| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9581 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 37 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Hei.
Diskuterer litt frem og tilbake.
Lurer på om det kan gå en jordfeilstrøm/strøm mellom N-leder og PE-leder i et TNCS-system. Jeg tenker at disse har samme potensial, og at en strøm ikke kan oppstå. Kan den det, og isåfall hvordan?
Løst
Kan man med kunn GR. L opprette ett foretak og utføre elektro termografi for boliger/hytter. Om man er sertifisert termografør, og har SFE?
Som termografør så vil man jo måtte åpne deksel I tavlen til kunden, har man lov til dette?
Jeg vet at ved forsikringssaker så er det krav til at foretaket oppfyller kravene I NEK 405-4
Løst
Hei
Jeg har et hus der jeg skal bygge om sikringsskapet til jordfeilautomater.
Fra før av går det en PFSP fra inntaket på loft til sikringsskapet.
Dette er et TT-nett og etter dagens krav må det da være klasse II forlegning på denne kabelen (eller jordfeilbryter plassert i inntaket)
Var det lov å utføre installasjonen slik (bruke PFSP istedenfor klasse II (PFXP) tidligere? (vet ikke helt når huset ble bygd men det er sikkert 40-50 år gammelt?) eller har det alltid vært et krav til beskyttelse mot både direkte og indirekte berøring? (at en ikke skal få strøm i seg både ved normal drift og ved en enkelt feil)
Håper på raskt svar!!!
Løst
Hei,
I nærområdet mitt har det eksplodert med innbrudd, slik at det vil være ett godt marked for å selge innbruddsalarmer, og da helst uten tilknytning til alarmsentral da mangen ønsker ikke disse bindingstidene samt å ikke eige sitt eget utstyr.
Hva sier regelverket angående dette?
Kreves det f.eks installatørpapirene for å montere opp mange av disse kommersielle trådløse systemene? Selve ekom delen er vel på 12V, men strømtilkobling er på 230V
Løst
NORSOK Z-015 ref. 4.4.6.3 (Bonding) sier at vi skal ha en Bonding for hver krafttilførsel.
Dette er litt dårlig formulert mht. hvis du har flere krafttilførsler i samme skap (felles PE bar) kan det ikke være nødvendig å ha en bonding for hver krafttilførsel, så lenge at bonding som er forlagt kan ivareta ""worst case"" jordstrøm.
Er du enig i det?
Løst
Hei!
Har en ""innleveringseksamen"" der vi blant annet fikk følgende oppgaver:
- Prosessoperatøren rapporterer om mekanisk støy fra vifte I-321. Sannsynlig feilkilde er lager i vifta. Foreta kontroll av lagrene.
- Bytte av lager på vifte I-321
Noen som vet hvordan vi går frem når vi skal gjøre noe slikt? Hvordan foretar vi kontroll av lagrene?
Løst
Man skal ihht NEK400:2014 544.1 dimensjonere utjevningsledere for beskyttelsesformål ut fra ledertverrsnittet av den største beskyttelseslederen i installasjonen. Den skal være >= halvparten av denne. Er inntakskabelen fra kraftlaget her en del av installasjonen og den som det i de fleste tilfeller skal beregnes ut fra? Man vil jo ofte da måtte bruke 25qmm utjevningsledere i næringsbygg.
Løst
Hei
Jeg skal til å rehabilitere huset å skal til å tegne og planlegge kurser.
Hvordan er det med kvadrat på kabler og kurser ?
Det ble innført noen krav om brudd ved kortsluttning for noen år siden slik at det ble som regel installert 13 amp på 2.5mm2.
Finnes det 16 amp jordfeilautomater som kan bruke 2.5mm2 i dag eller er det enklest å gå rett på 4mm2 og vanelig 16 amp?
Med dette tenker jeg hovedsakelig på kurser til oppvaskemaskin, vaskemaskin, tørketrommel og slike ""tyngre"" forbrukere som bruker vanelig stikk.
Har forøvrig tenkt å bruke Moeller XPole jordfeilautomater.
På forrhånd takk.
Løst
Hei.
Er det tillat ha ledere med forskjellig spenning i samme kabel?
F.eks 24V og 230V i samme kabel mellom to Ex-e bokser. Ingen av signalene er IS.
Løst
Hei.
Vi har ett prosjekt offshore der det skal skiftes en rekke trafoer (13,8KV til 440/600V.
De gamle tilførselskablene skal beholdes. Anlegget er bygget i 1988. Trafoene er er forsynt med 3 enleder kabler. De gamle trafoene var jordet igjennom skjermen på enleder kablene. På de nye trafoene er det bestemt at skjermen kun skal jordes i tavlen der transformatoren er forsynt fra, og isoleres/flyte i trafo enden.
På bakgrunn av dette skal det trekkes ny jordleder til trafo. Kontraktøren ønsker å trekke denne fra en (hoved)jordskinne i ett tavlerom som ligger i nærheten av transformatorene. Dette er ikke samme tavlerom som høgspentbryteren som forsyner transformatoren er plassert. Jeg mener det er god praksis at alt utstyr er jordet fra den tavlen det fødes fra, men finnes det ett krav om dette? Referanse til forskrift/norm er viktig.
Takk for hjelpen.
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.