet dersom du har tilkoblet utjevningsforbindelse
Løst
Hei,
Jeg ser det er et par poster på dette allerede, men de svarer ikke helt på det jeg lurer på. Noen av de er også før NEK 420A:2016 og IEC 60079-14:2013.
Min kabler leder alltd til et eksplosjonfarlig område, men terminerines alltid i andre enden i en Ex e boks.
Er merknad 1 under 10.6.1 et absolutt krav til en flerkjernet kabel uansett hvilket valg av kabelgjennomføring man velger? Under 10.6.2 b) referes det til 9.3.2(a), men denne nevner ikke krav til dette.
Det nevnes under 9.3.2, men ikke 9.3.2(a) spesifikt:
9.3.2:
"Der det er sannsynlighet at spredning av flammer kan oppstå gjennom mellomrommene mellom induviduelle ledere av en kabel, skal dette også tas i betraktning".
Forståelsen min av 10.6 og 9.3.2 er da at den eneste gangen man kan bruke en kabel som ikke er isolert mellom lederene for direkte innføring er visst kabelen er lengre enn 3 meter og tilfredstiller de andre krav gitt i 10.6.2 (b) og 9.3.2.(a).
Så i hvlket tilfelle er det hensiktmessig å bruke tillegg E? Da 10.6.2 b) dekker dette med minimums lengde og 10.6.2 d) dekker dette med mineral isolert, som etter min forståelse vil si tett mellom ledere?
Løst
Er der krav i NEK-400 om jevnlig kontroll av vern/elektroniske vern? Test for å verifiserer at de løser på angitte innstillinger?
Løst
Er det lov å montere utstyr som bli drevet av batteri som ikke er Atex godkjent i koblingsboks godkjent for sone 2? Evt hva må til for å få dette gokjent for montering i sone 2? Denne uniten kan også drives av 12V må jeg da ha barriere i sikker sone?
Løst
Hei!Spørsmål som jeg vet har vært diskutert tidligere, men har aldri fått helt klarhet i dette. Tenkt situasjon : En vaktmester på en skole med erfaring som elektriker, ber om å få bytte forkoblinger på armaturer. Disse kan være både fast montert, eller med støpsel. Deler får han levert av elektroleverandør. Er dette lov?Om ikke, hvor står det at det ikke er lov?
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.