Tema | Tråder | |
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1550 | |
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9493 | |
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 892 | |
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 | |
Prosess, styring og regulering | 829 | |
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 218 | |
![]() | Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
Ask questions and get answers in English | 16 |
Vi har en diskusjon om kabling i rømningsvei. Jeg mener å ha lært at det benyttes IFSI i rømningsvei, men har fått fortalt at dette ikke er et absolutt krav. Dette avhenger av antall kabler som går gjennom rømningsveien.
Har det kommet noe nytt om dette i NEK2014?
Vi er flere i bedriften som har forskjellige syn på dette og lurer litt på hvor vi kan finne de beste opplysningene om dette.
Noen som kan hjelpe oss?
En garasje skal oppføres 30m fra hovedhus, og skal forsynes fra hovedhus. Garasjen får støpt såle direkte på byggegrunn (grus) dvs. ikke isolert. 2 vegger i garasjen går mot terreng (høyde 2m) med jordsmonn (og endel stein). Dvs at det er tilgang til både armering i uisolert såle og frostfritt jordsmonn.
Hva vil være den mest fornuftige jording, ringjord med kobberwire i såle/armering eller jordspyd i jordsmonn i terreng utenfor vegg? Eller vil det være tilstrekkelig å jorde armering i såle med PN 6kv.?
I den nye kvalifikasjonsforskriften (FEK) står det, sitat: ""Ufaglærte kan bygge og vedlikeholde elektriske anlegg når de blir direkte fulgt opp av person med fagbrev"" og i Elsikkerhet står det at kravet om direkte oppfølging kan fravikes dersom kunde/snekker (som for øvrig defineres som hjelpearbeider i dette tilfellet) gis nødvendige instruksjoner i forkant...
Er det bare meg, eller har DSB akkurat åpnet opp for alle å enhver til å utføre elinstallasjoner???
Synspunkt...?
I den nye kvalifikasjonsforskriften (FEK) står det, sitat: ""Ufaglærte kan bygge og vedlikeholde elektriske anlegg når de blir direkte fulgt opp av person med fagbrev"" og i Elsikkerhet står det at kravet om direkte oppfølging kan fravikes dersom kunde/snekker (som for øvrig defineres som hjelpearbeider i dette tilfellet) gis nødvendige instruksjoner i forkant...
Er det bare meg, eller har DSB akkurat åpnet opp for alle å enhver til å utføre elinstallasjoner???
Synspunkt...?
Hei!
skal ta fagprøven nå snart og lurte på en ting anngånde verneutstyr.
hvilket verneutstyr er det påbudt å bruke vis man skal måle på i en stikkontakt uten deksel? sier reglene at man skal bruke 1000v hansker og hjem med visir, samt godkjent tøy? vet jo at dette i så fall ikke blir praktisert, men hadde vært greit å vite til prøven.
Hei.
Jeg har en seriemåler liggende (to - tre år gammel relativt ubrukt). Med mulighet for tilkobling av eksternt display montert i veggboks ute i anlegget. Som viser spenning, kilowatt, kilowatttimer siden siste reset, ampere etc.
Som jeg tenkte å montere her i huset mitt.
Men er dette en jobb jeg må melde til netteier? Seriemåleren er av den typen der man trer lederne gjennom seriemåleren akkurat som en strømtrafo og skrur til to pigger som stikker inn i lederen (så den kjenner spenninga). Og jeg vil jo helst plassere den bak OV.
Jeg skal ikke forandre noe i selve kWh måleren til netteier.
Jeg er sjeldent i kontakt med netteiere og boliger så dette er jeg ikke så vant med.
Hvor går grensen for hva som må meldes til netteier? Hva er praksisen?
Vi har fått et spørsmål på installasjonen offshore om det er iht regelverket å benytte en multicore(flerleder/par) som en kjører du signalspenninger i? De gitte spenningene er 24VDC og 110VDC.
Når det skal monteres utstyr hvor det står i bruks/montasjeanvisning maks forankoblet vern 100A Gg/Gl. Kan det da benyttes andre typer vern for eksempel Automter eller effektbrytere? For eksempel et overspenningsvern samt en kompressor jeg var borti hadde dette i montasjeanvisningen. Noen som vet om dette har noe med gjennomsluppet energi å gjøre? Da kan det jo hende at en automat/effektbryter har større gjennomsluppet energi ved store kortslutningsstrømmer.
Lurte på dette med instruert personale med fagbrev fra ikke elektro.
Dersom man tar utgangspunkt i at vedkommende har fagbrev i et eller annet fag.. hva har jeg som elektrikker lov til å instruere vedkommende i/til å gjøre?
hei
gamle panelovner er noe av det mest ineffektive du kan varme opp boligen din med. Men nye panelovner er mer klimavennlige, bruker mindre energi- og gir bedre varmekomfort enn de gjorde tidligere
-hvordan er nye panelovner ,bedre en gamle ovner? ( er det varmeelementer eller er d Styringssystemer på nye som gjør det??
-vil det lønne seg å bytte ut gamle til nye ovner og hvor mye vil man spare vest man ha 10 stk ( nye ovner)
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.