| Tema | Tråder | |
|
|
Installasjoner i eksplosjonsfarlige områder og IECEx | 1561 |
|
|
Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440 | 9573 |
|
|
Havindustritilsynet og IEC 61892 | 901 |
|
|
Sertifiseringsordningen til Norsk brannvernforening | 38 |
|
|
Prosess, styring og regulering | 832 |
|
|
Terminering av kabelskjermer og potensialutgjevning | 219 |
|
|
Inspeksjon og drift av batterisystemer | 14 |
|
|
Ask questions and get answers in English | 18 |
Er det slik at man nå etter nye forskrifter ikke kan bruke 16 A på 2,5 mm2, forlegning PN i rør i vegg? Noen fortalte meg at man nå kun kunne bruke 15A, er dette riktig?
Vedkommende fortalte også at man ikke lenger kan bruke 1,5 mm2 på 10 A sikring? Samme forlegningsmetode som nevnt ovenfor..
Noen som kan bekrefte eller avkrefte dette?
Løst
Hei.
Jeg har omsider fått tak i en strømtrafo av den eldre typen til kjøkkenwattmeteret mitt. Og det var en intens jakt etter sjelden vare. Noe som også innebar etterlysning etter en slik en her på forumet. Men jeg var på rehabjobb hos en kunde der strømtrafoen skulle kasseres.
Den er av den typen som er innkapslet i en boks der faselederen må vikles tre ganger rundt kjernen.
Og skal jeg legge den i skapet mitt så har jeg ikke lengde nok på ene fasen i målesløyfa mi, så jeg må nok vikle strømtrafoen utenom med en RK stump og terminere hver av lederendene på et klemmebrett og koble målesløyfa i serie med denne.
Men kan jeg sånn uten videre koble løs ene fasen på målesløyfa på undersiden av automaten bak kWh måleren og legge den via disse klemmene?
Tok kjapt å tegnet opp planen min. Men jeg sitter på laptop med touchpad så det er ikke akkurat ståkarakter i grafisk design.
Det er klemmedelen jeg er interessert i. At jeg kobler vekk ene fasen på målesløyfa og setter den i ene enden på trafoledningen og den andre siden av trafoledningen opp til automaten igjen.
Eller må jeg melde ifra til netteier om jeg skal gjøre slikt? Jeg skal jo ikke kutte eller forandre målesløyfa. Bare legge den via en omvei gjennom trafoen. Men det kan jo hende, så vidt jeg vet, at netteier vil ha beskjed om dette. Ikke vet jeg.
Løst
Er det AC1-drift på et varmeelement som har thyristorstyring? Med et varmeelement på 470A, styrt med thyristor, vil ein kontaktor med 550A AC1 nominell strøm være nok?
Løst
Har skiftet fra vanlig halogen pærer 35W 12V til led pærer 5W, fikk flimring og blinking på lysen. Det er sikkert fordi trafoen har en laveste effekt på 35W. Har 2 led pærer på den ene trafoen som blir 10W tilsammen. Men det jeg lurer på er, kan man sette en motstand på utgangen på trafoen for å komme opp til minste effekt på trafoen?
Løst
Hei.
Når det gjelder tilførsel til Heis skal brannsikker kabel føres fra hovedtavle? eller kan du ta strøm fra underfordeling ?
Løst
Hei.
I leiligheten jeg bor så har en hovedentreprenør gitt alle nye bad.
Med downlights og ny 16A kurs for vaskemaskin.
Jeg tar meg noen turer bort for å se hvordan arbeidet går, da jeg i byggeperioden bor hos foreldrene mine.
I dag oppdaget jeg at lyskursen hadde jordfeil ifølge indikasjonene på automaten. Jeg tenkte de kanskje har koblet til noe brukerutstyr under arbeidene som hadde jordfeil. Men automaten vil ikke la seg koble inn. Og alle apparatene mine er stuet unna inne på rommene.
Da jeg arbeidet på anlegget med å trekke jordledere i alle rom så besto lyskursen sluttkontrollen med glans med uendelig ohm i isolasjonsimpedans.
Så dette er en jordfeil som er oppstått under arbeidene.
Så dette skal jeg klage til entreprenør om. Men poenget mitt er:
Takboksen inne på do, som er knutepunktet til hele lyskursen, befinner seg i taket. Men de har lagt en heldekkende himling av gips over alle koblingspunkter i taket. Er ikke dette i strid med det at alle koblingspunkter skal være tilgjengelige for inspeksjon? Koblingene er jo fullstendig utilgjengelige og skjult.
Løst
Hva er krav til utløse tid for en jordfeilautomat ved jordfeil på merkeverdi (eks 30mA)?
Løst
hva er normert bøyradius for BFOU ? og er det noen standard for stripsing av kabel offsore ?
Løst
Når man legger ledninger i kanal for tilkobling til stikk el.
Er det krav til at ledningene skal være dobbeltisolert?
Løst
Hei!
Lurte på en ting om ferritter. Når det gjelder bruken av ferritter til å dempe common mode HF strømmer i motorkabler fra frekvensomformere skal de 3 faselederne og ikke skjermen og jordledningen gjennom ferritten for at man skal oppnå ønsket effekt. Når det gjelder kabler til ladere tastaturer etc.etc går jo hele kabelen gjennom?? hva er forskjellen?
Takker for alle svar...
Løst
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.