Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL/NEK 400 og FEF/NEK 440

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dimensjonering av overbelastningsvern: Ib eller Inom?

Hei

La oss si at jeg skal dimesjonere kabel og overbelastningsvern (OB) etter trafo eller UPS.

Trafo/UPS leverer 100 A som nominell strøm på sekundær side.

Samtidig er maks belastningsstrømsom 50A.

Skal man dimensjonere vern og kabel etter 50A eller 100A?

Kan ikke finne dette i NEKen.

P.S. Ser at i FEBDOK f.eks. etter UPS det er I nom på sekundær side som er avgjørende og man kan ikke velge en kabel me Iz mindre enn I nom til tross at Ib / belastningsstrøm kan vøre mye lavere enn I nom.

Spurt ${formatDate(1589794037)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Markeringslys på lyskurs

Hei.

Har et storkjøkken hvor himlingsarmaturer kommer med stikkontakter. Planen var å sette opp stikkontakter over himling som går på dimmer, samt et markeringslys over dør som går på samme kurs. Kan jeg montere opp 100mA jordfeilbryter for denne kursen så lenge jeg merker stikkontaktene tydelig med at de kun er til eksisterende belysning? Stikkontaktene er over himling 3,5m over gulv.

Spurt ${formatDate(1589749450)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
tekniker/bedrifts elektriker

Hei

Kan en tekniker som har fagbrev som svakstrøms elektriker bytte nødlys armaturer likt mot likt (230V)

på bedriftens egne anlegg.

organisasjonen har egen installatør og bedriftselektrikere.

vis en dokumenterer i ik systemet rutiner og prosedyrer for bytting av nødlysarmatur, kan da svakstrøms elektrikeren utføre dette arbeidet?

ses dette som relevant fagbrev FEK.6

Spurt ${formatDate(1589486797)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Inntakskabel

Vi har et spørsmål vedørende inntakskabel.

Vi var på en befaring hos en kunde som skal bygge på huset 40m2. dagens inntakskabel fra netteier ligger der som tilbygget skal bygges. Vi ga kunden beskjed om at kabelen måtte legges om/byttes og at vi monterte et NEK399 skap utvendig, da det ikke var noe grunnmursskap fra tidligere.

Tilbygget skulle ha 5 nye kurser (vaskerom og bad) Vi fortalte kunde at overspenningsvern måtte benyttes som beskyttelse for installasjonen.

Så har vi dessverre et tilsyn (DLE) her som har fortalt kunden at det ikke er krav til overspenningsvern for den nye installasjonen, samt at han bare kan bygge rett over eksisterende kabel (kabel kunne bare legges nytt om det ble feil på den senere) Syn det er vanskelig når DLE gir slike råd til private kunder.

Har de rett i sine løsninger eller blir dette et brudd?

Spurt ${formatDate(1589467892)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Test av ladestasjon for elbil

Ein del testverktøy (ELIT,mfl.) kan utføre s.k. 'diode test' mot ladestasjon. 'Proximity detection' vha pilot signal for avkjenne korrekt tilkopla kjøretøy er beskreve i NEK EN 61851-22. Med lekasjestrøm-, kortsluttning-, overstrøm-, vern i ladestasjon er det eigentleg eit KRAV om at ladestasjon utfører s.k. "diode check"? (TÜV/UL godkjenning er oppnådd uten dette.)

Spurt ${formatDate(1589457042)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
NEONSKILT

Kan en med GrL utføre arbeid på sekundærsiden av en trafo med opplysning 300mA og 5-10.000volt? Trafoen er til et lite neonskilt.. Dette er inne i en butikk... er det fortsatt krav til brannbryter??

Spurt ${formatDate(1589391689)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Dusjtoalett/spyletoalett

Hei!

Hvordan blir vurderingen av montering av dusjtoalett i sone 1 eller 2?

Kan dette monteres så lenge produktet er klasifisert IPX4?

Spurt ${formatDate(1589355365)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Ekom installatør

hei.

Kan en installatør sitte som faglig ansvarlig som elektro og ekom?

Om han har da alle papirer og er godkjent?? eller må et firma ha en elektro installatør og en ekom installatør?

Spurt ${formatDate(1589315576)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Hvorfor blir Ik2p min og Ijf min like i fordelingen i Febdok?

Hei, ble stående og stusse, noen som kan forklare meg hvorfor Ik2p min og Ijf min blir like i fordelinger i Febdok (IT system)? Sunn fornuft tilsier vel at Ijf min skal bli mindre her også som den blir på forbrukskurser med hensyn til at grunnlaget for beregningene i den er "en jordfeil i en tiltenkt identisk kurs på annen fase"?

Spurt ${formatDate(1589277978)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kuloledning i bolighus

Var ute på kontroll i bolighus av eldre dato i dag.

Ved inspeksjon på loftet fant jeg 1 stk 10 Amp.`kurs fra sikringsskap på loft , forlagt med kuloledning.

Det kan nevnes at eksist. kurs ( kuloledning ) er/var urørt, men er avsluttet i eksist. sikringsskap som har installert nye sikringsautomater.

Spm. Er dette tillatt ?

Spurt ${formatDate(1589273902)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Sigurd Barane

Sigurd Barane

Instructor

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.